Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Finlandiya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? Finlandiya Vize Ücretleri

Genel

28 Temmuz 2018 Cumartesi 13:51:09

Son Güncelleme: 28/07/2018 13:51:08

Finlandiya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? Finlandiya Vize Ücretleri

Finlandiya seyahati için Finlandiya vizesi almak zorunludur. Finlandiya, ülkemizden seyahat edecekler için Schengen vize rejimine tabi bir vize istemektedir. Peki Finlandiya vize başvurusu nasıl, nereye yapılır, Finlandiya vize ücretleri ne kadardır? Finlandiya vize prosedürünü sizler için hazırladık…

Finlandiya, 25 Mart 2001 tarihinde Schengen sözleşmesine üye olarak Schengen vize bölgesi içerisine girmiş bir ülkedir. Finlandiya vizesi alarak, Schengen vizesine sahip olacak, Schengen’e dahil 26 üye ülkede serbest olarak seyahat edebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Finlandiya’ya seyahat edebilmesi için vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Özel pasaport ve hizmet pasaportuyla diplomatik bağışıklık içeren pasaport sahipleri için istisnai bir durum söz konusudur. Bu pasaportlardan birine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için vize gerekliliği söz konusu değildir. 180 gün içinde 90 günü geçmemek üzere Finlandiya ve de diğer Schengen üyesi ülkelerde seyahat edebilmektedirler. Çalışma ve İş bulmak için gideceklerin Finlandiya’da oturma izni almasına ihtiyaç vardır. Oturma izni başvurusunun inceleme ve karar verme mercii Finlandiya Göçmenlik Servisi’dir.

Finlandiya vizeleri için 4 çeşit vize öngörülmüştür. İlk olarak Tek girişli vize, Finlandiya’ya bir kez girebilmeyi ve Finlandiya’da tek kalış hakkı veren bir vizedir. Çift girişli vize ise Finlandiya ve diğer Schengen ülkelerine iki kez girme hakkı veren vize türüdür. Çok girişli vize ise Finlandiya ile diğer Schengen üyesi ülkere birkaç kez giriş hakkı vermektedir. Finlandiya için verilecek diğer bir tür vize ise Transit vizedir. Transit vize, Schengen üyesi olmayan bir ülkeye Finlandiya üzerinden gidilmesini ifade eder. Finlandiya’ya giriş yaparak Finlandiya’nın transit şekilde geçilmesi de denilebilir. Seyahat eden kişinin varacağı yani Finlandiya dışındaki ülkeye ait vizesi olmalı veya o ülkeye seyahat için vizeye gerek olmamalıdır.

FİNLANDİYA VİZE BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Finlandiya vize başvurusu yapabilmek için öncelikle seyahat planınızı netleştirmeniz gerekmektedir. Seyahatinizin amacını, koşullarını ve süresini de belirlemeli, başvurunuzu buna göre şekillendirilmesiniz. Seyahat planınızı kanıtlamanız için sizden çeşitli belgeler istenmektedir. Finlandiya Ankara Büyükelçiliği ve Başkonsolosluklarında vize için başvuru yapmanız gerekmektedir. Finlandiya vize başvurusu için gerekli ek belgeler; Finlandiya uçak biletleri, banka hesap numaraları ve hesap hareketleri dökümü, dönüş yolculuğu planlaması, Finlandiya’da oturan aile veya yakınlardan gelen davetiye mektupları vs…

Schengen vize bölgesine giriş yapacağınız için Finlandiya vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru şekilde doldurularak bizzat Finlandiya’ya gidecek kişi tarafından imza edilmesi gereklidir. Aksi takdirde başvurunuz Finlandiya Başkonsolosluğu veya Finlandiya Büyükelçiliğince dikkate alınmaz ve şekil yönünden reddedilir. Davetiye mektubu vize başvurunuzun kabul edilmesi anlamında Finlandiya makamlarının dikkatini çekecektir. Davetiye mektubunda, mektubu gönderenle vize başvurusu yapan kişi arasındaki yakınlık derecesi, davetiye nedeni ve diğer koşullar göz önünde bulundurulacaktır. Davetiyede davetiyeyi gönderen ile davetiyeyi alanın kişisel bilgileri, iletişim bilgileri gibi ibareler de bulunmalıdır. Bu mektupların geçerlilik süresi üç (3) ay ile sınırlandırılmıştır.

Başvurunuza ilişkin sonuç 7 ila 10 gün aralığında tarafınıza açıklanacaktır. Bu süre bazı hallerde 20 ila 30 gün’e kadar çıkmaktadır. Başvurunuzun reddedilmesi halinde Finlandiya makamlarının gerekçe açıklaması zorunlu değildir. Genel nedenlere bağlı ancak esasen farklı bir nedenle başvurunuz reddedilse dahi bunu tarafınıza bildirme zorunluluğu yoktur.

Finlandiya vize başvurusu, Aile vizesi, Turist vizesi, İş gezisi vizesi, Eğitim, Kültürel ve Sportif faaliyet vizesi gibi değişik kategorilerde yer almaktadır.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı