Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır? İngiltere Schengen Vize Başvurusu

Genel

25 Temmuz 2018 Çarşamba 14:17:04

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır? İngiltere Schengen Vize Başvurusu

İngiltere seyahati planladınız ve nasıl vize alacağınızı bilmiyor musunuz? İş, turistik gezi, aile ziyareti vb. amaçlarla İngiltere’ye seyahat edecekseniz ve henüz nasıl İngiltere vize başvurusu yapılacağını bilmiyorsanız buyrun rehberimize…

İngiltere yani Birleşik Krallık, Avrupa Birliği’nden ayrılık sürecinde. Aynı zamanda Schengen vize bölgesinde de olmayan İngiltere’ye Schengen vize ile gitmek mümkün değil. Schengen vize üyesi ülkelerden (26 ülke) birine vizeniz olması halinde Schengen üyesi diğer ülkelere rahatça seyahat edebiliyorsunuz. Bu özellik İngiltere için malesef mevcut değil. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, İngiltere’ye seyahat etmek için ilk olarak İngiltere vize başvurusunda bulunmaları, bu başvurunun da olumlu cevaplanması gerekmektedir. Kişiye özgü pasaport, hizmet pasaportu ile kamuya özel pasaport sahiplerinin vize başvuruları yapmaları zorunluyken diplomatik bağışıklık sahibi diplomatik pasaport hamillerinin 180 gün içindeki 90 gün sınırlı seyahatleri için İngiltere vize başvurusunda bulunmaları gerekmemektedir.

Birleşik Krallık vize başvurusunun ardından maksimum 3 haftalık süreçte vize başvurunuz sonuçlanacak ve tarafınıza bildirilecektir. Bu sürenin alt sınırı ise 2-3 gün olabilmekte, başvurunuz vize başvuru yoğunluğuna göre Birleşik Krallık Konsolosluklarınca veya Büyükelçilikçe 2 ila 3 gün arasında cevaplanabilmektedir. Birleşik Krallık’a seyahatiniz ister iş ister turistik gezi vs. olsun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz vize gerektirmektedir.

İNGİLTERE TURİST VİZESİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER VE VİZE ÜCRETLERİ

Birleşik Krallık vizesi için başvurulacak ve takip edilecek site, Birleşik Krallık’ın resmi internet sitesidir. 6 Ay Birleşik Krallık vize başvuru harç ücreti 87 pound, 2 yıllık seyahat için İngiltere turist vize ücreti 330 pound, 5 yıllık 600 pound, 10 yıllık ise 752 pounddur. Vize harç ücret tarifesi 2016 yılına aittir. Bu sebeple resmi siteden güncel fiyatları öğrenmenizde yarar var. İngiltere vize ücretini internet üzerinden online olarak ödeyebilirsiniz.

İngiltere vize başvurusu yapabilmek için İngiltere devletinin resmi sitesi www.gov.uk dan vize başvuru formunu indirmelisiniz. İndirmiş olduğunuz bu formu, İngilizce* olarak doğru ve tam şekilde doldurmalısınız. Daha sonra https://www.visa4uk.fco.gov.uk/home sitesine giriş yaparak bu sitede bir hesap oluşturmalı, hesap açmak istenen bilgileri de tıpkı başvuru formunu doldurduğumuz gibi eksiksiz ve doğru şekilde doldurmalıyız. Sitedeki “Book Appointment” bölümünden vize başvuru randevusunu alarak, online ortamda harç ödemesini yapıyoruz. İnternet üzerinden yaptığımız bu işlemleri yazıcı vasıtasıyla çıktı alarak gerekli evrakların arasına koymalıyız. Burada randevu aldığınıza dair ek olarak e-mail adresinize de numara gönderilecektir. Bu numarayı kaybetmemeli, bir yere not etmelisiniz. Bu numara İngiltere vize başvuru sorgulama ekranında gerekli olacaktır.

İngiltere vizesi için gerekli evrakları da aşağıda göreceksiniz:

 • En az 6 aylık kullanıma sahip pasaport,
 • Yukarıda bahsedilen siteden edinilen ve doldurulan vize başvuru formu,
 • Yukarıda yine bahsedildiği gibi randevu için verilen siteden alınan randevu ve ödenen ücrete dair bilgisayar çıktısı,
 • Varsa daha önce Birleşik Krallık’a seyahat edildiğini gösterir belgeler,
 • Seyahat Sağlık sigortası,
 • 3,5 x 4,5mm ebatında 2 adet fotoğraf ( Son 3 ayda çekilmiş, güncel fotoğraf)
 • Gideceğiniz ve kalacağınız yeri gösterir evrak,
 • Aldığınız uçak biletleri,
 • Banka hesap numarası,
 • Mesleğinizi gösterir evrak,
 • Nüfus kaydı örneği,
 • Adli Sicil Belgesi (Adliyeden veya E-devlet üzerinden alabilirsiniz.)
 • Birleşik Krallık’ta oturan aile bireyleri, akraba vb. tanıdıklarınızdan aldığınız davetiye mektubu (Varsa.)
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı