Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

ÇEK CUMHURİYETİ VİZE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? ÇEK CUMHURİYETİ VİZE ÜCRETLERİ

Genel

25 Temmuz 2018 Çarşamba 20:15:42

Son Güncelleme: 25/07/2018 20:25:15

ÇEK CUMHURİYETİ VİZE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? ÇEK CUMHURİYETİ VİZE ÜCRETLERİ

Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edeceksiniz ve nasıl Çek Cumhuriyeti vizesi alacağınızı bilmiyor musunuz? Çek Cumhuriyeti vize başvurusu nasıl yapılır, nereye yapılır? Sizler için hazırladık… Çek Cumhuriyeti kolay vize alma yollarını da öğrenebilirsiniz.

Ankara Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile İstanbul Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu aracılığıyla Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluk ve Büyükelçilik resmi sitesinden başvuru formlarını indirirerek, yazıcıdan (printer) çıkarmalı, ardından bu formları eksiksik ve doğru şekilde doldurmalısınız. Bu formlar, Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edecek olan kişi tarafından bizzat doldurulmasının yanı sıra yine bizzat imza edilerek Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu vize departmanına teslim edilmelidir. www.mzv.cz/istanbul/tr/vize_ve_konsoloslukla_lgili_bilgiler/vize_basvuru_formlar adresinden seyahatinize uygun vize başvurusuna dair başvuru formunu indirerek gerekli prosedürü başlatabilirsiniz. Aynı zamanda bu formları nasıl dolduracağınızı bilmiyorsanız yukarıda verilen sitede kısa ve uzun vize başvurusu örnek başvuru formları da hizmetinize sunulmuştur. Bu örnek vize başvuru formlarına göz atarak gerekli başvuru formlarını doldurmaya başlayabilirsiniz. Başvuru formlarının tam ve eksiksiz doldurulmasıyla birlikte vize süreciniz başlamaya hazırdır. Bu formları konsolosluğun ilgili vize departmanına teslim ederek resmi prosedürü işletmeye başlarsınız. Bu prosedür süresince hizmetler ve ek işler için ayrıca masraflarla da karşılaşabilirsiniz.

http://www.vfsglobal.com/czechrepublic/turkey/ adresinden KISA DÖNEM VİZE seçeneklerini ( Turistik, İş Gezisi, Kültürel, Bilimsel ve Sanatsal Etkinlikler, Aile ve Arkadaş Ziyareti, Şoför vizesi ) tıklatarak gerekli vize başvuru prosedürünü öğrenebilirsiniz. Ayrıca ÇEK CUMHURİYETİ BAŞVURU MERKEZLERİ’nin konum bilgilerine de bu siteden ulaşabilirsiniz. Ayrıca BİR BAKIŞTA VİZE ÜCRETLERİ kısmına tıklatarak güncel Çek Cumhuriyeti vize harç ücretlerini de görebilirsiniz. Buna göre normal vize hizmeti için 60 Euro, 6-12 yaş arası çocuklar için vize hizmeti için 35 Euro, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Cape Verde, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, Azerbaycan ve Gürcistan Vatandaşları için 35 Euro ve 0-6 yaş çocuklar için vize ücreti 0 eurodur.

ÇEK CUMHURİYETİ VİZE ÜCRETLERİ

Aynı zamanda her vize başvurusu için Çek Cumhuriyeti vize merkezlerince 20 euro hizmet harcı da istenmektedir. Vize başvuru sürecinde ek hizmetlere ilişkin diğer harç ücretleri ile de karşılaşabilirsiniz. Bunlar; VIP Hizmeti için 50 Euro, Erken saat başvuru hizmeti için 25 Euro, Fotokopi hizmeti 1 TL, Fotoğraf hizmeti 25 TL, Çıktı alma hizmeti 1 TL, Kurye hizmeti 10 Euro, Başvuru sonrası kurye hizmeti 50 TL, Form doldurma hizmeti 25 TL şeklindedir.

Sitede yer alan RANDEVU ALIN sekmesinden de başvurunuz için randevu alarak ÇEK CUMHURİYETİ VİZE Başvuru merkezlerinde sıra ayırtabilirsiniz. RANDEVU ALIN kısmının altında yer alan BAŞVURUNUZU TAKİP EDİN kısmında da mevcut başvurunuzun nasıl sonuçlandığını da öğrenmek için online ortamda takip etme şansınız bulunmaktadır. Çağrı merkezine ilişkin bilgilerin de yer aldığı sitede, güncel vize koşulları ve özellikleri de günlük olarak yayınlanmaktadır. Başvuru yapmadan önce Çek Cumhuriyeti’ne hangi nedenle gittiğinizin net olması gerekmektedir. Çünkü, hangi amaçla vize istediğinizin tam anlamıyla ifade edilmesi iş için mi yoksa turistik gezi için mi Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edileceği net olmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, Büyükelçiliği ve Vize Merkezlerince yapacabileceğiniz başvurular, resmi tatil ve kapalı günlerde yapılamamaktadır. Resmi günler ve kapalı günlerde Konsolosluk ve Büyükelçilikçe vize hizmeti verilmemektedir. Vize başvurusu için randevu sitesinden randevu alıp, bu tarihin de Konsolosluk veya Büyükelçiliğin açık olduğu bir güne rastlaması gerektiğinin bilincinde olarak hareket etmeniz yararınıza olacaktır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı