Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

İTALYA VİZE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? İTALYA İÇİN KOLAY VİZE ALMA

Genel

24 Temmuz 2018 Salı 21:00:18

İTALYA VİZE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? İTALYA İÇİN KOLAY VİZE ALMA

İtalya için nasıl vize alınır? İtalya’ya seyahati öncesi ne kadar süre önceden vize başvurusu yapılmalıdır? İtalya Kolay vize başvurusu nasıl yapılır? İtalya’ya gidecekseniz öncesinde Schengen vizesi nasıl alınır, İtalyan kolay vize almak nasıl olur? Rehberimize göz atabilirsiniz…

İtalya Devleti’ni ziyaret etmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya Vizesi’ne sahip olmaları gerekmektedir. Umuma özel pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İtalya vizesi almak zorundadırlar. İtalya, Schengen anlaşmasına taraf bir devlet olduğundan, İtalya vizesi alınması durumunda diğer 25 Schengen ülkesine de bu vize ile giriş yapabilmek mümkündür. Ancak İtalya vizesi ile diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilmek için bu vizeyle ilk olarak İtalya’ya giriş yapmak gerekmektedir. İtalya Vize başvuruları, İtalya Başkonsolosluğu’na yapılmalıdır.

İTALYA VİZE TÜRLERİ – HANGİ VİZEYİ ALMALIYIM?

İtalya’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatlarinin türüne göre vize başvurusunda bulunmalıdır. Aksi takdirde bazı olumsuzluklarla karşılaşabilir, vize sahibi olamayabilirsiniz. İlgili İtalyan makamlarınca;

  • İtalya Turist vizesi,
  • İtalya Aile Birleşimi vizesi,
  • İtalya Aile Ziyaret vizesi,
  • İtalya Oturma vizesi,
  • İtalya Çalışma vizesi verilmektedir.

Sayılan türlerde vizenizi, İtalya’ya seyahat amacınıza uygun olarak almalısınız. Aynı zamanda İtalya’da kalacağınız süreye göre İtalya kısa süreli vize veya İtalya Uzun süreli vize tercihinizi de yapabilirsiniz. İtalya’ya iş toplantısı, turistik gezi, eğitim-öğretim, gezi, ticari işler için veya hastanelerde tedavi görmek amacıyla gidecek iseniz İtalya kısa süreli vize türüne başvurmalısınız. Öte yandan İtalya’da 90 gün ve üzeri kalacak ve konaklayacaksanız İtalya uzun süreli vizeyi tercih etmelisiniz. Bir de İtalya Express vize hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Express vize ile İtalya vize başvurunuz 24 saat içerisinde sonuçlandırılarak tarafınıza olumlu / olumsuz dönüş yapılır.

İTALYA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

İtalya vize başvurusu yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, ilk yapması gereken İtalya vize başvuru formunu tam ve doğru doldurmaktır. Eksik veya yanlış bilgiler içeren vize başvuru formları, dikkate alınmaz. Başvuru formlarının İtalyanca veya Türkçe olarak doldurulması gereklidir.

İtalya vize başvurusu yaptığınızda, İtalya Konsolosluğuna veya ilgili vize merkezine İtalya’ya seyahatiniz hakkında gerekli bilgileri vermeniz gerekmektedir. Bu bilgiler, İtalya’da ne kadar süre konaklayacağınız, banka hesap numaranız, İtalya’da kalmak için gerekli paranızın olup olmadığı, masraflarınızı nasıl karşılayacağınız, Türkiye’ye dönmekte ne kadar istekli olduğunuz hakkında birtakım bilgiler vs. dir. Seyahatinizin amacına ve şekline göre vize türleri de yukarıda bahsedildiği üzere değişiklik göstermektedir. Bu nedenle İtalya turistik vize, Aile ziyaret vizesi, oturma vizesi ve çalışma vizesinin vize harç ücretleri değişiklik gösterebilmektedir. Güncel İtalya vize harç ücretlerine İtalya Konsolosluğu resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

İtalya vizesi için başvuru formunun yanı sıra sizden 2 adet biyometrik fotoğraf ( Son 6 ayda çekilmiş olmalıdır.) T.C Kimlik fotokopisi, İkametgah belgesi, Vize başvurusunda bulunan kişi 18 yaşından küçük ise muvafakatname, İtalya’da tanıdık veya akrabası, ailesi bulunuyorsa bunlardan alınan ve belli bir süre geçerliliği bulunup bu geçerliliği yitirmemiş davetiye mektupları istenmektedir. Bu evrakları tamamlayıp, eksiksiz şekilde hazırladıktan sonra İtalya Konsolosluğundan randevu almalısınız. Randevuyu da İtalya Konsolosluğu sitesinden veya daha kolay vize alabilme olanağınızın bulunduğu vize merkezlerinden alabilirsiniz. Randevunuzu, uygun bir tarihte, resmi tatil günlerine ve yoğunluk olabilecek özel günlere dikkat ederek almanız yararınıza olacaktır. Ardından 10 ila 15 gün içerisinde başvurunuz sonuçlanacaktır.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı