Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Aziz Nesin Kimdir? Hayatı, Eserleri, Biyografisi      

Kimdir?

24 Temmuz 2018 Salı 20:57:54

Aziz Nesin Kimdir? Hayatı, Eserleri, Biyografisi      

Türk Edebiyatının tanınan isimlerinden Aziz Nesin kimdir? Türkiye’de Edebiyat, siyaset ve düşünce alanında damga vurmuş aydınlarımız arasında yer alan Aziz Nesin’in hayatı, yazdığı eserler nelerdir? Yazın ve düşünce alanında ustalaşmış isimlerimizden Aziz Nesin’in hayatını, eserlerini ve kısaca biyografisini sizler için hazırladık…

Güçlü kalemi, geri durmaz tavrı ile tanınan ve sevilen Aziz Nesin, Türk Edebiyatına birçok türde eser kazandırmış, damgasını vurmuştur. Sivri dilli yorumlarını mizahla harmanlayan tavrıyla dikkatleri çeken Aziz Nesin, düşünsel alandaki eserleriyle insanlığın düşünce hayatına hizmet etmiştir. Görüş farklılıkları sebebiyle bazı kesimlerden tepki almasına karşın yazdıklarının arkasında duran Aziz Nezin, Madımak Oteli olaylarında da akla gelmektedir. Sivas’ta Madımak Oteli’nden sağ kurtulabilen Aziz Nezin, hayatının en kötü olarak anacağı bu kötü günde yangından sağ salim çıkabilmeyi başaran sayılı insanlar arasındaydı. Öldükten sonra bile ismi halen anılan ve yaşatılan Aziz Nezin, ömrü hayatında 2 kez evlilik yapmıştır. Özel hayatı fazla bilinmeyen Aziz Nesin’in 4 çocuğu bulunmaktadır.

Ömrüne birçok eser ile birçok ödül ve başarı sığdıran Aziz Nesin, kendi çağını aşan bir yazar olarak karşımıza çıkmakta. Ölümünün ardından ve hatta yüzyıllar sonrasına kalacak eserler bırakan Aziz Nesin, güçlü kalemiyle edebiyatımıza ışık tutan bir aydın idi. Şimdi gelin bu büyük Edebiyat ve düşünce adamı Aziz Nesin’in biyografisine kısaca göz atalım…

AZİZ NESİN KİMDİR?

Aziz Nesin, Mehmet Nesin ile Nusret Nesin’in tek çocuğudur. 20 Aralık 1915 Heybeliada doğumludur. Türk Edebiyatında önemli bir yer edineceği çocukluktan belli olan Aziz Nesin, çok küçük yaşlardan itibaren Edebiyata ve okumaya ilgi duymuştur. Aziz Nesin’in Türk edebiyatına kazandırdığı eserler kısa öykü, tiyatro, şiir ve mizah olmak üzere her bir türde birden çoktur.

Ünü Türkiye’yi de aşan Aziz Nesin’in birçok eseri yabancı dile de çevrilmiştir. Hatta eserleri yabancı dile çevrilen yazarlar sıralamasında 4. Sırada yer aldığı da bir gerçektir. Index Translationum sıralama sonuçlarına göre Türk yazarlar arasında eserleri en çok yabancı dile çevrilen isimler; Orhan Pamuk, Yaşar Kemal, Nazım Hikmet ve 4. Sırada Aziz Nesin’dir.

AZİZ NESİN’İN ÖZEL HAYATI – EĞİTİM YILLARI

Aziz Nesin, 20 Aralık 1915 Heybeliada doğumludur. Çocukluk yıllarını ailesinin işi gereği İstanbul’da yaşayan Aziz Nesin, ilk okulu Kanuni Sultan Süleyman İptidai Mektebinde okuduktan sonra liseyi Kuleli Askeri Okulu’nda tamamlamıştır. Buradaki öğrenimini başarıyla tamamlayıp 1937’de Teğmen olarak Harp Akademisi mezunu olan idealist Aziz Nesin, görevi kötüye kullanmak suçundan askeriyeden uzaklaştırıldı. Veda ve Meral isminde 2 kadınla evlilik yapan Aziz Nesin’in her 2 evliliğinden ikişer çocuğu oldu.

AZİZ NESİN EDEBİYATIMIZA NE KAZANDIRDI?

Aziz Nesin, Türk Edebiyatına birçok türde birçok eser kazandırmıştır. Ebedi kişiliğinin sınırı olmayan Aziz Nesin’in en büyük silahı mizah olmuştur. Mizahı sivri dilinin bir kantarı olarak kullanan Aziz Nesin edebiyatla ilk haşır neşir olduğunda Yedigün Dergisi’nde çalışmaya başladı. Tan Gazetesi köşe yazarlığı da yapan Nesin, 1946’da kendi gazetesini çıkarmaya karar verip Sabahattin Ali ile birlikte Marko Paşa gazetesini çıkardı. Kitap olarak da ilk kitabı Bir Sürgünün Anıları’nı ikinci kitabı Azizname izledi.

1950’li yıllarda Edebiyatının doruk noktasına ulaşan Aziz Nesin, dergi ve gazeteler başta olmak üzere birçok mecrada yazarlık yaptı, öyküler yazdı. Gülmece türünün en büyük ustası olarak lanse edilen usta yazar Bulgaristan’da ve Türkiye’de Türk dil Kurumu’nun yaptığı oyun yarışmalarını kazanan isim oldu.

AZİZ NESİN’İN KAZANDIĞI ÖDÜLLER

Usta yazar ölmeden önce ve öldükten sonra çok sayıda ödülün de sahibi oldu. Edebi kişiliiği ve güçlü kalemiyle gerçekten bu övgüye mazhar olan Aziz Nesin, Altın Palmiye Ödülü, Milliyet Gazetesi 6. Karacan Armağanı Birincilik Ödülü, Hitar Petar Ödülü, Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü, Altın Kirpi Ödülü, TÜYAP Halkın Seçtiği Yılın Yazarı Ödülü, Türk Dil Kurumu Tiyatro Ödülü, Tolstoy Altın Ödülü, Viyana Tiyatro Ödülü, Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü, Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü ve Hiroşima Vakfı Ödülü gibi birçok dalda birçok ödüle layık görüldü.

AZİZ NESİN’İN ESERLERİ

Aziz Nesin, Türk Edebiyatı’na yukarıda da değinildiği gibi kısa hikaye, öykü, tiyatro, anı ve roman olmak üzere birçok dalda eser kazandırdı. Döneminde Türk Edebiyatının en çok konuşulan ve en dikkat çeken isimlerinden olmayı başaran Aziz Nesin, öykü olarak İt Kuyruğu, Geriye Kalan, Yedek Parça, Koltuk, Hangi Parti Kazanacak ve Fil Hamdi, Havada Sudan, Toros Canavarı ile Gıdıgıdı eserlerini verdi.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kimdir?

Yukarı