Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

İsveç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? İsveç’e Kolay Vize Almak

Genel

25 Temmuz 2018 Çarşamba 00:00:51

Son Güncelleme: 25/07/2018 18:37:54

İsveç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? İsveç’e Kolay Vize Almak

İsveç Schengen vize bölgesine dahildir. İsveç’e seyahat edecekseniz Schengen vize rejimine bağlı İsveç vizesine başvuru yapmalısınız. Peki İsveç vize başvurusu nereye yapılır, İsveç vize ücretleri ne kadardır? İsveç vize başvuru detaylarını sizler için hazırladık…

İsveç ziyaretiniz için vize başvurusunda bulunmanız zorunludur. İsveç ülkesini ziyaret etmek isteyen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, İsveç vize başvurusu yapmalıdır. İsveç vize başvurusu, bir takım işlemler ve prosedürler içermektedir. Bu yazımızda İsveç için nasıl vize alındığını, hangi adımlarla daha kolay vize alarak İsveç’e seyahat edebileceğinizi bulabileceksiniz. İsveç vize başvurularını İsveç Konsolosluklarına, İsveç Büyükelçiliğine ve de İsveç makamlarınca yetkilendirilmiş özel Vize merkezlerine yapabilirsiniz. Konsolosluk’ta vize başvurunuz 14 gün içinde sonuca erdirilip, sonuç tarafınıza bildirilecektir. Başvurunuzun sorunsuz bir şekilde incelenip sonuca bağlanması için yazımızın aşağısında da anlatılacağı üzere sizden istenen tüm bilgi, belge ve evrakların eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanıp ilgili makamlara teslim edilmesi gereklidir. İsveç vize başvurusu yapmadan önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kişilerin en az 10 yıllık pasaportlara sahip olması da aranan bir kriterdir. Ayrıca vize başvurunuzda İsveç’te yaşayan akraba veya arkadaşlarınızdan alacağınız belirli süre geçerli davet mektupları da önem taşımakta, değerlendirme ve vize sonuçlandırma aşamasında göz önüne alınmaktadır.

İSVEÇ SCHENGEN VİZE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İlk olarak İsveç vizesi ile İsveç, Schengen Anlaşmasına taraf bir devlet olması nedeniyle Schengen bölgesinde seyahat edebilirsiniz. Bu anlamda İsveç Vizesi ile örneğin Fransa, Malta, Portekiz ve de Yunanistan gibi daha birçok Avrupa ülkesini gezme imkânı yakalayabilirsiniz. Schengen vizesinin ayrıcalıklı tarafı, daha kapsamlı olmasıdır. Schengen üyesi bir devlete ait vizenizle Avrupa Birliği ülkelerini de gezme fırsatını yakalayabilmektesiniz. İsveç vizesi için evvela İsveç Vize Başvuru Formunda istenen bilgileri eksiksiz ve tam manasıyla doğru şekilde doldurmalı, vize başvurusu yapan kişi bu formu imzalamalıdır. Ayrıca vize çıkartmak için istenen banka dekontları ve de banka hesap numaraları gibi bilgiler ilaveten doğru şekilde teslim edilmelidir. İsveç vizesi çıkartarak doğrudan Schengen üyesi ülkere seyahat ise mümkün değildir. İlk olarak İsveç vizesi ile İsveç’e seyahat etmeli ardından diğer Schengen anlaşmasına taraf ülkeleri ziyarete gidebilirsiniz.

İsveç vize başvurusu için formu doldurduktan sonra sıra vize almaya gelmektedir. İsveç makamlarınca resmi olarak yetkilendirilmiş vize merkezlerinden randevu almalısınız. Vize randevu merkezlerine kimlik bilgileriniz ve İsveç’e hangi amaçla seyahat edeceğinizi bildirir vize türünüzü belirleyerek gitmelisiniz. İsterseniz İsveç randevu merkezlerine gitmeden internet üzerinden veya telefonla da randevu alabilirsiniz. Yoğunluk yaşanan dönemlerde randevu tarihini çok çok ileriye alabilmeniz gerekebilir. Bu nedenle seyahat planlamanızdan çok çok önce vize başvurusu yapıp randevu almak yararınıza olacaktır. İsveç vize randevusu, mülakat şeklinde yapılmamaktadır. İnceleme dosya üzerinden yapılacak olmakla birlikte sizin parmak iziniz, her Schengen üyesi ülkeye vize alırken olduğu gibi İsveç vize başvurusunda da alınacaktır.

Başvurunuzun ardından İsveç vize başvurunuz, almak istediğiniz vize türüne göre değişik aralıklarla çıkmaktadır. İsveç için en erken çıkan vize türü turist vizesidir, 5 ila 7 gün arasında hazırlanır. Ticari iş vizesi ve de Aile birleşimi vizesinin hazırlanması süresi ise ortalama 15 gündür. Resmi tatiller, yoğunluklu günler ve özel sebepler nedeniyle bu süreler de sarkmalar olabilir. Bundan mütevellit seyahat planını yaparak İsveç için hazırlıklarını tamamlayanların 1 ay öncesinden gerekli vize başvurusunu başlatmaları yararlarına olacaktır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı