Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

ABD, Türkiye’ye Neden Ekonomik Savaş Açtı? Ekonomik Savaşın Kazananı Kim Olacak?

Siyaset

12 Ağustos 2018 Pazar 20:22:16

ABD, Türkiye’ye Neden Ekonomik Savaş Açtı? Ekonomik Savaşın Kazananı Kim Olacak?

Son dönemde Amerika ile Türkiye arasında ilişkilerin hali ortada. Donald Trump’ın ve Amerikan Kongresi’nin hasmane tavrı karşısında Türkiye hukuktan taviz vermemeye çalışıyor. Peki Amerika, Türkiye’ye karşı başlattığı ekonomik savaş ile sonuç alabilecek mi? Türkiye, Amerika’nın isteklerini yerine getirecek mi yoksa dik duruşunu sürdürecek mi? Amerika Dolar kozunu kullanarak ekonomik saldırıyı daha ne kadar kullanabilir? Sizler için araştırdık…

Amerika Türkiye ile uzun bir mazisi olan ilişkilerini söküp atıyor! İlk olarak YPG-PYD ve FETÖ’ye açıktan destekle kopma noktasına gelen ipler bugün 15 Temmuz’un gizli aktörlerinden Rahip görünümlü Brunson yüzünden kopmuş durumda. Türkiye’yi döviz kuru üzerinden dizayn etmek isteyen ABD, Türkiye’ye ekonomik savaş açtı! Peki ABD Türkiye’ye neden ekonomik savaş açtı? ABD ne istiyor? Bu soruları yanıtlamaya çalışalım.

15 Temmuz’da kirli planlarını devreye sokamayan ve Türkiye’den ilk şamarı yiyen dış mihraklar 15 Temmuz’daki hınçlarını bu kez ekonomi üzerinden sergiliyor. Darbe girişimine açıktan destek verdiği bugün kanıtlanan ABD, Rahip Brunson’ın tutukluluğunun devam etmesinden büyük tedirginlik yaşıyor! Brunson’un konuşmasından korkan Amerika Birleşik Devletleri, yaklaşan seçimlerde Brunson’ı iç siyaset malzemesi haline getirerek 1 taşta 2 kuş vurmak istedi. Başkan Trump hem Brunson sayesinde oy toplamak hem de seçim arefesinde baskı yaparak Brunson’ı ABD’ye getirerek 15 Temmuz planlarının deşifre olmamasını sağlamaya çalışıyor. Böyle bir ortamda Türkiye, doların tırmandırıldığı şu günlerde dik duruşundan ve hukuk devleti ilkesinden taviz vermemeye çalışıyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Amerikan Başkanı Donald Trump’ın kendisini arayarak “Brunson’ı yarın saat 18.00’a kadar göndereceksiniz.” diyerek tehdit ettiğini bizzat açıklamıştı! Bunun ardından bugün saat 18.00’a kadar Brunson’la ilgili bir gelişme yaşanmadı ve Twitter’da Türk kullanıcılar #TimeIsOver hashtagiyle Trump yönetimine mesajlar göndermeye başladı.

Peki Amerika’nın başlattığı bu ekonomik savaş daha ne kadar sürecek? Türk ekonomisi bu savaştan ne kadar zararla çıkacak? İlk olarak şunu söylemeliyiz ki Türk Amerikan ilişkileri bu zamana kadar en çok Kıbrıs Harekatı sırasında gerilmişti. Bugün Ortadoğu’da söz sahibi olmak isteyen, Afrika’ya el uzatan bir Türkiye’yi hazmedemeyen ABD, kendisine “ses çıkarabilen” bir Türkiye istemediğini çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Türkiye’yi dolar üzerinden dizayn etmeye yönelik bir yaklaşım sergileyen Amerika’nın zorbalık ve tehditle bizden taviz koparmasına asla müsaade etmemeliyiz. Brunson’ı bırak Dolar düşsün tarzı bir dikteye boyun eğmemiz nasıl mümkün olabilir? Kendini yüksekten gören bu zorba yaklaşıma karşı ülkemiz içeride birlik ve beraberliğin en büyük sınavını vermelidir. Dolar kurunun ilerleyen günlerde daha da artması muhtemel olabilir, ancak yeni işbirlikleri yeni ortaklar ve yeni pazar arayışları sonucu Amerika’ya olan bağımlılıktan kurtulabilmenin çareleri arandığında ve sonuca ulaşıldığında asıl kaybedenin Türkiye değil Amerika olacağı açıktır. Amerika Birleşik Devletleri bugün Ortadoğu’da halen varlığını güçlü bir şekilde ortaya koyan, gerek ordusu gerek milleti ile her türlü musibetin üstesinden gelmeyi başarabilecek bir müttefikini kaybedecektir. Biz eğer bugün ekonomimize yapılan saldırı sonucu bağımsızlığımıza, hukukumuza kara leke sürecek şekilde hareket edersek bunun sonucu çok daha ağır olur. Biz oyunu görüyoruz ve artırıyoruz!

EKONOMİK SAVAŞ DAHA NE KADAR SÜRECEK?

Amerika’nın başlattığı bu ekonomik savaş Türkiye’yi elbette etkileyecektir, etkiliyordur. Öyle ki Dolar’ın 6,40-6,50 seviyelere yükselmesinin ardından Türkiye’deki şirketlerin 1 haftadaki borcu 150 milyar TL daha arttı! Ekonomide tablo iyi gözükmemekle birlikte Türkiye’nin potansiyeli ile üstesinden gelemeyeceği bir durum yoktur! Amerika’nın bu ekonomik saldırısı Amerikan Seçimleri sonuçlanana kadar devam edebilir. Önümüzdeki günlerde döviz kurlarında sert çıkışlar olabileceği gibi uzun vadede piyasa dengesini bulacak, bu operasyonlar boşa çıkarılacaktır.

Devamını Oku
Bu Haberleride Beğenebilirsiniz
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Siyaset

Yukarı