Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Josef Stalin Kimdir? Stalin Hayatı, Biyografisi

Kimdir?

27 Temmuz 2018 Cuma 22:36:12

Josef Stalin Kimdir? Stalin Hayatı, Biyografisi

Kimilerinin kahraman kimilerinin katil bir cani olarak nitelediği SSCB’nin bir dönem başındaki isim olan Josef Stalin kimdir? Sovyetler Birliği’nin en etkileyici liderlerinden biri olan Josef Stalin’in hayatı, eserleri, kısa bir biyografisini sizler için araştırdık. Tarihin bir dönemine damgasını vuran Josef Stalin’i tanımak için buyrun yazımıza…

Dünya tarih sahnesinden ismi silinmeyecek liderlerden biri olan Josef Stalin, diktatöryal rejimi ve yaptıklarıyla kimileri tarafından kahraman kimileri tarafından cani ve katil olarak nitelendirildi. 28 yıl boyunca Sovyet yönetiminde yer alan Josef Stalin, yönetim tarzı, kişiliği ve dönemindeki olaylarla sürekli gündemde kalmayı başardı, halen de hatırlanmaya devam ediyor. Tarihin unutulmayan isimlerinden Josef Stalin’in korkunç yanı, kavgaları, tartışmaları ve savaşları dahil siyasi kişiliğini de sizler için araştırdık.

Sovyetlerin en kudretli yöneticilerinden biri olan Josef Stalin, dönemindeki kanlı savaşlar ve milyonlarca insanın ölümüyle hatırlanmaktadır. Özellikle Müslüman kesime karşı çok sert davranışları bulunmaktadır. Lenin’den etkilenen ve onun düşünüş tarzıyla hareket eden Stalin, gençlik döneminde anti Rus ve anti müslüman akımların etkisinde büyüdü. Kudretli saltanatın sonu geldiğinde Josef Stalin, ülkesinde hain ilan edilerek büstleri, hatıraları ve ondan geri kalan tüm her şey parçalandı, yok edildi. Paradan resmi kaldırıldı, ismini taşıyan şehirlere yeni isimler verildi. Akıbeti ölümünden sonra Adolf Hitler’e benzeyen Stalin, utanç kaynağı ilan edilerek tarihin karanlığındaki yerini aldı.

anadolu üniversitesi 10. palto film günleri

JOSEF STALİN KİMDİR?

Lenin’in fikirlerinden etkilenen Josef Stalin, kısa bir parti başkanlığı, köy ve şehir amirliği, halk komiserliği görevlerinin ardından hükümet başkanlığına yükseldi! Başkomutan ünvanını da kazanan Josef Stalin, kanlı, acımasız ve amansız tavırlarıyla siyasetini “şiddet” üzerinden kurdu. Bu da o dönemin Sovyetleri tarafından çok beğenildi, Josef Stalin’in hükümranlığını daha da perçinledi.

Anti Rus,Türk ve Müslüman politikaları ön plana çıkaran Josef Stalin, ülkesince de sevilmeyen bir lider oldu! Planlı ekonomi konusunda ve de sanayileşme ile küreselleşme üzerine çalışmalarında devlet lehine büyüme ve kalkınma yolunda ilerleyen Stalin, halkını fakirleştirse de devletin gücünü kısa sürede zirveye taşımıştır.

JOSEF STALİN NE ZAMAN DOĞDU, HAYATI

Gerçek ismi  Yosif Visaryonoviç olan Josef Stalin 18 Aralık 1878 doğumludur. Gori’de dünyaya gelen Stalin, ayakkabıcılık yapan bir babanın ve dinine çok bağlı bir annenin oğlu olarak doğdu. Annesinin dini bütün olmasından etkilenen Yosif Visaryonoviç, dini bütün şekilde büyütülmüştür. Yüzündeki izler, 7 yaşında geçirdiği su çiçeğinden kalmadır.

Genç yaşlarda Lenin’i okuyan ve Lenin’den çok etkilenen Josef Stalin, marksist felsefeye gönül vererek marksist devrimcilik yolunda ilerlemeye karar vermiştir. Lenin’in çalışmalarını sıkı sıkıya takip eden ve artık Lenin’in de dikkatini çekmeyi başararak ilk kez Kafkas temsilciliğine atanan Stalin’in siyasi çalışmaları da Kafkas Bölge temsilciliği ile başlamıştır. İlk evliliğini 1906-1907 yıllarında Ketevan Svanidze ile yapmıştır. İlk karısının vefat etmesinin ardından 1919’da Nadejda Alliluyeva ile 2. evliliğini yapmıştır.

JOSEF STALİN’İN SONU “Bir Devrin Sonu Stalinin Vefatı” BELGESELİ

JOSEF STALİN KAÇ KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU TUTULMAKTA?

Tarihin en acımasız, gaddar diktatörlerinden biri olan Josef Stalin, hükümranlığı dönemindeki kanlı katliamlardan dolayı kendi ülkesinde bile hain ve katil olarak anılmaktadır. Kimilerinin ise kutsallaştırdığı Josef Stalin, tam tamına 40 Milyon insanın ölümünden sorumludur. İktidara geldiği dönemde sanayileşme ve endüstrileşme adına tarımsal üretimi neredeyse tamamen bitiren ve Ukrayna’da bu yolla 10 milyon insanın açlıktan can vermesine neden olan Josef Stalin, Büyük Temizlik adını verdiği hareketle de kendisine ses çıkaran muhalif kesimi kıyıma uğrattı. Büyük Temizlik operasyonlarında bazı kaynaklar tarafından 1.2 bazılarında ise 2.9 ila 3.5 milyon ölüm yaşandığı söyleniyor.

JOSEF STALİN’İN MEZARI NERDE?

Öldükten sonra ülkesinde hain ve katil ilan edilerek utanç kaynağı haline gelen Josef Stalin, etkisinde kaldığı üstadı Lenin’in yanına yerleştirildi. 5 Mart 1953’te ölen Stalin’in tüm izleri ölümünün ardından silinmeye başladı. Büstleri, çalışmaları ve tüm hatırası, ardından gelen iktidarlar tarafından da yok edilmeye çalışıldı. 1961 Yılında alınan kararla Josef Stalin’in naaşı Kremlin Duvarı Mezarlığı’na taşınmıştır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kimdir?

Yukarı