Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Kahvaltılık Krep Nasıl Yapılır? Krep Tarifi

Bilgi

1 Eylül 2018 Cumartesi 18:01:04

Son Güncelleme: 01/09/2018 23:51:56

Kahvaltılık Krep Nasıl Yapılır? Krep Tarifi

Özellikle kahvaltıların vazgeçilmezi haline gelen Krep nasıl yapılır? Krep tarifi ile evinizde krep yapmak çok kolay. Çocuğunuza kahvaltıyı sevdirmenin yollarından biri olan krepler ile günün ilk öğününü zenginleştirebilirsiniz. Bu yazımızda Krep’in tarifini sizler için araştırdık…

Kahvaltılık krep tarifine geçmeden önce Kreple ilgili bir takım bilgiler verelim. Öncelikle Krep kelimesi bilindiği üzere Türkçe bir kelime değil. Ancak Anadolu mutfağında kendine farklı isimlerle geçmişten bu yana yer bulmuş bir yiyecek olması bugün Krep adıyla tanınmasına engel oluşturmuyor. Merzifon yöresinin “cızlak” adını verdiği bu lezzet, özellikle kahvaltı sofralarında çocuklara kahvaltıyı sevdiren bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan Krep hamurunun akışkanlığı sebebiyle bazı yöreler Krep yerine Akıtma ismini de kullanıyor. Peki krep ya da cızlak veya akıtma nasıl yapılır? Krep tarifi nedir?

KREP İÇİN GEREKLİ MALZEMELER:

  • 2 Yumurta
  • 2 Su Bardağından biraz az olacak kadar un
  • 1 Bardak Su
  • 1 Su Bardağı Süt
  • 1 Çay kaşığı Tuz
  • Tercihe göre Tereyağı veya sıvı yağ

KREP NASIL YAPILIR? KREP HAZIRLANIŞI…

Krep yapmak için ilk adım un, süt ve suyu birleştirip hiç topak parçacık kalmayıncaya dek çırpıyoruz. Ardından da 2 adet yumurtamızı ilave edip tekrar biraz daha çırpma işlemine devam ediyoruz. Kek hamurundan daha akıcı hale gelecek şekilde hamur ediyoruz. Ardından da teflon tavamıza 1 çay kaşığı tereyağımızı veya tercihe göre sıvı yağımızı koyup kızmasını bekliyoruz. Yağ kızdıktan sonra tavaya krep hamurunu döküyor ve köşelere doğru yayıyoruz. Ardından da her iki tarafı da kızarana kadar bekletiyoruz. Sonunda Krep hazır olacak, Afiyet olsun.

İlk krep maceranız belki hüsranla sonuçlanabilir. Çünkü Krep, el becerisi ve tecrübe gerektirmektedir. Ancak yapa yapa siz de krep yapımının kolay olduğunu görecek ve harika krepler ortaya çıkarabileceksiniz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yukarı