Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Ernesto Che Guevara Kimdir? Hayatı, Biyografisi

Kimdir?

29 Temmuz 2018 Pazar 13:25:23

Son Güncelleme: 29/07/2018 13:26:35

Ernesto Che Guevara Kimdir? Hayatı, Biyografisi

Hepimizin ismini en az 1 kez duyduğu Ernesto Che Guevara kimdir? Küba’lı devrimci olarak tanınan ve Amerika’ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan, solcu kesimin kahraman olarak gördüğü Ernesto Che Guevara’nın hayatı, ölümü, yaptıkları, katıldığı mücadeleler, siyasi hayatı ve kısa bir biyografisini sizler için araştırdık…

huğlu av tüfekleri kooperatifi diriliş ertuğrul gravür işlemeli tüfek

Küba’lı gerillaların lideri, Küba bağımsızlık mücadelesinin önemli isimlerinden Ernesto Che Guevara, İrlanda ve İspanyol asıllı bir ailenin 5 çocuğundan biridir. Bu sıfatlarının yanı sıra doktor ve marksist bir devrimci olan Che Guevara’nın fikirleri bugün halen hayranları tarafından benimsenmekte ve okunmaktadır. Tarihe izini bırakan Che Guevara’nın hayatını, verdiği mücadeleleri ve kısa bir biyografisini yazımızda okuyabilirsiniz.

Küba gerillalarına liderlik etmiş, Küba tarihinin önemli isim ve simgelerinden Ernesto Che Guevara, doktorluk yaptığı sırada görev aldığı bölgelerde ekonomik sıkıntıları, hayatın zorluklarını yerinde yaşamış ve görmüş, ekonomik dengesizliğin acı sonuçlarıyla yüzleşmiştir. Bütün bu yaşananları gördükten sonra deneyimlerini devrim için harekete geçmekte kullanmıştır. Küba’da devrim sonucu istediği düzeni oturtan ve Fidel Castro ile birlikte “Küba’yı özgürleştiren” Ernesto Che Guevara, daha sonra birçok ülkenin devrim hareketine de destekte bulunmuştur.

Ölümü, Bolivya’da devrim hareketini yürüttüğü sırada Bolivya askerlerince rehin alınması sonucu olmuştur. Bolivya ordusu tarafından rehin alınıp öldürülen Che Guevara, bu gün halen yaşayan fikirleri, düşünceleri ve eserleriyle tarihe damga vurmuş bir isimdir. Che Guevara’nın ölümü de bir hayli kötü olmuştur. İşkencenin tüm metotları üzerinde kullanılan Che Guevara’nın tanınabilmesi için yüzüne hiçbir zarar verilmemiş ancak vücudunun muhtelif yerleri feci şekilde işkenceye maruz bırakılmıştır.

ERNESTO CHE GUEVARA KİMDİR? ÇOCUKLUK VE GENÇLİK YILLARI

El Che lakaplı Ernesto Che Guevara, 1928 yılında Doğmuştur. 1928-1967 yılları arasında yaşayan Che, bu kısa ömrüne uzun yıllar unutulmayacak bir mücadele tarihi bırakmıştır. 1959 yılında Küba’da yönetimi devralan ve iktidarın sahibi konumuna gelen Che Guevara, Fidel Castro Askeri hareketinde büyük işler yapmıştır. Mücadelesinin zaferle sonuçlanmasının ardından eser yazmaya yoğunluk vermiş, birçok sayıda makale ve kitabı yayınlanmıştır. Bunların ardından başka ülkelerin Devrim ve askeri hareketlerine de katılmış, mücadele vermiştir. Bolivya’da ordu tarafından yakalanıp acı ve feci bir sonla 1967’de öldürülmüştür.

KÜBA’DAN SONRA CHE’NİN HAYATI VE YAPTIKLARI

huğlu av tüfekleri kooperatifi naci tanık

Küba devriminin başarıyla tamamlanmasının ardından Che ilk iş Kongo’ya gitmiş, devrim hareketine omuz vermiştir. Ardından Bolivya’ya geçmiş, burada ise Amerikan istihbarat örgütleri CIA ve Amerikan Ordusu Pentagon’un yaptığı ortak çalışmalar sonucu yakalanmıştır. Amerikalılar tarafından Bolivya ordusuna teslim edilen Che, ölümle burada tanışmıştır.

Che’nin yakalanışı da bir hayli olaylıdır. Che Guevara’nın yanında yer alan muhbirlerden biri Che’nin kaldığı yeri ifşa etmiş, amirlerine ispiyonlamıştır. Ardından Che’nin bulunduğu devrimci kampının her tarafı kuşatılarak büyük bir operasyon yapılmış ve Che bu sayede kıskıvrak yakalanmıştır. Che’nin yakalandığı haberi hızla yayılmış ve birçok Devlet Başkanı derhal öldürülmesi gerektiğini dile getirmiş ancak 1 gün sonra öldürülmüştür. Che Guevara’nın cesedi üzerinden yapılan teşhir çalışmaları halen meşhurdur. Ölü bedeni, küvezin içerisinde basına gösterilmiş, öldürüldüğü kanıtlanarak herkese teşhir edilmiştir. Che’nin mezarının nerede olduğu ise bilinmemektedir.

huğlu av tüfekleri kooperatifi diriliş ertuğrul gravür işlemeli tüfek 2

CHE GUEVARA’NIN KALEME ALDIĞI ESERLER;

  • Savaş Anıları
  • Motosiklet Günlükleri
  • Afrika Rüyası
  • Gerilla Savaşı
  • Sosyalist Planlama
  • Latin Amerika Gençliğine
  • Küba Bir İstisna mı Yoksa Öncü mü?
  • Vietnam’la Dayanışma
  • Bolivya Günlüğü

Büyük Devrimci Che Guevara, kısa bir ömre zorlu mücadeleler, devrimci hareketler ve yukarıda yazılan birçok eser sığdırmıştır. Ayrıca birçok eseri dilimiz Türkçe’ye de tercüme edilmiştir.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kimdir?

Yukarı