Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Ekran Kartı Overclock Nasıl Yapılır? Overclock ile FPS Arttırmak

Teknoloji

28 Ağustos 2018 Salı 11:37:12

Ekran Kartı Overclock Nasıl Yapılır? Overclock ile FPS Arttırmak

Özellikle oyunlarda yüksek FPS almak ve kaliteli bir oyun deneyimi yaşamak için iyi bir ekran kartı ve işlemciye sahip olmak gerekiyor. Peki ama mevcut ekran kartınızın gücünü arttırmak mümkün mü? Evet, Overclock yaparak oyunlarda yüksek FPS alabilirsiniz. İşlemci overclock işleminden daha basit olan Ekran Kartı Overclock işlemini sizler için araştırdık…

Ortalama ve vasat bir ekran kartınız var ancak potansiyelini sunmasını sağlayıp oyunlarda iyi FPS almak mı istiyorsunuz? Ekran kartlarının gerçek gücünü ortaya çıkaran “Overclock” işlemi ile maksimum verime ulaşmak mümkün. Ekran kartınızın gücünü maksimuma çıkaracak Overclock işlemi ile birlikte gerçek ve kaliteli bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Ancak overclock işlemini büyük bir ciddiyet ve sakinlikle yapmalısınız. Eğer aceleci davranıp yanlış şeyler yaparsanız ekran kartınıza ve tüm sisteme büyük donanımsal zararlar verebilirsiniz.

DirectX 11 ve DirectX 12 cihazların ekran kartlarında en üst düzey performansa ulaşmak için ekran kartı overclock işlemi nasıl yapılır? Ekran kartı nasıl overclock yapılır? Bu soruların cevabını verelim…

EKRAN KARTI NASIL OVERCLOCK YAPILIR?

Ekran kartınızı overclock yapmak, işlemcinizi overclock yapmanızdan daha kolaydır. Çünkü işlemcinizi overclock yaparken sistemin BIOS ayarlarını kurcalamanız ve çok daha detaylı işlemler yapmanız gerekmektedir. Ekran kartında overclock işlemi için ise yapılacak tek şey ilgili yazılımı indirmektir. Bunun için de en çok önerilen programlar MSI Afterburner ile EVGA Precision programlarıdır. Ancak günümüzde artık her ekran kartı üreticisi kendi overclock programını sunmaktadır.

Örneğin MSI marka bir laptopunuz için overclock yapmak istiyorsunuz. Bu işlem için MSI Afterburner programını indirmeniz yeterli. MSI Afterburner, size overclock yapmadan önceki haliyle kıyaslama şansı da sunmaktadır. Aynı zamanda Benchmark için frame izleme ile in-game overlay özellikleri de mevcut.

Overclock Yapın Farkı Görün

MSI Afterburner’ı yükledikten sonra yapmamız gereken şey in-game overlay özelliği ile göstergeleri aktif etmek olacak. Göstergeler için frame rate monitoring’i açıyoruz. Sonra da ekran kartının overclock ile nasıl bir değişime uğradığını gözlemlemeye girişiyoruz. Bir oyunu açıyoruz ve overclock işlemi önceki fps oranıyla yeni fps rakamını gözlemliyoruz.

OVERCLOCK İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR?

Şimdi MSI Afterburner’da güç limiti artırma seçeneğini bulmalıyız. Programın içerisindeki kaydıraçları en yükseğe alıyoruz. Bu sayede ekran kartınız gücünün sınırlarında çalışacaktır. Nvidia’nın standart güçlerinin çok çok üstüne çıkaracağınız bu ayar ile ekran kartınızdan maksimum performans almaya başlayacaksınız. Stok hızlarda çalışırken 79 derece sıcaklığa ulaşabilen ekran kartınız overclock işleminin ardından 90-91 dereceleri görebilir.

SAAT HIZI YÜKSELTME

Overclock işlemi için saat hızı yükseltme yapmalısınız. Ancak bunu internette bulduklarınız gibi çok yüksekten değil, tavsiyemiz olacak şekilde küçükten başlatmalısınız. Kademe kademe artış yapabilirsiniz.

SON OVERCLOCK İŞLEMİ – BELLEK SAAT HIZI

Overclock işleminin son kısmında bellek saat hızını artırabilirsiniz. Yukarıda saat hızı yükseltme konusunda verdiğimiz tavsiyeleri burada da uyguluyoruz. Yani küçükten başlayıp kademe kademe artırma yolunu seçiyoruz. Ekstra yüksek MHZ’lere ulaşabilmeniz bu sayede mümkün olabiliyor hem de donanımsal zararlara yol açmamış oluyorsunuz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Teknoloji

Yukarı