Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Elektrikli Kaykay Nedir? Hoverboard Fiyatları, Özellikleri

Teknoloji

3 Ağustos 2018 Cuma 12:21:35

Son Güncelleme: 03/08/2018 12:23:59

Elektrikli Kaykay Nedir? Hoverboard Fiyatları, Özellikleri

Son dönemde çok daha sık gördüğümüz elektrikli kaykaylar özellikle genç kitlenin dikkatini çekmeyi başarıyor. Hoş görüntüsü ve yürüme ve gezmede kolaylık sağlamasıyla çok kullanışlı bir araç olarak görülen elektrikli kaykaylar son dönemin popüler teknolojik aletleri olarak karşımıza çıkıyor. Hoverboard adıyla da bilinen elektrikli kaykayların fiyatlarını, özelliklerini ve her şeyini sizler için araştırdık…

Günümüz gençleri tarafından sokakta, parkta ve hatta evde, okulda bile kullanılan elektrikli kaykaylar (Hoverboard) dikkatleri çekmeyi başarıyor. Genç kesimin yanı sıra şu sıralar orta yaş ve yaşlı kuşak için de kullanmayı öğrendiğinde çok büyük kolaylıklar sağlayan Hoverboard  daha çok düz, engebesiz ve kaliteli yollar için üretilmiştir. Engebeli, bozuk ve dik yollarda kullanması bir hayli zor olan elektrikli kaykayların her geçen gün değişik tasarımları gün yüzüne çıkmakta ve bunlar bu “kötü” yollarda da en iyi performansı sunabilmektedir. Öte yandan elektrikli kaykayların eleştirilen bir yönü de mevcut. Sağlık için çok büyük önem taşıyan “yürüme” aktivitesini ortadan kaldırdığı için bir kesim tarafından elektrikli kaykayların kullanımına karşı çıkılıyor.

ELEKTRİKLİ KAYKAY NEDİR? İLK ELEKTRİKLİ KAYKAY NASIL ÜRETİLDİ?

Elektrikli kaykay, çoğu teknolojik alette olduğu gibi Çin menşeilidir. İlk üretimi 2014’te Çin firması Chic Intelligent Technologies” tarafından gerçekleştirilen Elektrikli kaykaylar Amerika’da 2015 yılından itibaren kullanılmaya başlayarak popüler hale geldi. Gelelim elektrikli kaykayların yapısına… Elektrikli kaykaylar şarj edilebilir piller ve bataryalardan oluşan teknolojik aletlerdir. Hoverboard’ın iç mekanizmasında kullanıcının dengesini sağlamaya yönelik bir algoritma mevcuttur. Yine de hoverboard kullanmak öyle her babayiğidin harcı değildir.

ELEKTRİKLİ KAYKAY ÖZELLİKLERİ

Elektrikli kaykaylar çalışmak için gereken enerjiyi mekanizmasında yer alan batarya ve pillerden alıyor. Elektrikli kaykayınızın bataryasını evinizde herhangi bir üçlü prizin bir bölmesinde kolayca şarj edebiliyorsunuz. İç mekanizmada yer alan jiroskoplar ise biniş sırasında dengeyi sağlama görevini üstleniyor. Jiroskoplar disk görünümünde ve yapısında olmakla birlikte “denge sağlama” görevini iç açısal momentumu ile sağlamaktadır. Ortalama, standart bir elektrikli kaykayın ulaşabileceği maksimum hız 20 ila 40 km/h olarak biliniyor. Öte yandan bir tam şarj ile gidebileceğiniz maksimum menzil 10 ila 30 km arasında değişiyor! Yokuş çıkma ise elektrikli kaykayların en zorlandığı bölüm. Son tasarlanan bazı hoverboardlar 20 derecelik yokuşlarda üstün performans gösterebilse de ortalama bir elektrikli kaykay yokuş tırmanamamaktadır. 4 tekerli modelleri bulunmakla birlikte en yaygın kullanımdaki hoverboardlar 2 tekerlidir. Standart bir hoverboardın ağırlığı 10 ila 15 kilogram arasında değişir. Sürmeyi pratikte öğrenmek daha önemlidir. Ancak ileriye gitmek için öne eğilmeniz veya nereye gitmek istiyorsanız o yönde dönmeniz gerektiği bilgisini burdan verelim. Hoverboard’da hareketin hızını sağlayan şey üzerindeki sensörlerdir. Ortalama bir kaykayın üzerinde 100 ila 140 kg ağırlık taşınabiliyor.

ELEKTRİKLİ KAYKAY – HOVERBOARD FİYATLARI

Bugün birçok firma elektrikli kaykay satışı yapmaktadır. Özellikle internet üzerinden hoverboard fiyatları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Ortalama kalitede bir hoverboard bugün kur baskısıyla birlikte 1000-1500 TL arasında değişmektedir. Çok özel tasarımlara sahip Hoverboardlar ise 2000-3000 TL ve daha üzeri fiyatlardan satışa sunulmaktadır.

Elektrikli kaykay kullanırken koruyucu dizlik, kolluk ve kask gibi önemli ekipmanları kuşanmayı lütfen unutmayınız…

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Teknoloji

Yukarı