Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Dünya’da Geçmişte Yaşanan En Büyük Sel Felaketleri     

Genel

16 Ağustos 2018 Perşembe 12:37:28

Dünya’da Geçmişte Yaşanan En Büyük Sel Felaketleri     

Dünyada en büyük sel felaketleri geçmişte çok fazla can almıştır! Geçmiş tarihte yaşanan sel felaketleri, bugün Karadeniz’de karşı karşıya kaldığımız durumdan çok daha fazla kaybı da beraberinde getirmiştir! Bugünkü yazımızda geçmişte yaşanan en büyük sel felaketleri listesi oluşturduk! Milyonlarca insanın ölümüne ve çok büyük ekonomik kayba neden olan sel felaketlerini sizler için araştırdık…

Bugünlerde ülkemizin Karadeniz bölgesinde özellikle Ordu ilimizde büyük ekonomik yıkıma neden olan Sel felaketi bizi bu videoyu hazırlamaya itti! Dünya’da geçmişte yaşanan en büyük sel felaketleri neler? Bu yazımızda tarihte yaşanmış en büyük sel felaketlerini inceleyeceğiz. Bu konuya geçmeden önce bugün ülkemizde yaşanan Sel felaketinde can kaybımız olmadığına sevinirken, büyük ekonomik zarardan etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Şimdi gelelim tarihte yaşanan en büyük sel felaketlerine… Tarihte meydana gelen sel felaketlerinde alt yapıların yetersizliği de geçmişte çok etkiliydi. Ancak günümüzde ne kadar alt yapıda iyi olsa felaket geldi mi geliyor. Tarihteki sel felaketleri ne yazık ki binlerce can ve mal kaybına mâl oldu.

İşte bu felaketlerden ilki St. (Sen) Felix Felaketi. 1530 yılında yaşanan bu büyük felakette azgın sular önüne ne kattıysa götürdü ve bir daha dönen olmadı! Hollanda’da gerçekeşen bu sel felaket ani bastıran bir sağanak yağış ve fırtınayla baş göstermiş, 100 bin canın yaşamını kaybetmesine neden olmuştur! St Felix felaketi Cumartesi günü yaşandığı için bu felaketin adına Lanetli Cumartesi de denilmektedir.

Listemizin ikinci sırasında Burchardi Felaketi yer alıyor. 1634 yılında Almanya ve Danimarka’yı etkileyen bu felakete denizdeki gel gitlerin yarattığı dev dalgalar sebep oldu! Bu felakette tam 8 bin kişi hayatını yitirdi!

Üçüncü sıradaki felaket Noel Felaketi. 1 Ocak 1717’de Orta ve Kuzey Avrupa’da içlerinde Almanya, Hollanda ve İskandinav ülkelerinin bulunduğu bölgelerde gerçekleşen yoğun yağışlar sonucu oluşan Noel felaketi en çok Hollanda’ya zarar vermiş ve toplamda 14 bin can kaybına yol açmıştır! Ayrıca çok büyük bir ekonomik kayıp da yaşanmıştır!

BÜYÜK FELAKETLERDE MİLYONLARCA İNSAN ÖLDÜ!

Listemizin dördüncü sırasında en çok ölümün yaşandığı çok büyük bir felaket var! 1887 yılında Çin’de meydana gelen Sarı Nehir Felaketinde 1 ila 2 milyon arası insan yaşamını kaybetmiştir. Bölgede alçak ovaların çok olması nedeniyle etkisi büyük olmuştur!

Beşinci felaketimiz de Çin’den 1931’de Büyük Çin Felaketi olarak tarihe geçen sel felaketinde sağanak yağışlar yine çok büyük bir yıkıma sebep olmuş, bu felakette toplamda 2.5 milyon ile 4 milyon arasında insan hayatını kaybetmiştir. Büyük Çin Felaketi, Dünyanın en büyük sel felaketi olarak kayıtlara geçmiştir!

Altıncı felaket de Çin’den! Sel felaketleri Çin’in peşini tarih boyunca bırakmamış! 1887’de taşan ve 1 ila 2 milyon arasında insanın ölümüne neden olan Sarı Nehir, 1938’de tekrar taşmış bu sefer de 500 bin ila 800 bin arası insan hayatını kaybetmiştir!

Listemizin 7. Sırasında Doğu Guatemala var. Doğu Guatemala felaketi 1949 yılında kayıtlara geçmiş! Tropikal fırtınayla birlikte aşırı yağışların aniden bastırdığı bu fakir ada ülkesinde altyapı nedeniyle yollar ırmağa dönüşmüş ve oluşan afette 40.000 kişi yaşamını yitirmiştir.

Listemizin 8. Sırasında ise Kızıl Nehir bulunuyor! 1971 yılında Vietnam’da gerçekleşen sel felaketi de çok büyük bir yıkıma neden olmuştu. Vietnam’ın kuzeyinde Kamboçya ve Laos’a yakın yerde alan Hanoi ve Kızıl Nehirlerin birleştiği alanda aşırı Muson yağışlarının da etkisiyle meydana gelen selde 100.000 kişi yaşamını yitirmiştir.

Listemizin 9. Sırasında yine Çin bulunuyor! 1975’te Bankiyo Baraj Felaketi olarak kayıtlara geçen sel felaketi, Nina Tayfunu sonucunda Çin’e ait barajda çatlak meydana gelmiş ve sızıntı sonrası sel oluşmasıyla ortaya çıkmıştır! 231.000 kişi yaşamını kaybetmiştir. Çin, tarih boyunca ard arda gerçekleşen sel felaketlerinde milyonlarca insanını kaybetmiştir.

Sel felaketi listemizin son sırasında 1999’da Venezuela’da yaşanan Vargas Felaketi var. Ekvatoral İklimin yaşandığı Venezuela’da, aşırı yağışlar nedeniyle kıyı şehri olan Vargas’da meydana gelen ve 2 gün süren sel felaketinde 10.000’lerce insan hayatını kaybetmiş ve sokaklar çamur gölüne dönmüştür.

 

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı