Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Cemre Düşmesinin Anlamı Nedir? Cemre Nereye Düşer?

Bilgi

24 Temmuz 2018 Salı 20:55:57

Cemre Düşmesinin Anlamı Nedir? Cemre Nereye Düşer?

Hepimizin belli aralıklarla gerek büyüklerimizden gerek çevremizden duyduğumuz şekliyle “Cemre Düşmesi” elbette çok merak edilen bir kavramdır. Genel kalıplaşmış haliyle Cemre Düşmesi, sıcaklık artışı olarak değerlendirilir. Cemre Arapça’dan dilimize geçme bir sözcüktür. Cemrenin nereye düştüğü de önem taşımaktadır. Peki Cemre hangi tarihlerde nerelere düşer? Cemrenin suya havaya toprağa düşmesiyle neler olur? Sizler için hazırladık…

Halk arasında sıcaklık artışı olarak değerlendirilen “Cemre düşmesi” İlkbahar mevsiminin başlamasından kısa bir süre önce, 7 gün arayla önce havaya ardından suya daha sonra da toprağa düşer. İlkbahar öncesi düşen cemreler ile sırasıyla önce hava sonra su sonrada toprak ısınır. Yani cemrenin düşmesi sıcaklık artışı demektir.

Cemre Hangi Tarihlerde Nereye Düşer Neler Olur?

Cemrenin düşmesi ile ilgili net bir tarih olmamasına karşın 19-20 Şubat’ta hava, 26-27 Şubat’ta su ve 5-6 Mart’ta toprak cemre düşmesiyle ısınır diye bilinmektedir. Cemrenin düşüşü ile ilgili halk arasında belli inanışlar da vardır. Halk arasındaki yaygın kanıya göre ilk cemre havaya ardından suya ardından toprağa düştüğüne inanırken bu görüş genel coğrafi bilgilerle çelişmektedir. Coğrafi bilgilerimizi yokladığımızda ilk olarak güneş ışınlarının toprağı ısıttığına ve toprağın ilk sırada cemreyle buluştuğuna ulaşılacaktır.

Cemre düşmesinin coğrafi-iklimsel boyutunun yanı sıra Türk Edebiyatı’na da katkıları olmuştur. Özellikle Osmanlı döneminde Divan Edebiyatı’nda Cemre’nin yeri yadsınamaz. Cemre dönemlerinde ünlü Divan şairlerince yüksek mevkideki kişilere övgü şiirleri yazılmıştır.

1 Yorum

1 Yorum

  1. oğulcan

    4 Ekim 2018 at 00:58

    güzel anlatılmış, çok faydalı oldu teşekkürler.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yukarı