Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Demir Eksikliğine Karşı Ne Yemeliyiz? Demir İçeren Besinler Nelerdir?

Sağlık

20 Ağustos 2018 Pazartesi 00:07:43

Demir Eksikliğine Karşı Ne Yemeliyiz? Demir İçeren Besinler Nelerdir?

Demir eksikliği bugün küçük yaşlardan orta yaş hatta yaşlı bireylere kadar görülebilen bir durum. Peki demir eksikliğine karşı neler tüketilmeli? Fazlaca demir içeren besinler, yiyecekler, gıdalar neler? Demir eksikliği nasıl giderilir, hangi besinler demir eksikliğine iyi gelir? Vücudumuzun belli miktarda demir ihtiyacı bulunur. Demir içeren ve demir eksikliğine neler iyi gelir? Sizler için araştırdık…

demir içeren besinler, mineral vitamin

Demir eksikliği günümüzde birçok insanda görülebilen bir “kansızlık” sorunudur. Özellikle biz Türkiye gibi gelişmekte olan ve gelişmemiş Afrika ülkelerinde demir eksikliğine bağlı anemi yani kansızlık oranları çok yüksektir. Dünya Sağlık Örgütü WHO tarafından açıklanan veriler ışığında incelendiğinde hemoglobin değeri kadınlarda 12 gr/dl, erkeklerde ise 14 gr/dl’nin altına düşerse “anemi” söz konusu olur.

Demir, vücudumuzda pek çok görevi ihtiva eder. Bunlardan en önemlisi, kandaki hemoglobin ile kas yapısında yer alan miyoglobin parçası oksijenin taşınmasına yardımcı olmasıdır. Demir eksikliği durumunda aşırı baş ağrısı, bitkinlik, halsizlik, dil bölgesinde yanma ve kızarma, ağrı ve acı hali, nefes alıp vermede zorluk, saç kırılması ve baş dönmesi şikayetleri oluşur.

Demir eksikliğinin kısaca ne olduğuna değindik. Peki demir eksikliği olanlar ne yemeli? Demir ihtiyacını karşılayacak besinler, yiyecekler, gıdalar hangileri? Demir içeren besinler nelerdir? Bu soruların cevaplarını verelim.

demir içeren gıdalar, mineral

DEMİR İÇEREN BESİNLER LİSTESİ

Bu listede yer alan besinler yüksek oranda demir minerali içermesine karşın bazı demir eksikliği anemisi hastalarının uzman görüşü alarak ek ilaç ve gıdalar tüketmesi de istenebilir. Bu yüzden bir hekimden destek ve görüş alarak demir eksikliği sorunu için daha tıbbi bir tedavi uygulayabilirsiniz. Bu liste sadece bir yol gösterici olarak hangi besinlere daha çok ağırlık vermeniz gerektiğini ortaya koyacaktır.

demir içeren gıdalar, mineral

Sığır eti ve ciğeri, deniz ürünleri olarak İstiridye, Sardalye, Ton balığı, karides, yengeç, kuzu eti, sakatat, soya fasulyesinin haşlanmış şekli, zenginleştirilmiş tahıllar (Yulaf vs…), Fasulye, Barbunya, Bezelye, Tofu, Patates, Ispanak, Kabak, İrmik, Kuru üzüm, nohut, mercimek, Kuru erik, Domates püresi, Domates salçası, Börülce ve kuru fasulyede bol miktarda Demir bulunmaktadır.

YAŞ KATEGORİLERİNE GÖRE “DEMİR” İHTİYACI

Vücudun ihtiyaç duyduğu Demir oranı yaştan yaşa değişmektedir. 7 ila 12 ay arası çocuklarda 11 mg, 1 ila 3 yaş arası çocuklarda 7 mg, 4 ila 8 yaş arası çocuklarda 10 mg, 9 ila 13 yaş arası çocuklarda 8 mg, 14 ila 18 yaş arası erkeklerde 11 mg, 14 ila 18 yaş arası kızlarda 15 mg, 19 ila 50 yaş arası kadınlarda 18 mg, 19 ila 50 yaş arası erkeklerde 8 mg, 51 yaş ve üzeri erkek ve kadınlarda 8 mg, gebelik dönemindeki kadınlarda 27 mg ve son olarak emzirme dönemindeki annelerde 9 ila 10 mg demir ihtiyacı bulunmaktadır. Demir ölçümlerini tam teşekküllü bir hastaneden veya bir sağlık ocağından, sağlık merkezinden yaptırabilirsiniz.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı