Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Gülümsemek Faydalı mı Sağlığa Etkileri Neler? Gülümsemenin Etkileri

Bilgi

20 Ağustos 2018 Pazartesi 12:02:22

Gülümsemek Faydalı mı Sağlığa Etkileri Neler? Gülümsemenin Etkileri

Gülümsemek hepimizin günlük hayatta keyif aldığımız anlarda çokça yaptığımız bir hareket. Peki gülümsemek sağlığa yararlı mı? Yoksa cilt kırışıklıklarına mı neden oluyor? Gülümseme sağlığa ne kadar faydalı ne kadar zararlı? Gülümseme ile ilgili sağlık sırlarını sizler için araştırdık. Gülümseme hakkında doğru bilinen yanlışları ve bilinmeyenleri bu yazıda bulabileceksiniz.

gülümseme, gülmek,

Gülümsemek, etkileşim halinde olan insanların yüzlerine yansıyan bir ifadedir. Bulaşıcıdır. Siz gülerseniz karşınızdaki de gülecektir. İnsanların mutlu, keyifli hallerini yansıtan gülümsemenin sağlığa etkisi nedir? Hiç düşündünüz mü? Bir dönem fazla gülümsemenin cilt kırışıklarına vb. neden olduğu yazılıp çizildi bu ne kadar doğru? Gülümsemek sağlığa faydalı mı zararlı mı? Gülümsemenin faydaları neler? Şimdi gelin bu soruların cevaplarını arayalım…

GÜLÜMSEMEK İNSANLARDA NE GİBİ ETKİLER YAPAR?

Gülümsemek, çevreye karşı hal ve hareketlerinizi yansıtan bir aynadır. İnsanlar, gülen insanlara daha çok güven duymaktadır. Günümüzün en büyük problemlerinden biri olan güvensizlik ve karşı tarafa karşı hep temkinli olma durumuna karşı gülümseyerek karşınıza iyi enerjinizi geçirebilir ve bu yolla daha iyi bir iletişim içerisinde bulunabilirsiniz. Gülümseyen insanlar diğerlerine oranla daha cömert ve dost canlısı bir izlenim uyandırmaktadır. Bu kanıtlanmış bir gerçek. Scharlemann isimli bir ekonomist tarafından 2011 de yapılan bir çalışmaya göre insanlar, kendilerine gülerek tepki veren insanlara daha çok güvenme yolunu seçiyorlar. Bu çalışmada gülümseyen insanların gülümsemeyen somurtuk insanlara oranla %10 daha güvenilir olarak nitelendirildiği ortaya kondu.

1995 senesindeki bir diğer çalışmadaysa suçluların gülümsemesi araştırıldı. Suç üstünde yakalanan suçluların gülümsemesinin etkilerine dair yapılan bu çalışmada gülümseyen suçlulara karşı daha hoşgörülü bir tavrın hakim olduğu gözlendi. Gülümsemek insanların suçlu bile olsalar daha hoşgörülü bir gözle ele alınmasını sağlıyor.

Peki arkadaşınızla, eşinizle veya ailenizden biriyle küstüğünüzde gülümsemek işe yarar mı? Gülümsemek, affedilme hızınızı arttırır. Öyle ki gülümseyerek karşınızdakine iyi enerjinizi göndererek onun da gülümsemesini ve yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

GÜLÜMSEMENİN ACI VE KEDERE ETKİSİ

Gülümsemenin duyulan acı, ağrı ve kedere etkili geldiği de bilimsel bir gerçektir. Hiç gülümsemeyen, tüm gün somurtan insanların, gülümseyen insanlara oranla daha çok strese ve acıya maruz kaldığı kanıtlanmıştır. Gülümseyen insanlar acı ve streste azalma yaşayarak rahatlamakta, psikolojik olarak kendilerini daha iyi hissetmektedirler. Ancak üzücü bir durum karşısında etrafınızdakilerin acısının olduğu bir dönemde sebepsiz şekilde gülmek başınıza iş açabilir, dikkat etmelisiniz.

Bir de gülümsemenin fiziksel görünüm üzerindeki etkisine bakalım. Gülümseyen erkek ve kadınlar insanların gözüne çekici gelmektedir. Gülümsemenin insan görünüşü üzerindeki etkisine dair bir araştırmada somurtan bir kadın karşısına erkekler geçerek bu kadını çekici bulup bulmadıklarını beyan etmişlerdir. İlk olarak somurtan kadın karşısında ilgi çekme oranı %20’lerde iken gülen kadın örneğide bu ilgi oranı %60’lara çıkmıştır. Sevgililer ve flörtleşmeler için gülümsemek çok önemli bir yere sahiptir. Karşınızdakini gülümsemeniz ile etkilemeniz çok mümkün bir durum.

GÜLÜMSEMENİN İLETİŞİMDEKİ ROLÜ

Gülümsemenin bulaşıcı olduğunu söylemiştik. Siz gülümsediğinizde karşınızdaki insanda %70-80 ihtimalle gülümsemeye başlayacaktır. Bu da karşınızdaki ile iyi ve etkili bir iletişimin kapısını açacaktır. Ayrıca sadece kendi gülümsemeniz ile başkalarının hayatlarında hoş anlar da bırakabilirsiniz. Türkiye’de dertsiz insan olmaz. Sokakta, kafede, yolda, otobüste, metrobüste karşılaştığınız insanların derdini bir nebze olsun unutturmak ve psikolojik bir rahatlama hissettirmek bir gülümsemeniz ile mümkün.

GÜLÜMSEMEK CİLT KIRIŞIKLIĞINA YOL AÇAR MI?

Çok gülümseyen kadınlarda cilt kırışıklarının oluştuğu bir gerçek. Bu yüzden son dönemde Botoks, yüz gerdirme işlemleri çok popüler durumda. Ancak yine de hiç bir erkek ve kadın gülüşünden ödün vermemeli! Etrafına gülücükler saçmak, kahkahalar atmak ve hayatın keyfini sürmek her kadın ve erkeğin temel hedefi olmalı. Bu yüzden Cilt kırışıklığına yol açtığı söylense de gülümsemeyi hayatımızdan çıkaramayız.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yukarı