Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Abisini, Kardeşini ve Oğlunu Öldürüp Cesetlerini Şehir Merkezinde Sergileyen Osmanlı Padişahı

Tarih

5 Ağustos 2018 Pazar 12:37:34

Abisini, Kardeşini ve Oğlunu Öldürüp Cesetlerini Şehir Merkezinde Sergileyen Osmanlı Padişahı

Osmanlı’da birçok padişah adayı şehzade, taht kavgasına girmiştir. Bunlardan belki de en ünlüsü I. Murat’tır. I. Murat, babası Orhan Gazi’den tahtı alabilmek için büyük abisini, tahta geçtikten sonra kardeşini ve kendisine isyan eden oğlu Savcı Bey’i öldürtmüştür! İşte I. Murat’ın hikayesi…

Osmanlı İmparatorluğu 500 yıl boyunca çok büyük ve uçsuz bucaksız topraklara hükmetmiş, ulu bir imparatorluktu. Hak, hukuk, adalet ve eşitlikten bir an olsun sapmayan devlet yapısıyla uzun yıllar yaşamayı başaran Osmanlı’da padişahların tahta geçişinde birçok sistem uygulanmıştır. Bu sistem ve geleneklerden,  15. Yüzyılın birinci çeyreğinden itibaren “Ekber ve Erşat” yani en büyük ve en olgun, akl-ı selim olmak şartı uygulanmaya konulmuştu. Padişah olabilmek için Padişah’ın en büyük oğlu ve aklı yerinde olmak aranıyordu. Lakin Osmanlı’da saltanatın babadan en büyük şehzadeye geçmesi geleneğini bozan isim I. Murat oldu. I. Murat padişah olmayı çok istiyordu. Babası Orhan Gazi’den sonra padişahlık abisi Halil’e geçecekti. Padişah olmak ve iktidarı eline alabilmek için Abisi Halil’i öldürmekten çekinmedi. Abisi Halil’i öldürdükten sonra tahta geçen I.Murat, küçük kardeşi İbrahim’i de isyan korkusu yüzünden öldürmekten çekinmedi. Tahtı sağlama aldıktan sonra seferlere başladı.

Osmanlı’nın 100 bin metre karelik toprağını 500 bin metre kareye çıkaran I. Murat, İlhanlı Devletinin boyunduruğundan kurtulduğu için Sultan ünvanı sahibi ilk Osmanlı Hükümdarıydı. Balkanlar üzerinden Avrupa’ya sefeler düzenleyen I. Murat, beri tarafta Karamanoğlu beyliğini de ağır bir yenilgiye uğratmıştır. Bazı kaynakların iddialarına göre 40’tan fazla savaş yapmış, bu savaşların hiçbirinde yenilgi yüzü görmemiş ve ömrü at üstünde geçmiştir.

I. Murat’ın başarı dolu geçen 30 yıllık padişahlık döneminde oğlu Savcı Bey ile giriştiği taht mücadelesi de önemli yer tutmaktadır. Yaptığı son seferlerin ardından Osmanlı’nın o dönemki başkenti Bursa’ya dönmeyerek Rumeli’de kalan ve Bursa’yı küçük oğlu Savcı Bey’e bırakan I. Murat, büyük bir isyanla karşı karşıya kaldı! I. Murat’ın küçük oğlu Savcı Bey, en küçük şehzade olmasından dolayı tahta geçemeyeceğini biliyordu! Tıpkı babası gibi kan akıtma yolunu seçti. Tahtı ele geçirmek adına büyük bir isyan girişiminde bulundu! Bizans’ın kendisi gibi taht varisi olan Andronikos ile gizli bir işbirliği yaparak isyanın fitilini ateşledi. Bunu haber alan I. Murat isyankar şehzadelerin üzerine yürüdü ve Apikridum mevkiinde henüz 14 yaşında olan şehzade Savcı Bey ve yanındakileri büyük bir bozguna uğrattı! Ancak Savcı Bey kaçmayı başardı. Yanındaki kuvvetlerle birlikte yaklaşık 10 ay Dimetoka hisarında saklanmayı başarsa da sonunda yakalanıp Bursa’ya getirildi! I. Murat oğlunun gözlerine mil çektirdi. Kör edildikten bir süre sonra idam edilmek suretiyle boğduruldu ve naaşı şehir merkezinde sergilenerek I. Murat’ın asiliğe karşı oğluna bile acımadan neler yaptığı gözler önüne serildi. Öte yandan I. Murat’ın oğlu Savcı Bey’e yaptıkları Hristiyan Andronikos’un akıbeti için de emsal oldu. Bizans’ın varisi Andronikos’un babası Yannis, Andronikos’un gözlerine kızgın yağ döktürüp kör etti ancak boğdurmadı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Tarih

Yukarı