Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Gün Batımı Fotoğrafı Nasıl Çekilir? Fotoğraf Sanatının İncelikleri

Genel

4 Ağustos 2018 Cumartesi 17:05:00

Gün Batımı Fotoğrafı Nasıl Çekilir? Fotoğraf Sanatının İncelikleri

Fotoğrafçıların ve bizlerin belki de en hayran kaldığı pozlardan birisi Gün Batımı pozlarıdır. Profesyonel Fotoğrafçıların çok büyük emekler vererek yakaladığı gün batımı kareleri bilgisayarımızın duvar kağıdından tutun duvarımızda bir tabloya kadar pek çok yeri süsleyebiliyor. Peki biz nasıl en iyi gün batımı karesini yakalayabiliriz? Gün batımı fotoğraf çekmenin ipuçları nelerdir? Sizler için hazırladık…

Gün batımı fotoğrafları her fotoğrafçının yakalamak için büyük emek ve uğraş verdiği, çok sevilen bir fotoğraf pozudur. Öyle ki pek çok insan gün batımı fotoğraflarına hayran hayran bakmakta, gerek bilgisayarında masaüstü arka plan fotoğrafı, gerek telefonunda kilit fotoğrafı gerek de evinde, iş yerinde duvarında bir tablo olarak gün batımının huzur verici ve efsanevi görüntüsünün seyrine dalmaktadır.

Peki çok iyi bir fotoğrafçılık eğitimi gerektiren bu pozları amatör olarak nasıl çekebiliriz? En iyi gün batımı fotoğrafları nasıl çekilir? Gün batımı doğası gereği zengin renkler, özellikle de altın sarısı ve gölge tonlarıyla dramatik bir ışıklandırmayı anımsatan güçlü fotoğraflara imkan tanıyor. Sonuç olarak fotoğrafçılar deklanşöre bastığında ortaya göz alıcı fotoğraflar çıkıyor. Fazla planlama ve emek gerektirmeden siz de çok güzel gün batımı fotoğrafları çekebilirsiniz.

EN İYİ GÜN BATIMI FOTOĞRAFI NASIL ÇEKİLİR? 

Gün batımı fotoğrafı çekmek hemen hemen hepimizin aklına gelen ve yaptığımız bir eylemdir. Başka bir şehre yolculuğumuzda, deniz kenarında, balık tutarken baraj kıyısında ve daha birçok yerde aklımıza gün batımının fotoğrafını çekmek elbet gelmiştir. İlk denemelerimizde gün batımı fotoğraflarının çıplak gözle gördüğümüzün aksine daha cansız ve soluk taklitlerini elde etmişizdir. Ekrandakiyle izlediğimiz arasında büyük farklar olmuş olabilir. Bu yazıdan elde edeceğiniz sırlarla En iyi ve en güzel gün batımı fotoğrafı nasıl çekilir bunu öğreneceksiniz.

EN İYİ GÜN BATIMI FOTOĞRAFI İÇİN KAMERA AYARLARI NASIL OLMALI?

Gün batımını yakalamak için her şeyiniz hazır olmalı. İşe kamera ayarlarıyla başlayalım. Kameranızın ISO ayarlarını öncelikli olarak ayarlayalım. Tripodsuz şekilde çekim yapacaksanız ISO ayarını en yüksek seviyeye getirin. Çünkü elle tutarak çekeceğiniz fotoğraflarda ISO ayarı garantici bir seçenek olabiliyor. Kameranın ışık seviyesiyle deklanşör hızında yaşanabilecek sorunlar nedeniyle ISO’yu en yüksekte kullanalım.

Ancak daha profesyonelce yaklaşıp kamerayı bir tripodla kurarak çekim yapacaksanız ISO’yu otomatik ISO seçeneğinde kullanmayıp daha düşük tutmakta fayda var. Çünkü otomatik ISO, yüksek ISO, yüksek ISO’da kalitenin düşmesi demektir. Biz çok daha kaliteli pozlar çekmek için ISO’yu otomatik olarak seçmemeliyiz.

KAMERA AYARINDAN SONRA SIK SIK DENEMELER YAPIYORUZ

Artık sıra deneme çekimleri yapmaya geldi. İlk çekimlerimiz deneme çekimi olacak. Zoom lensi ve geniş odak uzaklığı ile çekilmiş aşağıda yer alan gün batımı pozunda bir şeylerin yanlış ve “kötü” olduğunu söyleyebiliriz. Eski ahşap bir deniz feneri ve gün batımının bir arada yer aldığı perspektifte güneşin küçük kalması sorun teşkil ediyor.

ODAK UZAKLIĞINI DEĞİŞTİREREK FOTOĞRAFA YÖN VERİN

Yukarıdaki pozlamada yer alan yanlışı Odak Uzaklığını Değiştirerek düzeltebilirsiniz. Deniz Feneri bu pozda aynı boyutta gözükse de odak uzaklığı değiştiği için Güneş daha belirgin ve net bir şekilde fotoğraftaki yerini sağlamlaştırıyor. Kamera tilt edilmediğinden deniz feneri de daha düzgün şekliyle gözüküyor. Arka planda boşluk da yukarıdakinden daha az. Bunun sebebi de Güneş’in daha belirgin ve zengin parlamasının daha geniş bir çerçevede turuncu parlamasıyla doldurması…

KAMERANIN “BEYAZ” AYARINI YAPALIM

Kameramızın beyaz ayarını yapmamız çok önemli. Fotoğrafımızın renk tonları Beyaz ayarı ile ortaya çıkacak. Eğer biz Beyaz ayarını otomatikte bırakırsak kamera bazı renkleri düzeltme yoluna giderek renk dalgalanmasının bozulmasına ve daha zayıf tonların fotoğrafımızda yer almasına neden olacaktır. Fotoğrafımızda renk tonlarının olduğu şekliyle kalmasını istiyorsak Beyaz ayarını, Direct Sunlight White Balance ( Direkt Güneş Işığı Beyaz Ayarı ) şeklinde değiştirmemiz yeterli olacaktır.

Kameranızın beyaz ayarı bölümünden Daylight ayarını Cloudy veya Shade de yapabilir, renk tonlarının daha sıcak hale getirilmesini sağlayabilirsiniz. Tabi ki bu ayar ortamdan ortama değişebilmektedir. Gün batımı veya gün doğumunu fotoğraflamak için gittiğiniz ortamda tüm renkleri ve fotoğrafın tüm alanını sıcak gösterecek bir ayar yapmak her zaman için mümkün olmayabilir.

Gün batımı pozlaması yapacaklar için bir sorun da gökyüzü boşluğunun gün batımı yada gün doğumu renklerinden en uzak olduğu zamanda yaşanacaktır. Gökyüzünün maviliği, adeta bir reflektör görevi görerek fotoğraf karesinde gölgelerin mavi bir ışıkla doldurulmasına ve güneşin de az gözükmesinden kaynaklı olarak gölgelerin fotoğrafa hakim olmasına neden olacaktır. Bu koşullar altında beyaz ayarından Gün Işığı veya Cloudy (Bulutlu) tercihleri yerine Shade kullanmak daha mantıklı gözüküyor. Bu sayede gökyüzü daha sıcak ve turuncu gözükerek aradığınız tonu yakalama şansınız olacaktır. Bu sorunların üstesinden gelmenin en kolay yöntemi ise fotoğraf çekerken bunlarla uğraşmak yerine ham fotoğraflar çekerek kameranın beyaz ayarını ayarlayıp düzenleme aşamasında gölgeleri düzeltmektir.

KAMERANIZDA FOTOĞRAF STİLLERİNE YER VERİN

Her kameranın olmazsa olmaz bir “Picture Styles” bölümü bulunur. Bu bölümden standart renk ayarlarının aksine Vivid’i bularak daha doygun ve canlı renklere ulaşmanın yolunu açmalıyız. Vivid, fotoğraflarınızda renklerin daha doygun ve yoğun olmasını sağlamaktadır. Öte yandan fotoğraflarınızı mutlaka JPEG formatının aksine Ham çekmeye özen gösterin ki düzenleme aşamasında beyaz ayarıyla renk doygunluğuna daha fazla imkan dahilinde müdahale edebilesiniz…

GÜNEŞİ KAYBEDİN, FARKI GÖRÜN

Gün batımı veya Gün doğumu fotoğrafçıları için en büyük sorun parlama olabiliyor. Bunun çaresi de çok kolay. Örneği aşağıda da görüldüğü gibi Güneş figürümüzü bir nesnenin arkasına saklayabilme imkanımız varsa bunu yapmalıyız. Böylece hem zengin gün batımı renkleriyle hem de parlama sıkıntısı yaşamadan efsanevi görüntüler elde edebiliriz.

NESNE YOKSA GÜNEŞİ ÇEKİN!

Güneşin tepede olduğu durumlarda etrafta bir nesne de yoksa veya biz sadece güneşi çekmek istiyorsak ne olacak? Güneşi çekmek için güneşin ufuk çizgisine gelmesini beklemeliyiz. Böylece sorunsuz bir fotoğrafçılık deneyimi yaşayabileceğiz. Güneş ufuk çizgisine vardığında daha az yoğun olacağından parlama sorunu olmayacak ve pozlama noktasında daha etkili şeyler yapabileceğiz.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı