Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Gebeyken Uçağa Binilir mi? Hamilelikte Uçak Yolculuğu Yapılır mı?

Sağlık

14 Ağustos 2018 Salı 16:27:33

Gebeyken Uçağa Binilir mi? Hamilelikte Uçak Yolculuğu Yapılır mı?

Hamilelik süresince uçak yolculuğu yapılır mı? Hamilelikte uçak yolculuğu çocuğa ve hamile kadına bir sıkıntı yaşatır mı? Hamilelikte uçak yolculuğuna doktor görüşleri nelerdir? Bu soruların cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz. Siz de hamileyseniz veya eşiniz, yakınınız hamile ise uçak yolculuğu öncesi mutlaka bu yazıyı okumalı, okutmalısınız…

Hamilelik, gebelik 40 haftayı kapsayan hem tatlı hem de sancılı bir süreçtir. Bu süreçte hamile annenin bir yere seyahat etmesi, günlük işleri gereği uçak yolculuğuna çıkması mümkündür. Ancak her gebe kişinin hamilelik süreci beklendiği gibi iyi ve sağlıklı geçmeyebilir. Bazı hamilelik süreçleri sancılı ve riskli gerçekleşebilir. İşte bu riskli hamileliklerde doktor kontrollerinin sık sık yapılması, hamile kadının kendisine ve bebeğine çok daha dikkat etmesi gerekir. Çok çok riskli hamileliklerde hamile anne adayının sürekli yatması ve süreci bu şekilde tamamlaması bile gerekebilir. İşte burada gebeyken hamilelikte uçağa binilir mi? Hamilelikte uçak yolculuğu yapılır mı? Sorusu ön plana çıkıyor.

Yolculuğu insanlar kara, deniz ve hava araçlarıyla yapabiliyorlar günümüzde. Hamilelikte bu yolculuk türlerinden üçü de tehlike arz edebilir. Özellikle yukarıda bahsettiğimiz tehlikeli gebeliklerde kara, hava ve deniz yolculukları büyük tehlike arz edebiliyor. Bu sebeple Doktorlar bu yolculuklara izin vermeyebilirler. Yolculuk yapmalarına izin verilmeyen gebeler genellikle; şeker hastası olanlar, kan basınç değerleri sürekli değişenler, düşük olanlar, tansiyon hastası gebeler ve ikiz-üçüz bebek bekleyenlerdir. Bazı gebelere özgürce seyahat edebilecekleri söylenirken bazılarına kısa süreli yolculuklar yapmaları için onay verilmekte, bazılarına ise dediğimiz gibi hiç yolculuk yapmaması önerilmektedir.

Özellikle gebeliğin son süreçlerinde, doğuma kısa bir süre kala yolculuk yapılmaması istenir. Bunun nedeni de erken doğum vb. durumların gerçekleşmesi halinde doğumun riskli hale gelmesini önlemektir. Eğer yolculuk sırasında doğum başlarsa bu çok büyük bir paniğe ve Allah korusun hem çocuğun hem de gebe kişinin canına mâl olabilir. Doğum başladığı sırada bir sağlık kuruluşuna yakınlık-uzaklık durumu önem taşır. Bu yüzden doğuma 1-2 ay kala uzun yolculuklar yapmaktan geri durmalısınız.

KAÇINCI HAFTADAN SONRA UÇAĞA BİNİLEMEZ? GEBELİKTE UÇAK YOLCULUĞU

Gebelikte uçağa binilir mi? Sorusuna gelelim. Uzman bir doktor tarafından gebelerin uçağa binmesine ve uçakla yolculuk yapmasına izin verilebilir. Uçak yolculuğu daha az zamanda çok daha uzun mesafe alınabilmesini sağlayan en gelişmiş ve en konforlu ulaşım şeklidir. Ancak havayolu şirketi gebe bir kişinin yolculuk yapabilmesi için ondan doktor onaylı bir uçabilir izni isteyebilir. Bu gibi durumlar için doktorunuzdan mutlaka “Gebe uçağa binebilir.” yazılı resmi bir belge almanızda fayda var. Ayrıca Havayolu şirketleri uçakta ani durumların oluşması, doğumun başlaması gibi durumlar için uçakta uzman kişiler bulundurmaya başlamıştır. Günümüzde çokça uçakta doğan bebek haberleriyle karşılaşıyoruz. Hatta uçakta doğan bebekler için hava yolu şirketleri bu şanslı çocuklara sınırsız mil ve hizmet hakkı sunuyor. Bu bir havayolu geleneği… Ancak gebe, uçağa bindiğinde basınç ayarı ve korku panik gibi durumlardan etkilenebilir. Bu da bebeğe ve kendisine zararlı komplikasyonların gelişmesine neden olabilir. Hava yolu şirketleri gebeler için koyduğu kurallar gereği 36. hafta ve sonrası gebelik yaşayan kişileri uçağa almamaktadır. Doğum için son dönemlerde uzman kişiler uçaklarda yer alsa da uçakta doğum için tam teşekküllü ekipman ve donanımlar  yer almamaktadır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı