Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Günümüzün En Büyük Sorunlarından Irkçılık

Genel

29 Temmuz 2018 Pazar 23:13:51

Günümüzün En Büyük Sorunlarından Irkçılık

Irkçılık, günden güne daha da artarak hızla insanlığın en büyük sorunu olmaya devam ediyor. Son günlerde Alman Milli Takımı oyuncusu Türk asıllı futbolcu Mesut Özil’in başına gelenler bunun en büyük kanıtı… Peki özellikle Avrupa’da adeta yeniden hortlayan “Irkçılık” neden gündemden düşmüyor? İnsanlar neden ırkçı söylemlerde bulunuyor? 

racism, ırkçılık

Irkçılık, bir insanı sırf milliyeti, etnisitesi ve değerleri üzerinden dışlamak, yok saymak ve kendisiyle eşit görmemektir. En basit tabiriyle bir insanın insanlığını sorgulamak, onu kendisinden küçük görmek ve kendi değerlerinden, milliyetinden olmadığı için aşağılamak olarak tanımlayabileceğimiz “Irkçı” söylemler günden güne gittikçe artmaktadır. 2. Dünya Savaşı sonucunda Faşizm temelli İtalya’da Mussolini ve Almanya’da Hitler öncülüğünde tarihin mezarlığına gömülen ırkçılık kısa bir süre önce yeniden Dünyanın en büyük sorunlarından biri olduğunu hissettirmeye başladı. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İngiltere ziyaretinde İlkay Gündoğan ve Mesut Özil’in Erdoğan’la bir araya gelip fotoğraf çektirmesini Alman medyasının ve kamuoyunun hazmedememesi çok önemlidir. Almanya’da milyonlarca Türk kökenli insan varken Almanya’nın “Irkçılık” hakkında gerekli dersi alamamış sağduyusuz kesimi tarafından takınılan bu tavır gerçekten irdelenmelidir.

ırkçılık, malcolm x

Kendi ırkını üstün gören, diğer ırklara mensup olanlara yukarıdan bakan ve kendi değerlerini dayatmaya çalışan kişi Irkçılık yapmaktadır. Bunun son örneğini gördüğümüz Almanya’da Mesut Özil, yaptığı bir açıklamayla “Yendiğimizde Alman, yenildiğimizde Türk oluyorum.” diyerek haklı bir sitemde bulunmuştur. 2018 Dünya Kupası’nda İsveç Milli Takımı ile yer alan ve Almanya maçındayaptığı yanlış bir faulle mağlubiyetin tek sorumlusu haline getirilen Türk asıllı oyuncu Jimmy Durmaz’da benzer bir muameleyle karşı karşıya kalmış, maçın ardından birçok tehdit ve ırkçı mesajın hedefi olmuştu! Fransız Milli Takımı’nda problemli yıllar geçiren Real Madrid’in yıldız futbolcusu Karim Benzema’da “Yendiğimizde Fransız, yenildiğimizde Arap oluyorum.” diyerek son yıllarda ifşa edilen “Irkçılık” tartışmalarına katılmıştır.

SON YILLARDA IRKÇILIK NEDEN ARTTI?

Sağ duyu sahibi, hoşgörülü ve barış yanlısı siyaset adamlarının ve bürokratların bulunduğu devletlerde ve toplumlarda Irkçılığın daha az ve ırkçı söylemlerin, tavırların daha düşük olduğu su götürmez  bir gerçektir. Ancak ne zaman ki sağ duyu sahibi olmayan, tez canlı, aşırı milliyetçi, aşırı muhafazakar isimlerin yönetimde söz sahibi olması kamuoyunu ve halkı da etkilemekte, ırkçılık söylemlerini tavan yaptırmaktadır. Amerikan Başkanı Donald Trump bu söylediklerimize en uygun örnektir. Her geçen gün Amerika’yı eski güçlü günlerine tekrar geri döndürmekten bahseden, Amerika dışındakileri yok sayan bir tavırla, Çin ve Avrupa ile ülkemiz Türkiye dahil tüm dünyayı ticaret ve vergi konularında ezmeye çalışan, göçmen politikası konusunda acımasız tavırları, küçük çocukları annesinden ayıran insanlıktan uzak hücrelerde muamelede bulunan bir profilde olan yeni Amerikan Başkanı Donald Trump, son yıllarda popülizmin ne kadar arttığını, sağ duyunun ne kadar azaldığını gösteren önemli bir isimdir.

Irkçılık karşıtı örgütlerin şu sıralar çok daha etkin olmasının gerekliliği vurgulanarak, dünyaya tekrar sağ duyunun ve hoşgörünün egemen olmasının yolu açılmalıdır. Popülist yaklaşımların, tezcanlılığın, aşırı muhafazakar duyguların bastırılamaması sonucu ırkçılık boyutuna varan söylemlerin dizginlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Irkçılık çok daha büyük boyutlara ulaşarak yeni kavgalara, çatışmalara ve savaşlara zemin hazırlayabilir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı