Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Bel Ağrısına İyi Gelecek Öneriler

Sağlık

31 Temmuz 2018 Salı 19:28:17

Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Bel Ağrısına İyi Gelecek Öneriler

Birçok insanın sorunu olan bel ağrısı neden olur? Bel ağrısı için mutlaka bir uzman doktor tarafından muayene edilmek gereklidir. Ancak henüz başlangıç düzeyinde hafif bir bel ağrınız varsa bu yazımızda vereceğimiz önlemlerle Bel ağrısının artmaması için bir dizi koruma yollarına başvurabilirsiniz. Bel Ağrısının nedenlerini ve bel ağrısına neyin iyi geleceğini bu yazımızda okuyabilirsiniz.

bel ağrısı,

Dünyada ve özellikle ülkemizde bel ağrısı çeken milyonlarca insan bulunmaktadır. Çocuğundan gencine, gencinden yaşlısına her kesimden bel ağrısı sorunuyla karşılaşılabiliyor. Gündelik hayatta, hayat standardını olumsuz etkileyecek boyutlara da ulaşabilen bel ağrısı sık duyulan sağlık şikayetlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

BEL AĞRISININ NEDENLERİ

Bel ağrısının genel bir nedeni olduğu tezi doğru değil. Günlük hayatta oturuşumuzdan, duruşumuzdan ve hatta yürürken attığımız adımlarda bile belimiz için basınç oluşturabiliyoruz. Bu da bel ağrısına neden oluyor. Bel ağrısının birçok nedeni olabilir. İşte bu yüzden de esasında uzman görüşü alınarak tedaviye vakit kaybetmeden geçilmelidir. Sırtın alt kısmında gerilme ve esneme sonucu belin incinmesi, acı ve karıncalanma gibi rahatsızlıklar oluşabiliyor. Bel ağrısı yaşayan kişiler en ufak fiziksel aktivitelerde bile zorlanıyor, hafif bir kutuyu yerden kaldırmak bile bazen imkansızlaşabiliyor. Milimetrik diskler içeren bel, boyun, omuz ve iskelet yapımız nedeniyle Bel ağrısına kendi yöntemlerimizi uygulayarak çare bulmaya çalışmamalı, beyinden sonra en hassas yapı olan bel ve sırt için özen göstererek hastaneye, uzman bir doktora başvurmalıyız.

BEL AĞRISININ ÇEŞİTLERİ / YAŞANAN BEL AĞRISININ TÜRLERİ

Bel ağrısının kişiden kişiye değişen birçok türü/türevi mevcuttur. Belde kireçlenme, karıncalanma vs. birçok çeşidi olan bel ağrısını şimdi tek tek inceleyerek bu ağrıların neden kaynaklanabileceğini ortaya koymaya çalışalım.

BELDE KİREÇLENME

Belde oluşan kireçlenmenin en çok etkilediği omur diskleri oluyor. Belde kireçlenme halinde kişiler hareket ederken zorlanıyor, ağrıya maruz kalıyor. Yaşlanma ile belde kireçlenme riskleri ve vakaları da artıyor. En çok yaşlılarda görülen bel kireçlenmesi beli çok zorlama ve iltihaplanma halinde de görülebiliyor.

KAS GERGİNLİĞİ ile BEL AĞRISI

bel ağrısı,

Bel ağrısı nedenlerinden birisi de bel bölgesinde bulunan kasların gerginleşmesi, kısalmasıdır. Egzersiz hareketlerini yanlış yapmak, çok ağır kaldırmak, yanlış spor yapmak ve yoğun tempoda fiziksel aktivite yapmak bel bölgesindeki kasların gerginleşmesine neden olarak bel ağrısının nedenlerinden birisini oluşturur. Omurgada stabilite sorunları yaratan bu tür sorunlar ilerleyen evrelerde insanın duruşunu da bozabilir.

KASLARA KRAMP GİRMESİ 

Kasların neden olduğu bel ağrılarının bir türü de kaslarda kramp oluşmasıdır. Bel bölgesindeki kasların sık sık kramplanması o bölgelerde iletimin azalmasına, bu bölgelerde iltihaplanma yaşanmasına neden olabilmektedir. Kaslara kramp girmesi egzersiz hareketlerinin yanlış yapılmasından da kaynaklanabilir.

 

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı