Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Bülent Ortaçgil Kimdir? Hayatı, Biyografisi

Kimdir?

30 Temmuz 2018 Pazartesi 12:37:33

Bülent Ortaçgil Kimdir? Hayatı, Biyografisi

Son günlerde verdiği röportajlarla gündeme gelen isimlere bir yenisi daha eklendi. Mazhar Alanson’un ardından verdiği demeçlerle gündeme oturan Bülent Ortaçgil kimdir? Bülent Ortaçgil’in hayatı, eserleri ve nereli olduğunu sizler için araştırdık. Bülent Ortaçgil kaç yaşında? Bülent Ortaçgil’in özel hayatıyla ilgili detaylar? Tüm sorulara yanıt bulabileceksiniz…

bulent ortaçgil, müzisyen,

Ünlü sanatçı Mazhar Alanson’un ardından gündeme oturan bir diğer isim verdiği demeçlerle Bülent Ortaçgil oldu. Bülent Ortaçgil’in verdiği röportajı okumak isteyenler 30 Temmuz 2018 Pazartesi tarihli Sabah gazetesini okuyabilirler. Biz bu yazımızda Bülent Ortaçgil’in hayat öyküsünü, kısa bir biyografisini hazırladık. Ünlü Müzisyen, yorumcu, aranjör, besteci ve söz yazarı Bülent Ortaçgil’in hayatını sizler için derledik.

Bülent Ortaçgil 1 Mart 1950 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Askeri tıp doktoru olan bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olan Ortaçgil, ailesinin Ankara’dan İstanbul’a taşınmasıyla ilkokul eğitimini İstanbul’da sürdürdü. Kadıköy Maarif Lisesi’nde lise eğitimini aldıktan sonra İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi’nde üniversite eğitimini bitirdi. Müzikle haşır neşir oluşu henüz lise yıllarında başladı. Mazhar Alanson ve arkadaşlarının da bulunduğu Maarif Kolejinde ilk müzik adımlarını atmaya başlayan Bülent Ortaçgil, “Damlalar” grubuyla müzik hayatında ivme kazanmaya başladı. Grubun davulcusu oldu. Beatless grubundan etkilendi. Gazetelerin müzik yarışmalarına da lise yıllarında arkadaşlarıyla birlikte katıldı.

bulent ortaçgil, müzisyen,

BÜLENT ORTAÇGİL’İN İLK ALBÜMÜ VE MÜZİK PİYASASINA GİRİŞİ

Bülent Ortaçgil’in müzik piyasasına sunduğu ilk albümü 1974’te “Benimle Oynar Mısın” ismiyle raflardaki yerini aldı. Bu albümü daha sonraları birçok ünlü sanatçı tarafından yorumlandı. Ardından çalışmalarını tam gaz sürdürdü ve birçok ünlü isimle çalıştı, yeni yeni albümler, yeni şarkılarla adını duyurmaya devam etti. Yakın geçmişte 2009’da Gülben Ergen ile birlikte “Bu Su Hiç Durmaz” şarkısını seslendirdi. Zuhal Olcay’ın albümüne şarkılar yazdı ve teslim etti.

Son yıllarda ise kabuğuna çekildi. Özellikle kendisiyle yapılan röportajlarda müziğe 3-5 yıldır ara verdiğini, yazmayı bıraktığını söyledi. Şuanda 28 yıllık eşi Çiğdem Hanım ile birlikte Marmaris’te yaşamını sürdüren Ortaçgil, 30 Temmuz Pazartesi günü Sabah gazetesine verdiği röportajla yeniden gündeme geldi.

  • bulent ortaçgil, müzisyen,
  • davutgüloğlu ve sılagençoğlu arasında görülen mahkeme görüntüleri 2
  • bulent ortaçgil, müzisyen,
  • davutgüloğlu ve sılagençoğlu arasında görülen mahkeme görüntüleri 2
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kimdir?

Yukarı