Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Andımızın Yazarı kimdir? Reşit Galip kimdir?

Kimdir?

20 Ekim 2018 Cumartesi 23:31:24

Andımızın Yazarı kimdir? Reşit Galip kimdir?

Danıştay 9. Dairesi’nin verdiği kararla okullarda tekrar okutulacak olan Andımızın yazarı kimdir? Öğrenci Andı Danıştay kararıyla birlikte tekrar yürürlüğe girecek mi? Tartışmaları sürerken Andımız’ın yazarı Reşit Galip merak edildi. Balkan harbi ve 1. Dünya Savaşı cephelerinin yanı sıra Cumhuriyetin ilk yıllarında adı sık geçen isimlerden biri olan Reşit Galip kimdir?

Danıştay 9. Dairesi’nin verdiği kararla birlikte Öğrenci Andı’nı yürürlükten kaldıran yönetmelik maddesi iptal edildi! Milli Eğitim Bakanlığı, Danıştay’ın kararı sonrası “Temyiz” yoluna gitti. Karar temyiz edildikten sonra Danıştay’ın kararı onanır ise Öğrenci Andı okullarda tekrar okutulmaya başlanacak. Peki Andımızın yazarı kimdir? Öğrenci Andı’nın yazarı vatandaşlar tarafından merak edildi. Andımızın yazarı Reşit Galip kimdir? Sorusunun cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz…

Çözüm süreciyle birlikte kaldırılan “Öğrenci Andı” şu sıralar Danıştay kararıyla tekrar gündemde! Öyle ki siyasi partiler kadar vatandaşta ikiye bölünmüş durumda. Andımızın yazarı Reşit Galip ismi de bu meraktan nasibini almış durumda.

REŞİT GALİP KİMDİR? ANDIMIZIN YAZARI KİMDİR?

1893’te Rodos’ta doğan Mustafa Reşit Baydur, ilk ve ortaokul eğitimini burada tamamladıktan sonra İzmir’de bulunan Fransız Koleji’nden mezun oldu ve ardından İstanbul Darulfünuna bağlı Mekteb-i Tıbbiye’sini 1917 yılında doktor olarak bitirdi. Aynı fakülte de asistan olarak çalışan Galip, burada Hakikat adlı bir gazete çıkardı.

TBMM’de de yer aldı. 3. ve 4. dönemlerde Aydın Milletvekili olarak Mecliste Milletvekilliği yaptı. Halkevlerinin kuruluşunda da Reşit Galip ismi ön plana çıkıyor.

1932 yılında Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirilen Reşit Galip tarihler 1933’ü gösterdiğinde 23 Nisan 1933 tarihinde “Öğrenci Andı”nı yazdı ve okullarda okutulmasını sağladı. Bu daha sonra gelenek halinde “Andımız” adını alarak okutulageldi. Reşit Galip ayrıca 1933 senesinde Üniversite Reformunun da mimarı oldu, İstanbul Üniversitesi’nin açılmasında görev aldı. Evli ve 3 kız çocuğu babası olan Reşit Galip, 5 Mart 1934 tarihinde 41 yaşında iken zatürre hastalığında Ankara’da hayatını kaybetti.

REŞİT GALİP VE ATATÜRK’ÜN “TATSIZ” ANISI

Reşit Galip kimdir? Sorusuna verilebilecek ders niteliğindeki bir cevap bugün Yılmaz Özdil’in Sözcü gazetesindeki köşe yazısında duruyor. Reşit Galip ile Atatürk’ün anısını Yılmaz Özdil’in köşesinden okuyabilirsiniz.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kimdir?

Yukarı