Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Enflasyon Nedir? Enflasyon Neden Yükselir, Sonuçları ne Olur?

Genel

2 Ağustos 2018 Perşembe 20:50:44

Enflasyon Nedir? Enflasyon Neden Yükselir, Sonuçları ne Olur?

Enflasyon ingilizce bir kelimedir. Türkçesi “para şişkinliği” olan Enflasyon nedir? Son günlerde çok daha sık duyduğumuz bir terim olan “Enflasyon” hangi durumlarda artar, ne olursa Enflasyon düşer? Enflasyonu tetikleyen şeyler nelerdir? Enflasyon büyük ekonomik krizleri tetikler mi? Vatandaşın canını sıkan durumlardan biri de şüphesiz Enflasyondur. Peki nedir bu Enflasyon? Bilmeyenler yazımızı okuyarak Enflasyonun ne olduğunu öğrenebilir…

Özellikle son dönemde çok daha sık duymaya başladığımız “Enflasyon” terimi nedir? Ekonomik terminolojide Enflasyonun karşılığı “Belirli bir dönemde fiyatlardaki artış” olarak veriliyor. Bunu şu şekilde açıklarsak daha kolay anlaşılacaktır: Pazara gidiyoruz, ilk gidişimizde X ürün 10 TL, bir hafta sonra tekrar gidiyoruz aynı miktarda aynı X ürünü 15 TL olmuş görüyoruz. Bir daha gidiyoruz pazara ve bu kez X ürüne 20 TL ödemek zorunda kalıyoruz. İşte zaman içerisinde aynı ürüne farklı-artan fiyatlarda ödeme yapmak zorunda kalmamız enflasyonun etkisini gösterdiğini, enflasyon oranlarının arttığını gösteriyor. Tersi şekilde X ürünü ilk gidişimde 10 TL’ye alıp, bir sonraki gidişimizde 8 TL’ye alabiliyorsak enflasyon oranlarının düştüğünü anlayabiliriz.

Ekonomi ve İktisat bilimlerinin prensibi çok basit şekilde az para çok maldır. Ancak enflasyon artışı olduğunda çok para az mal olur. Enflasyonun yüksekliğinden ve varlığından söz edebilmek için 2 koşulun bulunması gereklidir. Bunlar fiyat artışı ve sürekliliktir. Fiyatların sadece bir ürün için değil tüm ürünler için artması ve bu artışın süreklilik arz etmesi gerekmektedir. Yani bir ülkede seçim öncesi ekonomik dalgalanmalar olması olağandır. Ancak bu dalgalanmalar seçim süreci bitmesine karşın devam ediyorsa bu enflasyona işaret eder.

Enflasyonla ilgili bir örneği de ekmek fiyatları üzerinden verebiliriz. 5 yıl önce bir ekmeğin fiyatı 0,25 Kuruş olarak ele alalım. Ekmek fiyatlarının artışı 0,25 – 0,50 – 0,75 – 1.00 TL şeklinde olağan seyrinde bir artış gösterebilir. Ancak kısa sürede olağanüstü zamlanması ile bir anda 0.25’ten 1’e çıkması veya 1’den 3’e çıkması enflasyon oranının yüksekliğini gösterir.

PEKİ ENFLASYON ORANLARI NEDEN YÜKSELİR? 

Enflasyon, arz-talep dengesinin bozulması halinde fırlar. Piyasalarda üretilen mal ve hizmetlerin toplumun talebini karşılayamadığı durumlarda, arz edilen mal veya hizmetin çok çok üzerinde talebin olması talep enflasyonu adını alır. Öte yandan hammaddenin pahalılaşması, üretimin azalması durumunda arz edilen mal ve hizmetin fiyatı yükselir. Fiyat yüksekliği ise talebin azalmasına neden olur. Burada da maliyet enflasyonu söz konusudur.

Enflasyon oranlarının yükselmesini tetikleyen diğer nedenler: Ülkeye karşılıksız döviz ve altın girişinin olması, Merkez Bankası’nca yapılan para arzının olağanüstü artması ve üretimin azalmasıdır.

ENFLASYONUN SONUÇLARI

Enflasyonun yükselmesi ile birlikte alım gücü aynı oranda azalır. Ulusal para biriminin (Türkiye’de Türk Lirası) değeri ve itibarı zedelenir. O ülkede döviz ve altın alımı hızlanır. Yastık altı döviz ve altın miktarında artış yaşanır. Piyasalarda belirsizlik havası eser, ekonomik büyüme olumsuz etkilenir. Ve son günlerde Merkez Bankasınca alınan önlemlerde görebildiğimiz gibi Enflasyon artışı Faiz Artışını da beraberinde getirir.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı