Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Hayatın Önemi Nedir? İnsan Hayata 1 Kere Geliyorken Ne Yapmalı?

Genel

22 Eylül 2018 Cumartesi 15:31:43

Son Güncelleme: 22/09/2018 15:32:17

Hayatın Önemi Nedir? İnsan Hayata 1 Kere Geliyorken Ne Yapmalı?

İnsanoğlunun çözemediği soruların başında evren ve Hayat yatıyor. Peki hayatın önemi nedir? Bir insan Dünyaya geldiği günden ölümüne dek hayata dair neler bırakabiliyor, nelerle haşır neşir oluyor? İnsanı insan yapan duygularla bezediğimiz yazımızda hayata dair küçük anekdotlarla harika bir kişisel gelişim yazısı sizlerle olacak… İyi okumalar.

Değerini Bilmek gerekir hayatın…

Yaşamın değerini bilmek gerekir.  Hayatın, sevginin, ailenin, dostluğun, aşkın…

Hayat gerçekten çok bilinmeyenli bir denklem gibi çok acımasız hayatın her anında başımıza gelebilecek her olaydan nasibimize düşeni alıp yaşama tutunmaya çalışıyor ve her acıya direnebiliyoruz. Yaşanılan acılar pes ettirebiliyor biz çaresiz kullarını çünkü pes etmek kolay geliyor insanoğluna.  Kendini ve çevredekileri suçlamak, herşeyi karşı tarafa yıkmak rahatlatıyor içimizi.

Kaçmamalı insan, yaşanan sorun ne olursa olsun vazgeçmemeli güzel düşünmekten , güzel konuşmaktan güzel şeyler hayal etmekten. Çünkü insan duygularıyla doğar duygularıyla yaşar hayat güzel duygularla güzelleşir. Sorunlar karşısında susarak kabuğuna çekilerek problemleri çözemez aksine kendinize büyük zararlar verir psikolajik olarak yıpranır hayata küsersiniz.  Sorunların sizden kaynaklandığını konuşmadan iletişim kurmadan bilemessiniz.

Her insan kendi iç dünyasıyla konuşabilmeli, varoluş nedenini bu dünyadaki değerini bilmeli bence. Fazla irdelememeli hataları yanlışları bir olayın üstüne gitmek iyi sonuçlar doğurmayabilir her zaman. Sorunları ne kadar dert edersen sorgularsan o kadar büyütürsün gözünde içinden çıkayacağın yeni sorunlar yaratacaktır beyninde.  Hayat her defasında oyun oynarken , biz hayatla ve bu oyunlarla başa çıkabileceğimiz yönlerimizi ortaya çıkarmalı ve rahatlatmalıyız kendimizi.

Bazıları ailesini hiçe sayar, bazısı arkadaşını , dostunu küçücük bir sebepten kırar, kaybeder onu.  Bazende elinin tersiyle iter sebepsiz yere dost elini.

Bir yerlere tıkanıp kaldığında  soluk almak güçlendiğinde yüzünü gökyüzüne dönmeli uçsuz bucaksız maviyi izlemeli yeni keşifler yeni yollar yeni ufuklar açmalı hayatında. Yüreğini ferahlatacak yeni insanlarla tanışmalı hep isteyip te ileride yaparım diye ertelediği ne varsa yapabilme gücünü hissetmeli kendinde. Her geçen günün ölüme biraz daha yaklaştığını zamanın  bir nehir gibi  aktığını anlamalı . Baş döndürücü bir hızla geçiyorsa gözümüzün önünden günler aylar yıllar hep can sıkıntısıyla geçmemeli hayat küçük şeylerden mutluluğu yakalayabilmeli . Şu adaletsiz dünyada dikeni yüzünden gülden hesap sormak yerine kokusunu içine çekip hissetmeli. Güneşin doğuşunu ve batışını izleyip doğum ve ölüm gibi düşünmeli. kardan yağmurdan doğanın bize sunduğu nimetlerin farkına varmalı insan.

Hayat gerçekten çok kısa ve su gibi akıp geçiyor. Daha dün gibi aklımızda olan anılarımıza şöyle bir baktığımızda üzerinden ne kadar uzun zaman geçtiğini fark edip hayıflanıyoruz. Bu hayatın nasıl geçtiği önemlidir. hayatımızı güzel ve mutlu geçirmek bizim elimizdedir. Biz mücadele eder ve zevk aldığımız mutlu olduğumuz işlere yönelirsek  hayatımızı dolu dolu yaşamış oluruz. Her zaman bardağın dolu tarafından bakmalı bu dünyayı kendimize verilmiş bir armağan olarak görüp hakkını vererek yaşamalıyız.

Dün bitti..

Bugün hala devam ediyor.

Yarın olmayabilir.

Bunun için hayatın değerini bilelim buna göre yaşayalım.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı