Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Genel

29 Temmuz 2018 Pazar 20:54:45

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Dünyada ve ülkemizde giderek artan trafik sorununun başlıca sebebi araba satışlarının son yıllarda patlama yapması. Ülkemizde özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerin ardından diğer illerimizde de trafik sorunu giderek büyüyor. Trafik artıyor ve biz araç satın almaya devam ediyoruz. Peki ikinci el bir araç satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? İkinci el araba satışında yalanı/hileyi nasıl anlarız? İkinci El araç nasıl alınır? Sizler için hazırladık…

Son yıllarda giderek daha da artan ikinci el araba satışı ve daha da büyüyen ikinci el araba pazarıyla birlikte birçok insan belki de ilk kez araba sahibi olmak için bir ticari alış-verişe giriyor. Ancak ikinci el araç satışında sık sık rastlanan boya değişimi, hileli kilometre ayarı vb. özellikler nedeniyle bir taraf sürekli mağdur ediliyor. İşte bu gibi sorunlarla, hilelerle karşı karşıya kalmamak, sonradan pişman olmamak için nelere dikkat etmeliyiz? İkinci El Araba alırken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

İkinci el araç satışı ülkemizde giderek artan bir pazar payıyla büyük bir ticaret ağı konumuna gelmiştir. Ülkemizin birçok ilinde ikinci el araç satış pazarları belirli günlerde kurulmaktadır. İnternet üzerinden özellikle sahibinden.com kaynaklı ikinci el araç satışı da yapılmaktadır. Ancak bazı kötü niyetli araç sahipleri araçlarının hasarını ve birtakım özelliklerini gizleyerek, değiştirerek alıcıyı kandırabilmektedir. Kötüniyetli satıcılar ve bilgisiz alıcılar nedeniyle son dönemlerde ikinci el araç piyasasında çok sayıda mağduriyet yaşanmıştır ve yaşanmaya halen devam etmektedir. İşte bu nedenle İkinci el araba alırken dikkat etmeniz gereken şeyleri çok iyi bilmelisiniz! Peki nedir bu ikinci el araç satın alırken dikkat edilmesi gerekenler?

İlk olarak Kötü niyetli araç satıcılarının oyununa gelmemeyi öğrenmelisiniz. Bunun için de açgözlülük etmeyi ve kolay yoldan çok ucuz ve çok iyi özelliklere sahip araç sahibi olmayı unutmanız gerekiyor. Hiçbir kimse çok çok zor durumda kalmadıkça iyi durumda olan, çok çok büyük hasarı olmayan 60.000 TL değerindeki arabasını 35.000 TL’ye ilan vererek satmaya çalışmaz. Bu fiyatlar misalen verilmiştir, gereken orantıyı siz kendiniz kolaylıkla kurabilirsiniz. Bedava peynir sadece fare kapanında olur sözünden yola çıkarak ava giderken avlanmamanız gerektiğini çok iyi bilmelisiniz. Bu nedenle alacağınız aracın fiyatının piyasasından çok düşük olduğunu fark ettiğinizde hemen heyecanlanmamalı aksine tereddüt etmelisiniz.

İkinci olarak aracı görmeye gittiniz, dışı çok güzel. Dışına vurulup hemen notere koşup taşınır satış sözleşmesi yapmanız sizi zora sokacaktır. Çünkü dışı seni içi beni yakar deyiminden ders çıkararak öncelikle güvenilir bir ekspertize gitmeli, aracınızı tanıdığınız bir ustaya göstermelisiniz. Ekspertiz raporlarından tatmin olmadıysanız iyi ve tanıdık bir motor ustasına mutlaka aracınızı göstermelisiniz. Değişen parça olup olmadığı, aracın orjinallik oranı, boya durumu, kilometre durumu, aracın kilometresiyle oynanıp oynanmadığı vb. birçok özelliğine güzelce baktırın. Sunulan çok güzel bir hizmet daha var. Plaka üzerinden aracın değişen parçasının, hilesinin hurdasının, trafik cezasının olup olmadığına ve en önemlisi hasar kaydına da bakmanızı öneririm. Hasar kaydı yüksek bir aracı satın aldıysanız bu aracı elinizden çıkarmanız gerçekten çok çok zor. Bu nedenle çok iyi bir araştırma yapmadan 2. el araç almaya çalışmayın.

Tüm bu denetlemeleri yaptırmak için cebinizden çok cüzzi bir rakam çıkacaktır. Eğer bu aşamalardan sonra aracınızda hiçbir sıkıntı yoksa veya beklediğiniz şekilde çok büyük bir arıza yoksa almaya karar verip gerekli işlemleri yapıp alışverişinizi sonlandırabilirsiniz. İkinci el piyasasında yaşanan hile/hurda olaylarının artmasının ardından Danıştay ve Yargıtay yüksek mahkemelerince verilmiş onlarca karar bulunmakta ve bu kararlar da çoğunlukla alıcıyı korumaktadır. En kötü ihtimalde 2. el araç satışında hileyle kandırıldığınız hallerde hakkınızı mahkemelerde aramayı unutmayınız.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı