Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Gece Vakti Neler Yememeliyiz? Gece Yasak Olan Besinler

Sağlık

14 Ağustos 2018 Salı 12:39:45

Gece Vakti Neler Yememeliyiz? Gece Yasak Olan Besinler

Gece vakti uykumuzdan uyanıp bir şeyler atıştırmak hep keyifli gelmiştir bize. Oysa bu şekilde yememiz hem uyku düzenimize hem de kilo dengemize sorun teşkil ediyor. Gece kalkıp bir şeyler atıştırmak uyku düzenimizi bozmanın yanı sıra aşırı kilo almaya da sebep oluyor. Peki gece hangi yiyecekler yenmez? Gece vakti yenmesi yasak olan besinler nelerdir? Sizler için araştırdık…

Akşam saat 20.00’dan sonra bir şeyler yemek ve hatta gece yarısı kalkıp bir şeyler atıştırmak hepimizin sık sık yaptığı yanlış bir yeme alışkanlığıdır. Gece vakti atıştırmak ve yemek yemek uyku düzenimizin bozulmasına, sindirim sisteminin çalışma düzeninin değişmesine ve de aşırı kilo almaya neden olabilmektedir. Gece vakti yenmeyecek besinler de vardır. Bu besinler yendiği takdirde Reflü gibi birçok mide rahatsızlığıyla karşı karşıya kalabiliriz. İşte bu yazımızda sağlık sorunları yaşamamak için gece vakti neler yenmez? Gece yemesi yasak olan besinler hangileridir? Sorularını cevaplayacağız.

Gece vakti yenmemesi gereken besinleri sıralamaya başlayalım…

GECE VAKTİ DONDURMA YEMEYELİM!

Akşam yemeğinin ardından kendinize bir ziyafet vermek için dondurma yemeyi mi seçeceksiniz? Yemeklerden sonra tatlı niyetine tüketilen dondurmayı geç saatlerde tüketmek yağ, şeker ve kilo olarak size dönecektir. Bu nedenle metabolizmanızın en sakin olduğu vakitlerde yemek sonrası tatlı, dondurma yememeyi tercih etmelisiniz. Akşam – gece geç vakitlerde dondurma yemenin kiloya etkisinin yanı sıra uyku düzenine ve kalitesine de olumsuz etkileri mevcuttur.

MAKARNA YEMEYİ UNUTUN!

murat yıldırım fas nişan töreni resimleri

Akşam yemeğinde ve gece vakti yemek olarak makarna tüketmek, makarnada çok yüksek oranda karbonhidrat bulunması nedeniyle yasaklanmalıdır. Makarna yemeyi çok sevenler ve makarnasız yapamayanlar bu besini öğle vakitlerinde tüketmeliler. Akşam ağırlığın çökeceği ve uykuya geçileceği sırada bol karbonhidrat içeren bir tabak makarna yemek sağlığa zararlıdır.

YEMEĞE SOS VE BAHARAT KATMAYIN! 

Yemeklerimizi tatlandırmak, çeşitlendirmek ve süslemek için kullandığımız Sos ve baharatları akşam yemeği ile birlikte kullanmamaya başlayalım. Sağlığa yararlı gözüken sos ve baharatları dahi akşam yemeğinde soframızdan ve yemeklerimizden uzak tutalım. Midemizde yer alan zarı asitiyle zedeleme görevi gören sos ve baharatların gece vakitlerinde sağlığa olumsuz etkileri kanıtlanmış bir gerçektir. Gece boyu uykunuzda mide yanması ve ağrısı çekmemek için sos ve baharatları akşam vaktinde kullanmamaya özen göstermelisiniz.

KARNIBAHARI AKŞAM VAKİTLERİNDE YEMEYİN

Her ne kadar sağlıklı besinler arasında gösterebileceğimiz bir yiyecek olsa da Karnıbahar, akşam yemeği ve gece için tüm bu masumluğunu kaybediyor. Uyku öncesi karnıbahar yemek sindirim sistemine olumsuz etkiler bırakacağından gece boyunca midenizin ve sindirim sisteminizin zarara uğramasına neden olur. Gün içerisinde tüketildiğinde beyin ve sinir sistemine harika etkileri olan, beyni canlandıran bir besin olan Karnıbahar, gece vakti tüketilmemelidir.

KIRMIZI ET GECE VAKTİ TÜKETİLMEMELİ

İçerisinde en yüksek oranda proteini barındıran Kırmızı etler gece vaktinde tüketildiğinde sindirimi ve metabolizmayı yavaşlatacakları için uyku sırasında tam ve kaliteli bir sindirime engel olurlar. Bu da kalitesiz bir uyku ve ertesi gün midenin zorlanması anlamına gelir. Hatta çok uzun süre akşam vakitlerinde kırmızı et tüketmek sindirim sisteminin zayıflamasına ve obeziteye varan fazla kilolara sebep olur.

PEYNİR TÜKETİMİNE DİKKAT EDİN

Midede ağırlık hissi yaratan bir besin olan Peynir, özellikle kahvaltılarımızda ve rakı sofralarında meze olarak yer alıyor. Ancak peynir yağlarının midede bazı hazımsızlıklara ve iltihaplanmalara yol açtığı bir gerçek. Ayrıca peynir, uyku düzeninin bozulmasına da neden olabilir. Bu nedenle akşam ve gece vakitlerinde peynir tüketimini dengeli bir şekilde yapmaya ve hatta gece geç saatlerde hiç peynir tüketmemeye dikkat etmeliyiz.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı