Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Chip Tuning Hangi Araçlara Uygulanabilir? Aracıma Chip Tuning Yaptırmalı mıyım?

Teknoloji

24 Temmuz 2018 Salı 21:08:51

Chip Tuning Hangi Araçlara Uygulanabilir? Aracıma Chip Tuning Yaptırmalı mıyım?

Bu yazı ile beygir artırıcı Chip Tuning uygulamasının artı ve eksi yönlerini, hangi tür hangi marka araçlara Chip Tuning uygulaması yaptırılabileceğini ve Chip Tuning türlerini öğrenebileceksiniz. Çok basit bir işlemle yapılan Chip Tuning uygulaması ile aracınızın beygir gücünün artması sağlanarak, istenilen ps güçlerine ulaşılabilmektedir…

Chip Tuning denildiği zaman çoğu araç sahibinin aklına orjinalliğin bozulması sorunu akla geliyor. Otomotiv firmalarının üretim fabrikalarında Sıfır risk sıfır sorun prensibiyle yapılan üretimlerde otomobillerin güç kısımlarında sınırlamaya gidiliyor. Sıfır risk sıfır sorun ve hatasız üretim için bir zorunluluk haline gelen güç tasarrufu, diğer bir deyişle güç kısıtlaması yoluna giden üretim bantları ve üniteleri uzun süre ve sorunsuz üretim için bu yola başvurmakta ise de araç sahipleri araçlarının “tam güce” ulaşmasını isteyebilmektedir.

Chip Tuning uygulaması araçlarının güç ve torklarından memnun olmayanların başvurduğu bir “Modifiye” yöntemi diyebiliriz. Ancak bu uygulamanın uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Öyle ki Chip Tuning uygulamasında aracın ECU sistemlerine doğrudan bir müdahale yapılmaktadır. Bilgisayarla yapılan Chip Tuning uygulaması motor gücü artırımı sağlamaktadır.

CHİP TUNİNG HANGİ ARAÇLARA UYGULANABİLİR?

Araçlarda motor gücü artışı sağlayan Chip Tuning uygulaması, benzinli ve dizel motorlu araçlara uygulanabilmektedir. Benzinli ve dizel motorlu araçların ünitelerinde turbo desteğinin bulunması da bir zorunluluktur aksi takdirde Chip Tuning uygulaması yapılamayacaktır. Fabrika üretiminde kısıtlanan “güç” turbo desteği ile açığa çıkarılacak ve aracınızın gerçek gücü açığa çıkacaktır.

CHİP TUNİNG UYGULAMASININ FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR? ARACIMA CHİP TUNİNG YAPTIRMALI MIYIM?

Aracınızın ECU sistemlerine müdahale anlamına gelen Chip Tuning uygulamasını benimsemeyenler motor ömrünü azaltacağı eleştirisini getirirken büyük bir kesim de bu işlemin motor ömrünü uzatacağını belirtmektedir. Uzmanlar ise bu konuda net bir tavır ortaya koyarak motorun sağlıklı çalışmasını engelleyecek bir takım durumların yaşanabileceği uyarısında bulunuyorlar. Chip Tuning ile araç gücü %20 artırılırsa ünite yıpranabilir.

ECU sistemlerine yapılan müdahalenin aracın motoru için hayati bir şey ifade ettiğini anlamamız gereklidir. Bu nedenle Chip Tuning uygulaması yaptıracaksanız, bunu kafanıza koyduysanız kesinlikle ucuza kaçmak adına ucuz yollu olması için kalitesiz, isimsiz ve belirsiz yerlerle çalışmamanız gerekmektedir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Teknoloji

Yukarı