Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Diyet Yapmadan Kilo Verme Yöntemleri

Sağlık

30 Temmuz 2018 Pazartesi 01:05:31

Diyet Yapmadan Kilo Verme Yöntemleri

Diyet programları, fazla kilolarından şikayetçi olanların başında Demokles’in kılıcı gibi duruyor! Yemek düzenini değiştiren, insanı mutsuzluğa iten diyeti bir kenara bırakıp kilo vermek mümkün mü? Hem yiyip hem kilo vermek nasıl mümkün olabilir diyorsanız bu yazımızı okumalısınız…

diyetsiz kilo verme, kilo verme, diyet

Fazla kilolarından şikayet edenler, yaz öncesi forma girmek isteyenler ve diyet yapmak istemeyenler… Hem yemek yemeyi sürdürüp hem de nasıl kilo verebiliriz? Diyeti bir kenara bırakıp kilo vermemiz mümkün mü? Soruları sizin de kafanızı kurcalıyorsa doğru yerdesiniz. Bu yazımızda diyet yapmadan, günlük rutin her zamanki öğününüzü yiyerek kilo vermek evet mümkün. Mutsuzluk ve hayal kırıklığı yaratacak diyetlerin yerine aşağıda yer vereceğimiz önerileri takip ederek siz de kilo verebilirsiniz. Zaten diyetler de çoğumuzun başladığı ama sonunu getiremediği bir tür muamma değil mi?

Diyet yapmadan kilo vermek istiyorsanız İlk olarak su tüketimini artırmalısınız! Metabolizma hızınızı yükseltecek ve sindirimi kolaylaştıracak suyun, kilo vermede hayati bir rolü vardır. Günlük su tüketiminizi artırmak için kendinize bir bardak belirleyin ve her gün kaç bardak su tükettiğinizi gün gün not edin. Her geçen gün 1-2 bardak fazla su içmeye ve bunu günün geneline yaymaya çalışın. Akıllı telefonunuza gün içinde size suyu hatırlatacak notlar, uyarılar, alarmlar kurmayı deneyin. Özellikle de güneşin tepede olduğu, terlediğiniz ve su kaybınızın fazla olduğu dakikalarda maden suyu, meyve suyu, bitki çayları vb. sağlıklı seçeneklerle su tüketiminizi artırmaya bakın.

DİYET YAPMAYIN AMA ÖĞÜNLERE DİKKAT EDİN! 

Yazımız size diyetsiz kilo vermenin sırlarını öğretecek demiştik. Ancak yemek düzenimizle ilgili bir takım değişiklikler yapmamız gerekiyor. Ne kadar yemek yediğiniz kadar ne sıklıkla kaç öğün yemek yediğiniz de kilo vermede büyük önem taşıyor. Diyet programlarının birçoğu mideyi boş bırakıp karnınızın zil çalmasıyla kilo vereceğinizi söyler. Oysa kilo vermek için mideyi boş bırakmak tek başına yeterli olmaz. Öğünlerinizi artırmalı, daha sık aralıklarla yani ara öğünlerinizi artırarak besin tüketmelisiniz. Ara öğünlerde meyve, kuruyemişler, meyve suları, kurabiye tarzı ev yapımı besinler tüketebiliriz.

EKMEK TÜKETİMİ VE DİYETSİZ KİLO VERME

Bugün bakacağınız birçok diyet programı hayatınızdan ve sofranızdan ekmeği çıkarmanızı söyler. Oysa tahıl grubu içerisinde karbonhidrat ve en tok tutanlar listesinin zirvesinde Ekmek bulunur. Ekmek, belli bir kotayla sınırlı olmak şartıyla tüketilmelidir. Bunu en iyi kendiniz belirleyebilirsiniz. Kendinizi ne çok kötü ne de çok şişman hissedecek kadar ekmek tüketmeye özen gösterin.

DURMAYIN, OTURMAYIN, GEZİNİN VE HAREKET EDİN

Kilo vermede diyetle birlikte elbette akla spor gelir. Spor’da en az diyet yapmak kadar zordur. Düzenli spor yapmak vücudu gençleştirir, hayat kalitesini yükseltir, insanı mutlu eder. Eğer spor size çok zor geliyor, uzun soluklu, düzenli bir spor programına bağlı kalamayacağınızı düşünüyorsanız bile bu bir bahane olamaz. Kalkın ayağa ve evin içinde, sokakta, parkta gezinmeye başlayın, yürüyün. Apartmanda asansörü kullanmayın, otobüse binmek yerine güzel havanın tadını çıkararak gideceğiniz yere yürüyün, köpeğinizi alın ve parka gezintiye çıkarın. Bu sayede metabolizmayı sürekli çalıştırın, hızını artırın.

KİLO VERMEDE UYKUNUN ROLÜ

Diyet, spor, ekmek tüketimi, su tüketimi derken kilo verme için en önemli noktalardan birini unutmamalıyız. Uyku, özellikle de kaliteli ve kesintisiz bir uyku kilo vermenin olmazsa olmazıdır. Yağ yakımı ve metabolizmanın belirli bir düzende çalışabilmesi için uyku düzeninizin sağlanması, kaliteli bir uykuya sahip olmanız gerekiyor. Eğer uyku problemi yaşıyorsanız bu gündelik hayatınızda enerjinizin düşmesine, metabolizmanın yavaşlamasına, halsizliğe ve bitkinliğe yol açacaktır. Uykusuzluk Problemi çekiyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Uykusuzluğa Çözüm Önerileri için tıklayınız. Diyetsiz kilo vermeye başlamak için yapacağınız en büyük iş Uyku düzeninizi oturtmaktır.

PROTEİN TÜKETİMİ VE LİFLİ BESİNLERİN TERCİH EDİLMESİ

Diyetsiz kilo vereceksiniz ancak besinlerini neye göre seçeceksiniz? Fazla kilolardan kurtulmak için protein ve yüksek lifli besinleri tercih etmeniz gerekiyor. Yemeklerinizde çok fazla dikkat edemeseniz bile protein olarak yumurta, et ve süt ürünleri ile sakatat besinleri sofranızda çoğu zaman bulunabilir. Sahanda güzel bir yumurtayla sabah kahvaltısını çıkardınız bile. Tavukta masanızın olmazsa olmaz besini olmalı. Öte yandan lifli besinler listesine göz atarak lif oranı yüksek besinleri tercih etmelisiniz.

SEVDİĞİNİZ BESİNİN BİR BENZERİNİ KEŞFEDİN

Çok sevdiğiniz, yemekten haz aldığınız bir tatlıyı düşünün. Bu tatlının daha az kalori içeren bir muadilini, benzerini mutlaka bulabilirsiniz. İnternette, yemek tariflerinde ve benzeri birçok kaynakta bu konuda yapacağınız kısa bir araştırma ile bu yöntemi her seferinde uygulayın. Emin olun hem yemek zevkinden mahrum kalmayacam hem de kilo alma derdi çekmeyeceksiniz.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı