Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Dolar 7 TL Olacak mı? Dolarda Tekrar 3-4 TL Seviyelerini Görebilecek miyiz?

Genel

11 Ağustos 2018 Cumartesi 14:02:34

Dolar 7 TL Olacak mı? Dolarda Tekrar 3-4 TL Seviyelerini Görebilecek miyiz?

10 Ağustos 2018 tarihinde Amerikan Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’den Amerika’ya ihraç edilen Alüminyum ve Çelik’e getirdiği 2 kat vergilerle tarihi zirve olan 6,40-6,50 seviyelerini gören Dolar 13 Ağustos 2018 Pazartesi günü düşecek mi? Dolar düşüşe geçecek mi? Dolar’ı tekrar 3-4 TL seviyelerinde görebilecek miyiz? Dolar’ın ateşi daha ne kadar sürecek, yoksa dolar 7 TL’yi de mi geçecek? Tüm bu sorulara yanıtlar bulmaya çalıştık…

Son dönemde yaşanan sert kur dalgalanmalarının ardından gözler Amerikan Başkanı Trump, Türkiye Merkez Bankası ve Cumhurbaşkanı ile Ekonomi yönetimine çevrildi! Trump, Rahip Brunson konusunda taviz verilmeyeceğini ve Türkiye ile ilişkilerin iyi olmadığını açıklayarak piyasaları alt üst eden yeni vergileri Twitter üzerinden duyurdu. Merkez Bankası’nın faiz artırımına varmayan müdahaleleri doların ateşini söndürmeye yetmedi! Ekonomi yönetiminin başındaki isim Berat Albayrak, yeni orta vadeli ekonomik modeli açıkladı, kamuda tasarruf döneminin başladığını ilan etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Rize, Giresun ve Ordu’da yaptığı açıklamalarda yastık altındaki döviz ve altınların bozdurulmasını istedi!

Tüm bunlar yaşandı ve Dolar 10 Ağustos Cuma gününü 6,30-6,40 Seviyelerinde kapattı! Piyasaların Türkiye’de 18.00’da kapanmasıyla 6,30 seviyelerinde kapanış yaşanırken gece saatlerinde Asya piyasalarında işlem yapılması Doları 6,40’lara taşıdı! Şimdi Türkiye’de vatandaşın gözü kulağı 13 Ağustos Pazartesi dolar kuruna çevrildi! 13 Ağustos Pazartesi itibariyle Doların önümüzdeki hafta ateşi düşecek mi yoksa Dolar 7 tl’yi de mi aşacak? Dolar 7 TL mi olacak? Soruları sorulmaya başlandı! İlk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına bakılacak olursa Amerika ile ekonomik bir gelecek olmadığını gösteren ve yönünü Avrupa Birliği, Çin ve Rusya ile yeni bir ekonomi oluşturmaya yönelten açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brunson konusunda taviz verilmeyeceğini resmen ilan etti! Amerikan Seçimlerinde iç siyaset malzemesi haline getirilen Rahip Brunson meselesinin hukuka ve demokratik değerlere aykırı olacak şekilde örtülmesi ve bu şahsın Amerika’ya iadesi şuan için hukuksal yollar dışında mümkün gözükmüyor! Bu da Trump’ın daha da saldırgan bir tavırla Türkiye’ye yönelik yeni saldırılarda bulunması anlamına gelebilir. Ancak Türkiye’nin taviz vermeyen ve yeni alternatifler arayan yeni tavrı karşısında elbet bir gün Amerika pes edecektir!

DOLAR 3-4 TL’YE GERİLER Mİ?

Dolar’ın önümüzdeki hafta fiyatlanması ne olacak? Şuan için tam bir muamma! Kısa vadede yeni yaptırımlar ve saldırılarla dövizdeki sert dalgalanma bir süre daha sürebilecek olsa da uzun vadede ilişkiler toparlanmaya başladığında Dolar kurunda sert düşüşler yaşanabilecektir. Bu nedenle dışardan yapılan ekonomik saldırılarla “geçici” olan bu kurdaki oynaklığın bir süre sonra duracağı öngörülüyor. Ancak doları tekrar 3 TL 4 TL seviyelerinde görebilir miyiz? Ekonomistlerden bu konuda şuan için bir çalışma yok. Bazıları Doların tekrar 3-4 TL seviyelerine gelebilmesi için Türk Lirası’nda develüasyona gidilmesi gerektiğini bile söyleyebiliyor.

Çok çok uzun vadede üretime dayalı yeni bir ekonomik modelin oturtulması, Türk ekonomisinin yapısal sorunlarının giderilmesi ve üretim ekonomisine geçiş yapılması ile birlikte Dolar 3-4 hatta 1,90-2,00 seviyelerine düşebilir. 2009’daki seviyeleri görmemiz şuan için hayâl gibi dursa da imkansız değil. Sıkı bir mali reform, üretime dayalı yeni ekonomik atılımlar ile Türk Lirası’nın tekrar değer kazanması, ihracatın canlandırılması ve ithalatın kısılması yani tasarrufa gidilmesi mümkün olabilir.

SONUÇ OLARAK

Sonuç kısmına gelecek olursak önümüzdeki hafta doların ateşinin düşmesi olanaksız gibi gözükse de Amerika’ya karşı yeni alternatiflerin yeni iş ilişkilerinin kurulması ve de ekonomide bu zamana kadar yapılan yanlışların değiştirilmesi ile Doların ateşinin hızla düştüğünü hep birlikte göreceğiz. Hatta Doların 2008-2009 yıllarındaki seviyesine düşüşünü de uzun vadede sağlayabiliriz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. selanikli

    17 Eylül 2018 at 08:28

    Madem ki Doların 2008 2009 yıllarındaki fiyatlarda olmasını istiyoruz o zaman neden şu zamana kadar hiç bir şey yapılmadı. Yoğurdu üfleyerek yiyebilmek için illaki sütten ağzımız mı yanması gerekiyor, Gerçi hoş yıllar önce o sütten ağzımız bir çok kez yandı ve hala daha yanmaya devam ediyor Bu ülkenin başına gelmiş hiç bir devlet yetkilileri geçmişi ders alarak geleceği şekillendirmemiştir Fabrikalar açıp tekelleşeceğimiz yerde Fabrikalar kapatıp Özelleşiyoruz Dolar 6 7 de olur 17 de

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı