Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Çocuğum için En Doğru Oyuncak Hangisi? Çocuklar için Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Genel

10 Ağustos 2018 Cuma 00:25:40

Son Güncelleme: 10/08/2018 00:27:23

Çocuğum için En Doğru Oyuncak Hangisi? Çocuklar için Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Çocukların hayatlarında ve gelişimlerinde en önemli parçalardan biri de oyuncaklardır. Bebekken, çocukken oyuncakla oynamamış çocuk 50 yaşına da gelse içinde bu eksikliği hisseder. Peki ebeveynler çocuklarına nasıl oyuncaklar almalı? Yaşlara ve cinsiyete göre oyuncak seçimi nasıl yapılmalıdır? Bu yazımızda, çocuğunuza oyuncak almak istiyorsanız sizler için önerilerimiz var…

cennete mektup senaryosu

Çocukluk döneminde oyuncak çok önemli bir parçadır. Her çocuk kendine ait oyuncaklarıyla eğlenceli bir çocukluk dönemi geçirmek ister. Çocuklar için oyuncağın gelişimlerine etkisinin bulunduğu bugün bilimsel bir gerçektir. İşte bu noktada ebeveynlerin çocukları için alacakları oyuncaklarda seçici olması önem taşımaktadır. Çünkü çocuğunuza alacağınız her oyuncak onun gelişimine doğrudan etki edecektir. Çocuğunuza kendi beğenileriniz ve istekleriniz doğrultusunda oyuncak almak yerine çocuğunuzun istekleri doğrultusunda oyuncak almanız gerektiğini unutmamalısınız! Çoğu anne ve babalar kendi ilgi alanlarına uygun oyuncaklar seçmekte ve çocuklarının isteklerini görmezden gelebilmektedirler. Öte yandan oyuncağın kumaşının kendisinin sağlıklı malzemelerden yapılmış olmasına çok dikkat edilmelidir. Son yıllarda Çin malı oyuncaklarda ortaya çıkan kanserojen etkiler gibi örnekler nedeniyle bu hususa çok dikkat etmeliyiz.

Çocuğunuza iyi hediye alabilmek için evvela onu iyi tanımalısınız. Onun istek ve ihtiyaçlarını iyi bilmelisiniz. Ayrıca çocuğunuzun cinsiyetini ve yaş kategorisini göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin küçük yaştaki çocuklar için ağzına alabilecekleri, küçük parçalı oyuncaklar almak tehlikelidir. Küçük yaştaki bir çocuk parçalı oyuncağı ağzına sokabilir, nefes borusunun tıkanmasına yol açabilir! Büyük yaştaki çocuklara basit, küçük yaştaki çocuklara da karmaşık oyuncaklar almak onların oyuncaklardan nefret etmesine sebep olur.

Erkek olsun kız olsun çocuğunuza oyuncak alacaksanız bu ilgi çekmelidir. Cinsiyet durumunu göz önüne alarak oyuncak seçimi yapmalısınız. Kız çocuğa araba erkek çocuğa bez bebek almak saçma olacaktır. Oyuncağın kalitesi, sağlıklı olması ve ilgi çekmesinin yanı sıra cinsine uygun olması da gerekmektedir. Ayrıca çocuğun kolayca bozabileceği, kırabileceği oyuncaklar yerine kaliteli, sağlam ve tehlike içermeyen oyuncaklar tercih edilmelidir.

EBEVEYNLERİN EN ÇOK DÜŞTÜĞÜ HATAYA DÜŞMEYİN!

Anne babalar, çocuklarına çokça oyuncak alırlar ve bu oyuncaklarla çocukların oyalanmasını isterler. Oysa ki çok oyuncak yerine kaliteli oyuncak olmalıdır. Bunu sağlamak için çocuğunuzun bazı oyuncaklarını bir süre saklayıp ardından tekrar ortaya çıkarıp onun oynamasını sağlayabilirsiniz.  Çocuğunuzun zeka gelişimi için problem çözme, yeteneklerini ortaya çıkarma gibi işlevleri olan oyuncakları internet üzerinden araştırabilirsiniz. Örneğin puzzle, zeka küpü vb. oyuncaklar hem ilgi çekici hem de kafa çalıştıran oyuncaklar olarak çocuğunuzun çok seveceği oyuncaklar olabilir.

Çocuklarımıza oyuncak alırken, oyuncağın sivri ucunun bulunmamasına, boyasının çıkan cinsten olmamasına da çok dikkat etmeliyiz! Boyası dökülen, çıkan oyuncaklardan uzak durmalıyız. Çocuklarımıza bu yazıda belirtilen cinste kendi istekleri doğrultusunda oyuncaklar bulabilmek için internette birçok çocuk mağazasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı