Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Borsada Tecrübe Nasıl Kazanılır? Borsayı Deneyimlemek için Neler Yapılmalı?

Ekonomi

27 Ağustos 2018 Pazartesi 22:11:29

Borsada Tecrübe Nasıl Kazanılır? Borsayı Deneyimlemek için Neler Yapılmalı?

Hisse senedi, tahvil-bono ve endeksler üzerinden yatırım yaparak kazanç elde edebileceğimiz Borsada belli bir tecrübeye sahip olmadan büyük kazançlar elde etmek mümkün değildir. Hatta tecrübesiz yatırımcılar birikimlerini kaybetmektedirler. Bu nedenle birçok kişi Borsada tecrübe nasıl kazanılır? Sorusunun cevabını aramakta. İşte bu yazımızda Borsada tecrübe nasıl kazanılır, hangi yöntemler denenmeli? Bunlar üzerinde durarak borsada kazanmanın ilk şartı olan tecrübeyi kazanmaya çalışacağız…

Gerek yerli gerek yabancı piyasalarda yatırım yaparak birikimlerini artırmak isteyenlerin ilk tercihi Borsalar oluyor. Peki ama borsada kazanmanın ilk şartı olan tecrübeyi nasıl kazanabiliriz? Borsada endeksler, hisse senetleri ve tahviller üzerinden yatırım yaparak kazanç elde etmeye çalışırız. Ancak tecrübesiz olarak başladığımızda kazanç yerine kayıp yaşamamız çok daha olası bir durumdur. Borsada önemli olan bilinçli şekilde, doğru analizleri yaparak alım-satım yapmaktadır. İşte bunun için de tecrübenin yeri çok büyüktür. İster büyük yatırımcı ister de küçük yatırımcı olun mutlaka tecrübeli olmalı, hangi ata oynayacağınızı iyi bilmelisiniz. Borsa ekranında karşınıza çıkan avantajları iyi bilmeli ve bu avantajları kullanmayı öğrenmelisiniz.

Borsada başarılı olmak isteyen veya olan tüm küçük-büyük yatırımcılar tecrübe konusunun üzerinde çok durmaktadırlar. Borsanın işleyişini tanıyan, risk analizini ve psikolojik analizini iyi yapan yatırımcılar Borsada iyi kazançlar elde edebilmektedir. Borsayı deneyimledikçe değişimlere nasıl tepkiler vermeniz gerektiğini de anlayacaksınız. Günümüzde borsada tecrübe sahibi olmanızı sağlayacak sınırsız sayıda araç ve teknoloji mevcuttur. Bunlardan en önemlisi internette borsa hakkında araştırma yapmak ve yatırımcıların neleri tercih ettiğini, borsanın püf noktalarını öğrenmek olacaktır. Ayrıca borsada daha önce işlem yapan ve kazanç elde eden başarılı yatırımcılarla etkileşime girerek, onlarla fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Öte yandan sanal demo hesaplarla sanal portföyler oluşturarak tecrübe kazanmaya kendiniz de başlayabilirsiniz.

BORSADA TECRÜBE KAZANMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Borsaya Küçük Bir Miktarla Girmek 

Borsada küçük miktarlarla al-sat yaparak bir süre boyunca kazanca değil tecrübeye oynayabilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendireceğiniz borsada tecrübe elde etmenizi sağlayacak en önemli şey gerçek parayla işlem yapmak olacaktır. Ancak tecrübesizken büyük miktarlarla borsaya girmeniz büyük kayıplara neden olabilir, bu da sizin psikolojinizi derinden etkileyebilir. Bu nedenle küçük miktarla borsada işlem yapmaya başlayarak kayıplara üzülmeyeceğiniz bir seviyede kalarak tecrübe edinmeyi sürdürebilirsiniz.

Küçük miktarla borsaya giriş yapıp bir yandan gerçek işlemler yapmaya ve öte yandan da borsa eğitimleri almaya devam ederek tecrübenizi hızla artırabilirsiniz. Özellikle borsa eğitimlerini kesinlikle küçümsemeden almalısınız. Bugün birçok platformda ücretsiz borsa eğitimleri yer almaktadır. Dilerseniz ücretli olarak da bu eğitimlerden satın alabilirsiniz.

Sanal – Demo Hesaplarla Başlayabilirsiniz

Gerçek piyasada işlem yapmadan önce Demo hesaplarla işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Size gerçek bir borsada işlem yapıyormuş hissi uyandıracak sanal-demo hesaplarla işlem yaparak tecrübe edinebilirsiniz. Risksiz şekilde profesyonel olarak yatırım yapabileceğiniz demo hesaplarla başlangıç yapıp ardından gerekli tecrübeyi ve bilgiyi alıp gerçek borsa deneyimi yaşayabilirsiniz.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Ekonomi

Yukarı