Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

5G Nedir? 5G’ye Ne Zaman Geçiyoruz, Çalışmalar Ne Durumda?

Teknoloji

5 Ağustos 2018 Pazar 11:06:55

5G Nedir? 5G’ye Ne Zaman Geçiyoruz, Çalışmalar Ne Durumda?

Milyonları heyecanlandıran yeni 5G Teknolojisi nedir? 5G Teknolojisine ne zaman geçececeğiz? 5G teknolojisi ne zaman çıkacak? Ülkemiz geçtiğimiz dönemde 4.5G’ye geçmişti. Ardından 5G’ye geçmek için çalışmalar başlamıştı! Peki 5G’de çalışmalar ne durumda? Sizler için araştırdık…

Akıllı telefonların Türkiye’de satış patlaması yaptığı ilk yılları hatırlıyor musunuz? 3G Teknolojisinin ülkemizde devreye girdiği dönemde android cihazlar da yaygınlaşmaya başlamıştı. Dünya ile birlikte Türkiye’de değişime ayak uydurmuş ve teknolojik altyapı çalışmaları hızla tamamlanarak 4.5 G’ye geçilmişti. Sırada şimdi de 5G var. Peki 5G Nedir? 5G’ye ne zaman geçilecek? 5G Ne Zaman Gelecek? Bu soruların yanıtlarını araştırdık ve sizler için bulmaya çalıştık. Yazımızın devamında bu soruların tümünü cevaplandıracağız.

İLK OLARAK 5G NEDİR? 5G İLE NELER DEĞİŞECEK?

Mobil veri bağlantımızı bambaşka bir boyuta taşıyacak 5G ile çok daha yüksek hızlara ve çok daha kapsamlı erişim kapasitesine ulaşacağız. Bu da demek oluyorki Android telefon ve diğer akıllı cihazlarda çok daha hızlı intenet bağlantısı deneyimi yaşanacak. Ayrıca çok daha iyi ve sağlıklı bağlantı sağlanabilecek.

Bunları okuduktan sonra kafamızda oluşan soru 5G ne kadar hızlı olacak? Sorusudur. Hemen yanıtlayalım… 5G teknolojisi ile internet hızımız ortalama olarak 1 GBps’e yaklaşacak. Bu da büyük verilerin aktarımı, küresel dünyanın sınırsız, duvarsız yapısının daha da perçinlenmesi ve de Nesnelerin İnterneti ( Internet of Things) teknolojisinin gelişiminde büyük katkılar sunacak.

Şimdi kullanıcıları merak ettiren en önemli soru 5G Ne Zaman Çıkacak? Sorusu oldu. 2020’de hizmete girmesi beklenen 5G Teknolojisi ile şimdiki 4G teknolojisinin çok daha üstünde hız performansı sağlanacak.

5G’NİN ÖZELLİKLERİ NEDİR? 5G İLE HAYATIMIZDA NELER DEĞİŞECEK?

  • 5G teknolojisi ile birlikte çok daha hızlı download/upload hızları
  • Çok daha kaliteli içerik yayınları (Görüntü, ses bağlamında.)
  • Yüksek kalitede sesli ve görüntülü aramalar
  • Üst düzey güvenlikli mobil bağlantı yapılanmaları
  • IoT Cihaz bağlantı gelişimi
  • Sürücüsüz araba, yapay zeka, akıllı teknolojiler vb. üstün teknolojik gelişmeler de artış.

5G HIZI NE KADAR OLACAK?

Kullanıcıların em merak ettiği sorulardan biri de 4G ile 5G arasındaki hız farkı ne olacak? 5G ne kadar hızlı olacak? Şuanda hali hazırda piyasada bulunan android akıllı cep telefonları ve tabletler 4G döneminde sunulmuştu. Öte yandan 5G’nin sunulması için takvim 2020 yılını işaret ediyor. Yani 2020 yılına dek 5G destekli yeni akıllı telefonların/tabletlerin de piyasaya sunulması bekleniyor. Zira piyasada şuanda bulunan birçok akıllı cihazda 5G desteği bulunmuyor!

5G’nin hızına değinecek olursak, HD bir filmi çok kısa sürede hatta saniyeler içerisinde download edebileceğiz. Uzmanların yaptıkları tahminlere göre 5G mobil veri ağları ortalama hız olarak 10 GB/sn’ye ulaşılabilecek. Ayrıca kimisi 800 GB/sn. Aktarım hızına ulaşabilecek.

TELEFONUM 5G’Yİ DESTEKLİYOR MU? NASIL ANLARIM

Şuanda halihazırda piyasada bulunan akıllı telefon ve tabletlerin sürüm tarihi 4G dönemine denk geliyor, bu cihazlar 4G’yi destekler nitelikteydi. Ancak büyük ihtimalle 5G’yi desteklemeyecek. İşte bu yüzden 2020’ye dek yeni cihazları raflarda göreceğiz.

Telefonunuz çok büyük ihtimal 5G’yi desteklemeyecektir. Ancak zaten 5G teknolojisi tamamiyle oturana dek 3G-4G halen kullanılmaya devam edeceğinden 5G’ye kısa sürede geçmeniz gerekmiyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Teknoloji

Yukarı