Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Dudak Çatlamasının Tedavisi ve Dudak Çatlamasına İyi Gelen Şeyler

Sağlık

7 Eylül 2018 Cuma 12:06:58

Son Güncelleme: 07/09/2018 12:06:59

Dudak Çatlamasının Tedavisi ve Dudak Çatlamasına İyi Gelen Şeyler

Özellikle kış aylarında daha çok ortaya çıkan Dudak çatlakları birçok insanın problemi olabiliyor. Çok can yaktığı gibi estetik anlamında da sorun yaratan dudak çatlaklarına karşı neler yapılabilir? Dudak çatlağı tedavisi nasıl olur, dudak çatlaklarına iyi gelen şeyler nelerdir? Bu yazımızda bu sorulara cevaplar aradık.

Özellikle kış aylarında çok çok rastlanan bir sağlık sorunu olan dudak çatlakları genelde dudak bölgesinde kuruma, kızarma ve çatlama hissi ve acısıyla birlikte oluyor. Verdiği kötü görüntünün yanı sıra can yakan acısı ile birlikte gündelik hayatta yaşam kalitesini düşüren dudak çatlamasının tedavisi araştırılıyor. Bu yazımızda dudak çatlamasına nelerin iyi geldiğini, evde dudak çatlakları için neler yapılabileceğini araştırdık.

Öncelikle dudak çatlaklarının hangi durumlarda, neden ortaya çıktığına bakalım. Özellikle kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte soğuk havalarda dudak çatlakları daha da sık görülebiliyor. Uzun süre geçmeyen ve üzerinde durulmadığında daha ileri boyutlara ulaşabilen dudak çatlakları için neler yapılabilir? Dudak çatlamasına ne iyi gelir? Esasında doktora gitmeden evimizde doğal alternatiflerle dudak çatlaklarını tedavi edebilir, iyileştirebiliriz.

DUDAK ÇATLAKLARININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Dudak çatlakları kişiden kişiye değişen nedenlerle, değişik şekillerde ortaya çıkabilir. Bazen ağrılı, acılı şekilde bazen ise daha acısız ancak görüntüyü bozan şekilde dudak çatlağı oluşabilir. Dudak çatlaklarının ortaya çıkmasının başlıca nedenleri şunlardır:

  • Yetersiz beslenme,
  • Eksik vitamin ve mineral alımı,
  • Yeteri kadar sıvı tüketmeme, gün içinde aşırı terleme ve vücudun su ihtiyacını karşılayamama,
  • A vitaminin fazla olması,
  • Alerjik reaksiyonlar,
  • Kullanılan kimyasal şeylerin (İlaç vb.) yan etkisi,
  • Asitli yiyecek ve içeceklerin aşırı tüketimi,
  • Nefes alıp vermede Burnun kullanılmaması, sadece ağızdan nefes alıp verme.

DUDAK ÇATLAKLARININ TEDAVİSİ İÇİN NE YAPILABİLİR?

Dudak çatlaklarının iyileşmesi adına evde birçok şey denenebilir. Bu rahatsızlık için doktora gitmek en son tercihiniz olabilir. Elbette bu verdiğimiz formüller işe yaramazsa mutlaka bir uzman doktordan görüş almalısınız. Aksi takdirde önemsemediğiniz dudak çatlakları ileri boyutlara ulaşarak daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilir. Şimdi gelelim dudak çatlaklarına neyin iyi geldiğine ve evde neler yapabileceğimize…

1- TOZ ŞEKER İLE DUDAK ÇATLAKLARINI TEDAVİ

Dudaktaki ölü hücre ve dokuların en büyük ilacı toz şekerdir. Nemli toz şeker kullanarak dudak çatlaklarınızı kısa sürede iyileştirebilirsiniz. Yapmamız gereken şey yapıştırıcı etkisi olması açısından 1 tatlı kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı toz şekeri birbirine karıştırıp dudaklarımız sürmek ve 5 dakika boyunca bu şekilde kalmasını sağlamak.

2- SADECE BAL İLE DUDAK ÇATLAKLARINI ÖNLEMEK

Antibakteriyel özelliğiyle ön plana çıkan Bal, dudak çatlaklarını önlemek için birebirdir. Dudak dokularınızı iyileştirmek ve eski haline getirmek için bal kullanabilirsiniz. Bir miktar balı, parmaklarınız yardımıyla dudaklarınıza sürmeli, ardından da 15 dakika boyunca dudaklarınızı kapatmadan ve yalamadan bekletmelisiniz. Tabi ki kullandığınız bal doğal yani organik olmalıdır. Çabuk tedavi için günde 2-3 sefer uygulayabilirsiniz.

3- SALATALIK TEDAVİSİ

Dudak çatlaklarının tedavisi olan “nemi” salatalıklar sağlayabilir. Yapmanız gereken şey sulu bir salatalık almak ve dudaklarınıza sürerek 15 ila 20 dakika boyunca bekletmek.

4- ALOE VERA ETKİLİ ÇÖZÜM

Bugün çoğu alternatif tedavi yönteminde, formülünde yer alan aloe vera, dudak çatlakları için de iyi gelmektedir. Temin ettiğiniz bir aloe vera yaprağını ortasından ikiye ayırıp içerisinden çıkanları dudağınıza sürerek bir gece boyunca bu şekilde tutmalısınız. Kısa sürede, en etkili çözüm olan aloe vera ile 1-2 gün içerisinde kesin çözüme ulaşacağınızı göreceksiniz.

5- HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI 

Aloe vera gibi hindistan cevizi ve ürünleri de her derde deva niteliğindedir. Hindistan cevizi yağını aktarlardan temin edebilirsiniz. Bu hindistan cevizi yağını dudaklarına sürerek belli bir süre (5-10 dk.) uygulayarak kesin çözüme ulaşabilirsiniz.

Bunların yanı sıra Su ve süt ürünleri de dudak çatlaklarına iyi gelmektedir. Günlük su tüketiminizi 10-11 bardağa çıkarırsanız dudak çatlaklarınızın kısa sürede iyileştiğini göreceksiniz. Süt ve süt ürünleri ile gül yaprakları birleşiminden oluşan bir karışımla da bunu yapabilirsiniz. Ancak bu zahmetli bir iş olduğundan yukarıda sayılan tedavi yollarını tercih etmenizde daha büyük yarar olduğu kanısındayız.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı