Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Dünyanın En Uzun Ömürlü 10 Hayvanı

Bilgi

24 Temmuz 2018 Salı 21:19:10

Son Güncelleme: 24/07/2018 21:29:39

Dünyanın En Uzun Ömürlü 10 Hayvanı

En iyi dostlarımız hayvanların en uzun yaşayanlarını hiç düşündünüz mü? Türden türe değişiklik gösteren uzun yaşam süreleri sizleri şaşırtacak! En uzun yaşayan 10 Hayvan türünü sizler için hazırladık… İnsandan bile uzun yaşayan hayvan türleri sizleri de meraklandırıyorsa buyrun bu yazımızı okuyun…

Dünyada insanlar, hayvanlar ve bitkiler bir arada yaşıyor. Bir insanın ortalama yaşam ömrü 60-70 yıl iken bitkilerin ve hayvanların bazı istisnalar dışında ortalama 20-30 yıl olabilmektedir.  Peki en yakın dostlarımız hayvanların en uzun ömürlülerini hiç düşündünüz mü? Bir insandan bile fazla yaşayan hayvan türleri nelerdir? Sizler için Dünyanın en uzun yaşayan 10 hayvan türünü derledik…

Hayvanlar, insanların en samimi dostları olabildikleri gibi vahşi doğanın da bir parçasıdırlar. Vahşi doğanın, Savanın sevimli vahşileri, habitatlarıının bozulması, doğal yaşam alanlarına müdahale edilmesi ve diğer birçok sebeplerden ötürü maksimum yaş hadlerine ulaşamadan ölebilmektedir. Ancak bu yazımızda Dünyadaki tüm canlılara kıyasla daha ‘uzun’ ömürlü hayvanları öğreneceksiniz.

10 – Macaw Papağanları

Macaw Papağanlarını diğer papağanlardan ayıran en önemli özellik akranlarına oranla daha uzun ve daha renkli bir kuyruğa sahip olmalarıdır. Günümüzde koruma altına alınan Macaw’ların kritik derecede neslini tüketme tehlikesiyle karşı karşıya kalan ve nesli tükenmiş türlerinin toplamı 19’dur. Evcilleştirilemeyen bir tür olan Macaw Papağanları, vahşi yapıdadırlar ve çok azı Macaw türünün soyu tükenmiştir. Macaw Papağanlarının en büyüklerinin ebatı 20 inç ile 42 inç arasında değişiklik gösterir. Bu hayvanların maksimum ömür süreleri ise 60 ile 80 yıl arasında değişir. Neredeyse bir insan kadar yaşayabilme şansları olan Macawların ortalama yaşam süreleri ise 20 ila 30 yaştır. Yine de ortalama bir Macaw Papağanı iyi beslenme, doğal yaşam vb. şartların da yerine gelmesiyle en az 50 sene yaşamını kolaylıkla sürdürebilmektedir.

9 – Afrika Filleri

Loxodonta türü olarak da ifade edebileceğimiz Afrika Fillerinin nesli tükenmeyen ve halen hayatta 2 türü mevcuttur. Afrika filinin 2 türünden biri olan L.Africana türünün dünyanın en büyük canlısı olduğu söylenebilir. Dinozorların olmadığı günümüzde bu kabul edilebilir bir gerçek. Kocaman yapıdaki kulakları çevreyle uyum ve adaptasyon anlamında sıcaklık esnekliklerine izin verir. Afrika Fillerinin yaşam süreleri ise 70 yıldır! Tam 70 yıl yaşayabilen Afrika Filleri listemizin 9. Sırasında kendine yer buluyor.

 

8 – Dev Galapagos Kaplumbağaları

Bu dev kaplumbağalar, Dünyamızın en büyük kaplumbağalarıdır. Günün 3’te 2’sini yani 16 saati uyuşuk vaziyette duraksayarak geçiren bu tür kendi içerisinde de özalt kümelere indirgenebilir. Yani her bir Galapagos kaplumbağası kendi içerisinde bir özalt türe sahiptir. Bu tür kulağa ne kadar inandırıcı gelmese de tam 100 yılı aşkın süre hayatta kalabilir. Hatta kayıt altına alınmış en uzun yaşayan dev galapagos kaplumbağasının ömrü 152 yıldır.

 

 

 

7 – Yılan Balıkları

Yılan balıkları, Anguilliformes ailesine mensup bir türdür. Yırtıcı bir balık türü olan yılan balıkları 5 cm’den uzun bir yapıya sahiptir. Yetişkin bir yılan balığının ağırlığı 30 gramdan 25 kilograma kadar çıkabilmektedir. Yılan balıklarının ömrü ise gerçekten çok şaşırtıcıdır. Yılan balıkları tam 150 yıla kadar yaşayabilmektedirler. Üreme konusunda da gayet başarılı olan bu tür 150 yıllık hayatında 4 milyona yakın yumurta bırakarak yavrulamada üstün bir performans gösterir.

 

6 – Tuataralar

Sadece Yeni Zelanda’da görülen Tuataralar sürüngen sınıfına ait canlılardır. 200 milyon yıllık geçmişi olan Tuataralar, yeşilimtrak koyu bir renge sahiptirler. Uzunlukları 80 cm’ye kadar uzun olabilir. Tuataralar ömürlerinin 35 yılında büyüme ve gelişme gösterebilirler, maksimum ömür süreleri ise 150 yıldır. Ancak Tuataraların 200 yıl yaşayanlarına da rastlanılmıştır. Bu anlamda 2 asra yakın yaşayan Tuataralar da bulunmaktadır.

 

5 – Koi Balıkları

Koi balığı, Amur sazanlarının mutasyona uğramış varyasyonlarından biridir. Japonlar Koi balıklarını sınıflara ayırmıştır. Değişik renk tonlarına sahip olan koilerin yaşam süreleri ise 200 yıldır. Japon balık türü Koiler tam olarak 200 yıllık ömre sahiptirler!

 

 

4 – Bowhead Balinaları

14-18 metre uzunluklarında bulunan Bowhead Balinalarının ağırlığı 75 ve 100 ton arasında değişebilmektedir. Kuzey kutbunun yakın sularında yaşayan Bowhead Balinalarının diğer isimleri de Grönland ve Arktik balinalarıdır. Ayrıca Amerikalı balıkçılar, avlama niyetinde oldukları Bowhead Balinalarına Rus Balinası ismini de vermişlerdir.

Bowhead balinaların ömrü ne kadar? Diye soracak olursanız cevabımız 200 yıl olacaktır. Bowhead balinaları avlanmadıkları sürece minimum 200 yıl yaşayabilirler. Bu balina türü 200 yıldan fazla da yaşayabilmektedir.

 

3 – Grönland Köpek Balıkları

Daha çok Kuzey Atlantik Okyanusu ile Arktik Okyanusunda görülen Grönland köpek balıkları bir omurgalı canlı için en uzun yaşam süresine sahiptir! En az 274 yıl yaşayan Grönland köpek balıkları en uzun yaşayan köpekbalığı türüdür. Okyanusların en derinlerinde yaşadıklarından avlanmaları da oldukça güçtür, dış müdahalelere büyük oranda kapalıdırlar.

 

 

2 – Arctica Islandica

Articidae familyasının çift kabuklu bir yumuşak deniz canlısı olan Arctica Islandica, Kuzey Atlantik civarında bulunmaktadır. Kuzey Atlantik sularının bir canlısı olan Arctica Islandicaların tam 507 yıl yaşadığı görülmüştür. Kayıt altına alınan Arctica Islandica örneği yanlış okumadınız tam 507 yıl yaşamıştır!

 

1 – Ölümsüz Denizanası

Akdeniz ve Japon sularında görülebilen ölümsüz denizanaları, herhangi bir saldırı ve stres durumunda prematüre hallerine geri dönüş yapabilme yeteneklerine sahip olduklarından isimlerinden de anlaşılacağı üzere ölümsüz bir yapıdalardır.

 

 

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yukarı