Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Faiz Arttırımı Nedir? MB Faiz Artırımı Yapacak mı? Dolar Düşecek mi?

Ekonomi

15 Ağustos 2018 Çarşamba 15:09:15

Faiz Arttırımı Nedir? MB Faiz Artırımı Yapacak mı? Dolar Düşecek mi?

Son dönemde Amerika tarafından Türk Lirası’na karşı başlatılan ve Türk ekonomisini hedef alan ekonomik saldırı gündemden düşmüyor! Doların ateşi biraz olsun dursa da Türkiye’den yeni adımlar bekleniyor! Merkez Bankası Faiz artırımına gidecek mi? Faiz arttırımı nedir? Faiz Arttırımı yapılırsa dolar daha da düşecek mi? Dolar düşmeye devam edecek mi? Gibi sorulara cevaplar aradık…

Son dönemde Amerika tarafından başlatılan ekonomik savaş, Türkiye’nin ekonomisini tehdit etmeye devam ediyor! Merkez Bankası ve BDDK ile Türkiye Cumhuriyeti Hazine Bakanlığı tarafından gerekli önlemler hızla alınmaya başlandı! Döviz kurunun dengesiz ve sert dalgalanmasına karşılık Türkiye’den daha birçok adımın atılması bekleniyor. Bunların başında da Merkez Bankası’nın faiz arttırımına gidip gitmeyeceği merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada “Faizciler, faiz lobisi bu milletin sırtından geçinemeyeceksiniz!” diyerek faiz artırımına karşı olduğunu açıklamıştı. Ancak Merkez Bankası, piyasaya döviz pompalamasının ardından faiz artırımına gidecek mi? Özerk bir kuruluş olan Merkez Bankası, hükümetin faize karşı olan tavrına karşı şu dönemde yeni bir faiz arttırımına gidebilir.

Peki faiz arttırımı nedir? Faiz Arttırımı ile dolar daha da düşer mi? Dolar düşecek mi? Öncelikle Merkez Bankası’nın genel görev ve yetkilerine dair kısa bir bilgi verelim. Her kurumsallaşmış ülkede olduğu gibi para politikalarını Merkez Bankaları belirler. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türkiye’de para politikasını belirleyen özerk yapıda bir kurumdur. Darphane ve para basım işlemlerinin yanı sıra faiz işlemlerini de yöneten kurum Merkez Bankası’dır. Piyasalarda güvenilirlik ve huzur için Merkez Bankası’nın özerk olması yani hükümetin etkisi altında kalmaması çok büyük önem taşımaktadır. Şimdi gelelim faiz arttırımı meselesine…

FAİZ ARTTIRIMI NEDİR? YARARLARI – ZARARLARI NELERDİR?

Faizlerin yükselmesi demek, ekonomik etkinliklerin azalması, mevcut üretim kapasitesinin aşağılara çekilerek paradan para kazanma yolunun tercih edilmesi anlamıne gelir. Nasıl mı? Siz üretim yaparak kazandığınızı risksiz şekilde bir bankada mevduat hesabı açarak kazanabiliyorsanız neden üretim yapasınız ki? Öte yandan faiz arttırımının olumlu bir sonucu enflasyonun daralması, küçülmesidir. Aynı zamanda dövizdeki hareketlilik de bir nebze son bulabilir. Daha önce Merkez Bankası yine faiz arttırımına gitmiş ve 500 baz puan faiz artışı yapmasına rağmen doların ateşi bir süre dinip tekrar yükselmişti.

Faiz arttırımı ile birlikte ülkeye yabancı yatırımcı ve döviz girişi hızlanır. Bu sayede iç piyasada işler açılır, rahatlama yaşanır. Aynı zamanda Türk Lirasına talebin artmasıyla paranın değeri ve itibarı da artar. Böylelikle Türk Lirası ile maliyet enflasyonunun önüne set çekilir, talep enflasyonu da azaltılır.

Faiz arttırımının olumlu ve olumsuz yönlerinin olduğunu öğrendik. Faiz arttırımı döviz akışını artırıp enflasyonu geriletse de ekonomik büyümeyi ve yatırımların işleyişini zora sokar. Çünkü yatırımcılar yüksek faizlerle karşı karşıya kaldıklarında risk almak istemeyip yatırım yapmayı erteleme yoluna gidebilirler.

FAİZ ARTTIRIMI İLE İŞSİZLİK VE ENFLASYON ARASINDAKİ İLİŞKİ

Faiz arttırımı ile birlikte enflasyonun durması, küçülmesi beklenir. Dünya genelinde tüm ülkelerde enflasyonun en büyük panzehiri olarak faiz artışı silahı kullanılır. Faiz artışı ile birlikte insanlar paralarını kullanmaktan imtina eder, yeni yatırımlara yeni maceralara girmekten çekinirler ve risksiz olanı uygulamaya sokarlar. Bu da enflasyonu geriletir. Enflasyon düşmesine karşın faiz artırımında işsizlik oranlarında artış gözlenir. Çünkü yüksek faiz ile sermaye sahipleri yeni bir yatırım yapıp fabrika, atölye açmak yerine gider parasını bankalarda faize sokar. Bu da işsizliğin azalmamasına hatta artmasına yol açabilir.

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTTIRIMI YOLUNA GİDECEK Mİ?

Ekonomimizin çetin bir sınav verdiği şu dönemde Merkez Bankası’nın faiz arttırımına gidip gitmeyeceği tartışması büyüyor. Amerika Birleşik Devletleri tarafından başlatılan ekonomik savaşta bir dizi tedbirler hem Merkez Bankası, hem BDDK hem de Hazine Bakanlığı tarafından alındı. Ancak şuan için bir faiz arttırımı söz konusu mu? Merkez Bankası böyle bir adım atar mı bilinmiyor. Cumhurbaşkanı ve Hükümet kanadının faize tavrı olumsuz.

DOLAR DÜŞÜŞE GEÇTİ! 15 AĞUSTOS SALI DÖVİZ KURLARI

Geçtiğimiz gün Asya piyasalarında işleme alınmasıyla tarihi 7.80 seviyelerine tırmanan doların ateşi düşürüldü! Dolar 15 Ağustos Salı günü saat 15.06 itibariyle 6.1355 seviyesinden işlem görüyor! Dolar kurundaki bu düşüşün bir müddet daha sürmesi, Katar, İran, Çin, Rusya ve Avrupa Birliği ile yeni ekonomik alternatiflerin yaratılmasıyla çok daha büyük düşüşlerin yaşanması bekleniyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Ekonomi

Yukarı