Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Evde Hangi Çiçekler Yetiştirilir? Evde Çiçek Önerileri

Bilgi

23 Ağustos 2018 Perşembe 11:51:46

Evde Hangi Çiçekler Yetiştirilir? Evde Çiçek Önerileri

Evin bir köşesini, balkonu veya bahçeyi güzelleştirmek sizin elinizde! Çiçekler, özellikle kadınların hediye olarak almak ve büyütmek için can attıkları şeylerdir. Peki evde hangi çiçekler yetiştirilir? Evde hangi çiçekler büyür? Çiçek merakınız varsa ve evinizde güzel bir çiçek köşesi oluşturmak istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Evinizin bir köşesinde, balkonunda veya bahçesinde güzel bir çiçek alanı oluşturma hayaliniz mi var? Herkesin hoşuna gidecek, güzel kokulu bir çiçek köşesi yapmak istiyorsanız evde hangi çiçekler yetiştirilir? Evde çiçekler nasıl büyütülür? Bu soruların cevabını bulmanız gerekiyor. Dekoratif bir çiçek köşesi için  evde yetiştirebileceğiniz çiçeklere hakim olmalısınız. Gelin şimdi hep birlikte bu çiçekleri inceleyelim…

EVDE HANGİ ÇİÇEKLER YETİŞTİRİLİR?

Bu listede yer alan çiçek türlerinden seçerek evinizde, dekoratif ve hoş kokulu bir alan oluşturmak mümkün. Pencerenizin kenarında, balkonunuzda, bahçenizde veya evinizin müsait olan, belirlediğiniz herhangi bir bölgesinde çiçek büyütmek mümkün. Bu köşede Kalanşo çiçeği tercih edilebilir. Özellikle kadınların ilgisini çekmeyi başarabilen, hoş kokulu bir çiçek olan Kalanşo’nun bakımı ve büyütmesi de çok kolaydır. Ayırca uzun ömürlü bir çiçek olan Kalanşoyu yazın içerde veya dışarda, kışın ise içerde yetiştirmeliyiz. Çünkü soğuk havalara karşı çok dayanıklı bir çiçek değildir.

Evde yetiştirebileceğimiz çiçeklerden bir diğeri Menekşe çiçeğidir. Her ev için vazgeçilmez bir çiçek önerisi olan Menekşe, eğer evinizde çiçek büyütmeye ilk kez başlayacaksanız iyi bir başlangıç olabilir. Oda sıcaklığında, ılık bir ortamda ve gün ışığını çok seven bir çiçek olan menekşeyi az ama sık şekilde sulayarak hızla büyümesini sağlayabilirsiniz. Bakımı çok kolay olan Menekşeyi evde çiçek yetiştiriciliğine ilk adım atanların mutlaka “portföyüne” eklemesi lazım.

Bir diğer önerimiz de Atatürk Çiçeği… Doğrudan güneş ışığı almaması gereken bir bitki olan Atatürk Çiçeği, gün ışığını sevse de dediğimiz gibi güneşe doğrudan çıkarılmamalıdır. Orta ve İri çiçekleriyle dikkat çeken Atatürk Çiçeği’nin bakımı orta seviye sulama, nemli ortamlardan uzak tutma ve ilkbahar mevsiminde toprak değişimi ile yapılmaktadır.

Evde Yılbaşı Çiçeği yetiştirmek de mümkün. Evde çiçek yetiştirenlerin vazgeçilmez tercihi olan yılbaşı çiçeğinin özellikleri olarak çok fazla sıcağı sevmemesi ve kış aylarında çiçeklenmesini sayabiliriz. Özellikle Yaz günlerinde bol bol sulamanız gereken yılbaşı çiçeği, evinize hoş bir hava katacaktır.

Eve egzotik bir hava katmak için Guzmanya Çiçeği tercih edilebilir. Guzmanya çiçeği kırmızı ve turuncu renkli, çok hoş bir çiçektir. Çiçeği evinizde 6 aylık bir yetiştirme süresinin ardından açmış vaziyete getirebilirsiniz. Ancak ilk 6 ayda kesinlikle güneş görmemesi gerekiyor.

Sümbül ise bir diğer evde yetiştirilecek çiçek türü olarak karşımıza çıkıyor. Hoş ve keskin kokusu ile evlerin sevilen çiçekleri arasında yer alan Sümbül, rüzgara karşı korunmalı, salon veya herhangi bir odada yetiştirilmelidir. Soğuk ve rüzgara karşı çok dayanıksız olan Sümbülü mümkün olduğunca sık sulamaya özen göstermelisiniz.

Evde yetiştirilebilen çiçeklerin bir diğeri Barış çiçeğidir. Barış Çiçeği, beyaz ve yeşil renkleriyle sizi büyüleyecektir. Bakımının kolay yapılması ve göz alıcı görünümüyle dikkatleri çekmeyi başarabilen barış çiçeğinin sık sık sulanmasına da gerek yoktur. Az suyla çok iyi büyüyebilen barış çiçeği bu yönüyle en ideal ev çiçekleri arasında yer alır. Sadece toprağı kurduğunda sulamanız yeterli olacaktır.

On Bir Ay Çiçeği ise adından da anlaşılacağı üzere yılın 11 ayı çiçek açmakta, 1 ayı ise boş geçirmektedir. Adını bu yolla alan On bir ay çiçeğinin özelliklerine gelecek olursak, sıcağı çok sevmezler, güneş ışığına karşı korunmaları gerekir. Bu yönleriyle iyi bir salon çiçeği olmaktadırlar.

Ve listemizin son sırasında Begonya var. Işıl ışık rengarenk görünümüyle çok sevilen Begonyalar, balkonda çok iyi yetiştirilebilen çiçeklerden biridir. Karanlığa ve soğuğa karşı mutlaka önlem almanız gereken begonyaları oda sıcaklığında, havadar ve ışıklı bir ortamda kolayca yetiştirebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yukarı