Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Güneş Lekelerinden Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Evde Uygulanabilecek Pratik Tedavi Yöntemleri Neler?

Sağlık

30 Temmuz 2018 Pazartesi 18:36:30

Güneş Lekelerinden Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Evde Uygulanabilecek Pratik Tedavi Yöntemleri Neler?

Pek çok insan özellikle yaz aylarında yüz bölgesinde çıkan güneş lekelerinden şikayetçidir. Kimilerinde doğal olarak çıkan bu lekeler bazılarımızda yanlış kremler, jeller ve losyonlar sebebiyle ortaya çıkar. Bronzlaşmak için vücuda ne olduğu belli olmayan kimyasalların sürülmesi de güneş lekelerinin çıkmasına neden olabilir. İşte bu güneş lekelerinden kurtulmanın yollarını sizler için araştırdık…

güneş lekeleri, güneş, güneş kremi

Güneş lekeriyle ilgili öncelikle genel bir bilgi verelim. Güneş lekeleri neden çıkar hiç düşündünüz mü? Tıp metadolojisinde ismi “Solar lentigo” olan Güneş lekelerinin yüz bölgesinde çıkmasına neden olan en temel şey zararlı güneş ışınlarıdır. Özellikle cildi hassas yapıda olanlarda, çok açık beyaz renkli teni olanlarda ve zor bronzlaşan ciltlerde güneş lekelerinin oluşması çok daha kolaydır. Güneş ışığı altında çok uzun süre kalanlarda, aşırı yanmalarda ve kızarık oluşumları esnasında genetik faktörlerin etkisiyle de ortaya çıkabilirler.

Güneş Lekelerinin Bir Diğeri Çiller Nasıl Oluşur?

Güneş lekelerinin en rahatsız eden görünüm şekillerden “çil” oluşumu ile yüzde ortaya çıkan çiller güneşin yüze temas etmesi halinde daha belirgin hale gelmektedir. Yani çilli bir yüzünüz varsa bu çiller yaz aylarında ortaya daha belirgin bir biçimde çıkmaktadır. Hatta kış aylarında bu çillerin kaybolduğu bile söylenebilir. Yüzünüzde çillerin canlanmasını ve çıkmasını önlemek için başvuracağınız en etkili yöntem güneşten uzak durmak ve güneşten korunmaktır. Koruma gücü yüksek bir güneş kremi ile de çözüm sağlayabilirsiniz.

Güneş Lekelerinin Sağlığa Etkisi Nedir?

Güneş lekelerinin görüntü dışında sağlık yönünden büyük bir sorun oluşturduğu tezi yanlıştır. Güneş lekelerinin, kötü huylu lekelere dönüşmesi çok çok zordur. Ancak yine de çok aşırı zararlı güneş ışınlarına maruz kalmak erken yaşlanma, deri hastalıkları, sedef hastalığı ve de cilt kanseri gibi ölümcül hastalıklara zemin hazırlayabilir! Bu konuda çok dikkatli olmakta fayda var.

güneş lekeleri, güneş, güneş kremi

Yaz Mevsiminde Daha Belirgin Hale Gelen Çiller ve Güneş Lekelerini Nasıl Önleyebiliriz?

Güneş lekelerinin ortaya çıkmasını engellemek için belli başlı korunma yöntemleri mevcuttur. Bunların başında güneş ışınlarından uzak durmak, güneşin kavurucu sıcağını hissettirdiği saatlerde evden dışarı çıkmamak ve direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmamak sayılabilir. Ayrıca uzun süre güneşlenmeyerek ve güneşlenirken bile çok yüksek koruma sağlayan güneş kremleri kullanarak güneş lekelerinin önüne geçebiliriz.

Güneş Kremi Ne Tür Olmalı?

Güneş kremi, en az 30 faktör olmalı ve güneşten sizi üst seviye korumalıdır. Aşırı zararlı güneş ışınlarından uzak kalabilmeniz ve çillerin, güneş lekelerinin güneş ışınlarıyla temasını önlemeniz gerekiyor. Bunun için de iyi bir markanın en az 30 faktör içeren güneş kremini tercih etmeniz gerekiyor.

Güneş Lekelerinden kurtulmak için evde yapabileceğiniz bir maske tarifini de sizle paylaşacağız. Bu doğal maske tarifini uygulayarak güneş lekelerinden kurtulabilirsiniz. Şimdi evde hazırlayabileceğiniz doğal maske için malzemelerimiz;

1 Adet Patates, 1 çorba kaşığı yulaf unu, 1 çay kaşığı kabartma tozu, 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt. İşte bu kadar daha sonra patatesimizi rendeleyip suyunu saydığımız diğer malzemeler ile karıştırıyoruz. Oluşan bu karışımı da yüzümüze ve cildimizde güneş lekesi bulunan diğer bölgelere 2 kat üzerinden geçecek şekilde sürerek 30 dk boyunca bekletiyoruz.

Süre tamamlandıktan sonra yıkıyoruz. Tarifini verdiğimiz bu maskeyi her hafta en az 1 kez uygulaarak güneş lekelerinden kurtulmak hâyal değil.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı