Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Ego Nedir? Egolu Olduğumuzu Nasıl Anlarız? Yüksek Egonun Zararları

Bilgi

2 Eylül 2018 Pazar 23:26:54

Ego Nedir? Egolu Olduğumuzu Nasıl Anlarız? Yüksek Egonun Zararları

Ego nedir? Ego, kişisel benlik anlamına gelmektedir ve dünya üzerindeki her insanda bir miktar ego bulunmaktadır. Tabi bazı insanların egosu daha yüksek olabilmektedir. Peki kendi ego seviyemizi nasıl belirleyebiliriz? Egonun faydaları ve zararları nelerdir? Gelin birlikte Ego kavramını inceleyelim ve detaylandıralım…

Ego, insanın öz benliğini fazla önemsemesi anlamına geliyor. Günümüzün en büyük sorunlarından biri haline gelen egonun insan hayatına birçok etkisi bulunuyor. Özellikle genç yaş kitlesini etkisi altına alan “Ego” artık her harekette ve söylenen her söz de kendisini hissettirir hale geldi. Öyle ki insanların şikayetçi olmasına karşın her davranışlarının altında bir miktar Ego yatmaya başladı. Haliyle de ego kavramının incelenmesi ve açığa çıkarılması ihtiyacı hasıl oldu.

Ego, her insanın kabullense de kabullenmese de hayatının bir parçası. Esasında ego sanıldığı gibi veya kötü örneklerinden yola çıkılarak düşünüldüğü gibi çok da kötü bir şey değil. Eğer egomuzu kontrol altında tutmayı becerebilirsek çok büyük bir iş başarmış oluruz. Kişilik dengesi şu üç temel kavram üzerinde şekillenecektir: id, ego ve süper ego. Eğer egonuz id ve süper egonuzu dengede tutmanızı sağlıyorsa kişiliğiniz sağlam temeller üzerinde demektir. Egosunu dizginlemeyi başaran bireylerin ruhsal ve psikolojik hastalıklara karşı daha dirençli oldukları bilimsel bir gerçektir. Peki ego nedir? Bir insan egolu olduğunu nasıl anlar? Ego duygusu nasıl yenilir, dizginlenir ve yüksek egonun zararları nelerdir? Gelin şimdi bu soruların cevaplarını sırayla verelim…

İLK OLARAK EGONUN TANIMINI YAPALIM – EGO NEDİR?

Latince kökenli bir kelime olan Ego, benlik, bencillik ve ben anlamlarına gelmektedir. Kişinin özgüven ve kendisine duyduğu saygının ortaya çıkardığı bir kavram olan Ego, kişinin iç alemini ortaya koyar. Kişinin kişilik kimliği de diyebiliriz. Tanım sizi yanıltmasın, ego her insanda ortaya çıkabilen bir durumdur. Önemli olan egonun dizginleştirilmesi ve kontrol altına alınmasıdır. Egosuzluk denen şey özgüven eksikliği olabilir. Kişinin kendi öz saygısını yitirmesi özgüven eksikliğine yol açabilir.

BİR İNSAN EGOLU OLDUĞUNU NASIL ANLAR? EGONUN ANLAŞILMASI

Ego, kişinin hal ve hareketlerine, davranışlarına ve konuşmasına hatta bakışına bile yansır. Psikolojik bir durum olan Egonun, bir insanda yüksek seviyede olması psikolojik bir sorun ortaya çıkarmaktadır. Egosu tavan yapan kişi, Dünyanın hatta evrenin merkezine kendisini koyar ve kendisi çerçevesinde bir Dünya kurar.  Kişide kibir, öfke ve kindarlık duygularının hakim olmasına neden olan Ego, kişiye “Ben” sözcüğü ile başlayan cümleler kurdurtur. Kendilerinin en takdir edilesi kişi olduğuna, başkalarının böyle bir övgü ve takdiri kazanamayacağına ve de diğerlerinden üstün olduklarına inanarak, kendilerinin eşi benzeri bulunmadığına “kendilerini” inandırırlar.

Eğer cümlelerinize “Ben” diyerek başlıyorsanız, en iyisi en güzeli, en başarılısı vs… en en en diyerek kendinize sıfatlar belirliyorsanız siz de egoist olabilirsiniz. Eğer egoistseniz bunu bazen kendiniz mutlaka fark edeceksinizdir. Ancak bazıları bunu fark etmesine karşın bu durumdan haz duyabilmekte ve egoist olmayı sürdürebilmektedir.

EGONUN ZARARLARI NELERDİR? YÜKSEK EGONUN OLUMSUZ ETKİLERİ

Ego, hal ve hareketlerinizde değişiklik yaratacak ve başta aileniz, dostlarınız ve arkadaşlarınız olmak üzere herkesin sizden uzaklaşmasını tetikleyecektir. İşte bu durumda da yalnızlık olgusuyla baş başa kalabilirsiniz. Çünkü kimse kendisini hor ve küçük gören, kendisine tepeden bakan biriyle iyi iletişim kuramaz. Öte yandan egoist kişi öğrenmekten ve kendini yenilemekten de acizdir. Hep ve her konuda “en iyi” olduğunu düşünerek gelen tavsiyeleri, yapıcı eleştirileri görmezden gelip iletişime kapalı hale gelirler.

EGODAN NASIL KURTULABİLİRİZ? EGOYU YENMEK

Aslında egoyu yenmek yanlış bir söylem oldu. Çünkü ego her insanın ihtiyacı olan, kendisine saygı duymasını gerektiren bir benlik anlayışıdır. Ancak biz fazla, yüksek egoyu nasıl yenebileceğimizi öğrenmeliyiz. İlk olarak egoist bir kişi olduğumuzu kabul etmeli ve tevazu sahibi olmaya özen göstermeliyiz. Nefsi dizginleyebilmenin de önemli olduğu egoyu yenme olayında kibir ve haset duygularından olabildiğince uzak durmaya çalışmalıyız. Egoyu dozunda tutabilir, kontrol altına alabilirsek hem kendimize hem de çevremizdeki insanlara zarar vermemiş oluruz. Aksi takdirde ego, Ben duygusunun bütün beyninizi, fikirlerinizi ve hareketlerinizi kaplamasına neden olacaktır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yukarı