Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Hangi Makyaj Malzemeleri Seçilmeli? Makyaj Malzemesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sağlık

21 Ağustos 2018 Salı 11:40:03

Hangi Makyaj Malzemeleri Seçilmeli? Makyaj Malzemesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kadınların hayatlarında büyük yeri olan Makyaj ve makyaj malzemeleri nasıl seçilmeli? Makyaj malzemesi alırken nelere dikkat edilmeli? Hangi makyaj ürünleri, markaları tercih edilmeli? Sağlığı ve fiziki görünümü etkileyen makyajlar için detaylı bir rehber oluşturduk. Bu rehber eşliğinde hem sağlığınıza zararı olmayan hem de güzel görünüm sağlayacak makyaj malzemelerini seçmeyi öğrenebilirsiniz.

Makyaj kadınlar için olmazsa olmazlar arasında! Kadınlar için hayati önemi olan makyaj malzemeleri  kadınların güzelliğine parıltılı bir ışıltı katıyor. Günümüzde büyük bir ticaret hacmine ulaşan makyaj malzemesi piyasasına rağbet de çok büyük! Makyaj malzemeleri yok satıyor desek yeridir. Böyle bir ortamda kaliteli, sağlığa zararı bulunmayan makyaj malzemelerini seçmek ve bulmak da zor oluyor. Makyaj malzemesi nasıl seçilir? Makyaj malzemesi alırken nelere dikkat edilmeli? Bu soruların cevapları aranıyor.

Vücut sağlığını, özellikle de yüz ve cilt sağlığını korumak adına kaliteli ürünler kullanmalıyız. Kadınların güzelliklerini ön plana çıkarmaları için gerekli olan kozmetik ve makyaj malzemelerinin birçoğunun sahte, fake, kalitesiz ve bilinmeyen kimyasallar içeriyor olması büyük bir ikilem yaratıyor. Cilt sağlığını koruyabilmek adına iyi bir araştırma yaparak kozmetik ve makyaj alışverişini buna göre yapmanızı tavsiye ediyoruz.

MAKYAJ MALZEMESİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Makyaj malzemesi alacak olanlar öncelikle Gratis gibi markaları tercih etmeli. Faturasız satış yapan, merdiven altı, ucuza satış yapan kalitesiz firmalar ve markalar ile çalışmak cilt sağlığınızı bozabilir. Bu yüzden kaliteli, bilinen, çok tercih edilen markaları ve orjinal makyaj ürünlerini tercih etmeliyiz. Ayrıca makyaj malzemesi alırken ürünün son kullanma tarihine, yan etkilerine, içeriğine ve özelliklerine de dikkat etmemiz gerekiyor. Alerji ve ciltte tahriş yaratabilecek sıkıntılı makyaj malzemelerini kullanmaktan kaçınmalıyız.

Aldığımız makyaj malzemesi ve kozmetik ürünün organik olduğuna dair bir belge, sertifika bulunmasına dikkat etmeliyiz. Orjinal, organik ve kaliteli makyaj malzemeleri biraz pahalı gözükse ve ekonominizi zorlasa da kalitesiz ve sağlığa zararlı ürünler daha çok paranıza daha da önemlisi sağlığınıza mâl olacaktır. Bu nedenle fiyatının cazipliğine, çok çok ucuz olmasına kanarak alışveriş yapmamalısınız.

Makyaj malzemesi üreten firmalar, bu ürünlerin içerisine “Paraben” maddesini ekleyerek ömürlerinin uzun olmasını sağlar. Bu paraben maddesi bir kimyasaldır ve başta hamileler olmak üzere kadınlarda özellikle de göz çevresinde büyük sorunlara yol açar. Bir makyaj malzemesi almadan önce mutlaka içeriğinde “Paraben” maddesinin olup olmadığına bakmalısınız. Ürünün içeriğinde paraben varsa almamalısınız. Ayrıca diğer bakmanız gereken şey de “petrol bazlı” kimyasalların üründe yer alıp almadığı olmalıdır. Makyaj malzemesinin içeriğinde bol miktarda petrol bazlı kimyasal mevcutsa bu cildinizde aşırı yağlanma ve yenilenmeyi yavaşlatma, geçirgenliği zayıflatma gibi etkiler yaparak cilt sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

KENDİ CİLDİNİZİ TANIYIN, BUNA GÖRE ALIN!

Makyaj malzemelerini almadan önce kendi cildinizi tanımalısınız. Cildinizi ve yüzünüzü iyi tanımadan yapacağınız makyaj alışverişi çeşitli sıkıntılara yol açabilir. Bu yüzden örneğin yağlı bir cilt yapısına sahipseniz su, cildiniz kuru ise yağ bazlı fondöten tercihi yapmalısınız. Öte yandan cildinizin esmer, kumral vb. olmasına göre fondöten seçiminizi şekillendirmeniz de gerekiyor.

Allık alırken mat görünüm sağlayan makyaj malzemeleri tercih etmeli, cırlak, parlak renkler yerine daha orta sıcak renklerde seçim yapmaya çalışılmalıdır. Örneğin turuncu renk yerine şeftali tonlarında bir renk seçimi yapılabilir.

Kozmetik ürünlerin, makyaj malzemelerinizin cildinize uygun olup olmadığını hemen anlayamazsınız. Makyaj malzemesini yüzünüze sürdükten sonra 72 saat içerisinde bir alerjik reaksiyon oluşmuyorsa tamamdır. Ancak ilk 72 saat çok önemlidir. Bu yüzden de ilk kez aldığınız bir ürünü hemen yüzünüze sürmek yerine bilek içinde kullanıp 2 günlük sürede denemeli, alerjik bir sıkıntı yaratıp yaratmamasına göre normal kullanım şekliyle kullanmaya başlamanızı önerebiliriz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı