Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

En Çok ve En Az Sigara İçen Ülkeler Sıralaması

Sağlık

27 Temmuz 2018 Cuma 11:13:52

En Çok ve En Az Sigara İçen Ülkeler Sıralaması

Sağlığa zararlı olduğu bilinmesine, paketlerde çeşitli “uyarılara” yer verilmesine karşın sigara halen ülkemizde en çok tüketilenler arasında yer almayı başarıyor. Peki Dünyada en çok hangi ülkeler sigara içiyor, en az sigarayı hangi ülke tüketiyor? Hiç düşündünüz mü? En çok ve ez sigara içen ülkeleri sizler için araştırdık, ortaya bir sıralama çıkardık…

İçerisindeki çeşitli kimyasallar ve bilinmeyen maddelerle sağlığa büyük zararı bulunan sigarayı çevremizde birçok insanın tükettiğini görmekteyiz. Belki de sizde bir sigara kullanıcısısınız. Peki insanlar sağlığa bu kadar zararı olduğunu bildiği halde neden sigara içmektedirler? Sigara neden sadece ülkemizde değil tüm dünyada çok tüketilenler arasına girmiştir? Günümüzde çok çok küçük yaşlardan başlayan sigara alışkanlığının önü yeni yasalarla ve konulan yasaklarla alınmaya çalışılsa da çok fazla bir sonuç verdiği söylenememektedir. Bu yazımızda sigaranın hangi ülkelerde ne kadar tüketildiğini, en çok hangi ülkelerin sigara içtiğini ve en az sigara tüketen ülkelerle kıyaslanmasını göreceksiniz.

Sigara, özellikle geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde çok büyük bir sorundur. Günümüzde geri kalan ve gelişmekte olan ülkelerde tüketim oranları %50-60’ları bulmaya yaklaşmıştır. Esasında Avrupa ülkeleri incelendiğinde bu ülkelerde de sigara içme oranının yüksek olduğu görülüyor. Günümüzde tüketimi çok küçük yaşlara düşen sigaranın hem sağlığa hem de ekonomiye çok büyük zararları bulunmaktadır. Ekonomik anlamda da aile bütçenizi zora sokan sigara bununla kalmayıp sağlığınıza da zarar veriyor. Aile bütçesinin yanında ülke ekonomisine de zararı bulunuyor. Devlet sigaradan yüksek oranda vergi alıyor zarar bunun neresinde? Diye soruyorsanız cevabını verelim: Sigara, insan sağlığını bozuyor, hava kirliliğini artırıyor ve iş gücünü zayıflatıyor. Olumsuz tarafları, alınan vergiyi pul ediyor.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ (WHO) VERİLERİNE GÖRE “SİGARA”

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı çalışmalar gösteriyor ki Sigara günümüzde facia boyutlara ulaşmış durumda. Dünyanın en çok sigara tüketen ülkesi Kribati’dir. Kribati’de her 3 erkekten 2’si, her 3 kadından 1’i sigara içmektedir. Sigara tüketiminde ikinci sırayı ise Avrupa Birliği’ne kısa bir süre önce katılan AB ülkesi Karadağ %46 ile alıyor. WHO’nun araştırması gösteriyor ki Avrupa’nın en çok sigara tüketen ülkesi Karadağ. Üçüncü sırada yine bir AB Ülkesi olan, ve şu anda Atina civarında yaşanan yangın ve sel felaketiyle birçok canını yitiren komşumuz Yunanistan alıyor. Yunanistan’da sigara içme oranı en yüksek ülkeler listesinde üst sıralarda yer alarak dikkatleri çekmeyi başarıyor. Yunanistan’ın %35 ila %40’ının sigara kullandığı tespit edildi.

Dördüncü sırada Doğu Timor’un yer aldığı listede bu ülkeyi 5. sırada Rusya takip ediyor. Bu 5 ülkenin sigara içme oranları “kırmızı” derecede. Kırmızı derece, hem çevre, hava hem de insan sağlığı açısından büyük risk içeriyor. Ülkemiz Türkiye ise listede 40.sırada yer alıyor. Ülkemizin listede iyi bir sıralamada yer aldığı söylenebilse de sokakta küçük yaşta çocukların elinde sigara gördüğümüz için bu sıralamanın bize çok bir katkısı bulunmuyor. Sigara tüketimini daha da aşağılara çekmemiz gerekiyor.

DÜNYADA EN AZ SİGARA İÇEN ÜLKELER SIRALAMASI

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nun araştırmasına göre Dünyanın en az sigara içen ülkeleri sırasıyla: Gana, Etiyopya, Nijerya, Eritre ve Panama’dır.  Çoğunluğu Afrika ülkelerinden oluşan Dünyada en az sigara içen ülkeler listesinde bu ülkelerin yer almasının bir takım başka sebepleri de bulunuyor. Bu sebeplerin başında ekonomik nedenler geliyor. Öte yandan Afrika ülkelerinde kadınların sigara içmesinin ayıplanması da bir diğer etkendir.

  • ekmek için besaş ürünleri ile anı fotoğraflladılar
  • ekmek için besaş ürünleri ile anı fotoğraflladılar
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı