Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

2018 Yılının En İyi Bulut Depolama Teknolojileri! Dropbox mu Google Drive mı?

Teknoloji

27 Ağustos 2018 Pazartesi 12:18:59

2018 Yılının En İyi Bulut Depolama Teknolojileri! Dropbox mu Google Drive mı?

Oyun, video veya program arşiviniz için bilgisayarınızın depolama alanı yetmiyor mu? Her geçen gün daha da popüler hale gelen Cloud – Bulut teknolojileri ile ek depolama alanı sağlamak mümkün. Bütün arşivinizi kapsayacak dolu dolu bir bulut arşivi oluşturmak için hangi programlar kullanılır? Sizler için araştırdık…

Son dönemin en popüler teknoloji arasında yer alan Cloud (Bulut) teknolojileri ile birçok donanıma yüksek paralar harcamak zorunda kalmıyoruz. Artık hem kişisel hem de iş bakımından çok büyük bir kullanım ağına ulaşan Bulut hizmetleri sayesinde ek depolama alanı için yüksek maliyetlere gerek kalmadı.

İnternet üzerinden kısa bir araştırma yaptığınızda Bulut hizmetlerine kolayca ulaşabilirsiniz. Son dönemde çok çeşitli Bulut (cloud) hizmetleri ortaya çıkmıştır. Bunların başında Dropbox ve Google Drive gelmekte. Peki en iyi depolama alanı hizmetini nasıl bulabiliriz? En iyi bulut depolama teknolojisi hangi uygulamada mevcut? Bu yazımızda En iyi Bulut Depolama Hizmetlerini listeleyeceğiz.

LİSTEMİZİN İLK SIRASINDA DROPBOX VAR

Adını mutlaka duymuş olduğunuz Dropbox, en eski bulut teknoloji hizmetlerinden biri. Ücretsiz şekilde 2 GB boş alan sunan Dropbox ile galeri arşivinizi veya ufak tefek bir arşivi yerleştirebilirsiniz. Öte yandan Dropbox’un sunduğu bu 2 GB’lık alanı 16 GB’a çıkarmak mümkün. Nasıl mı? Dropbox hesabınızı Sosyal medya hesabınızla eşleştirip, arkadaşlarınızın da kullanmasını sağlayıp referans olarak!

Dropbox’un kişisel versiyonu dışında iş (Bussiness) versiyonu da mevcut. Dropbox Bussiness ile sınırsız depolama alanı, dosya kurtarma ve Gmail hesabı ile senkronizasyon da mevcut. İşte tüm bu özellikler için Dropbox iş versiyonu sizden aylık 12.5 dolar ücret istiyor. Ayrıca 30 gün boyunca ücretsiz olarak denemeniz de mümkün.

2. SIRADA GOOGLE DRİVE YER ALIYOR

Google’ın çok başını ağrıtan “Android’de haksız rekabet” işlevine karşın işletim sistemiyle uyumlu olarak sunulan bir bulut hizmeti olan Google Drive uygulamasını telefon, tablet ve masaüstü-laptop gibi pek çok farklı cihazda kullanabiliyoruz. Google Fotoğraflar uygulamasıyla birlikte telefonunuzda anılarınızı ölümsüzleştirdiğiniz yüksek çözünürlüklü, HD fotoğraflarınızı da sekronize bir şekilde Google Drive ile saklayabiliyorsunuz.

Google Drive’ın tek eksik yönüne değinecek olursak o da aşırı zor kullanıcı arayüzü. Kullanıcıların bir miktar bilgili olmasını gerektiren Google Drive arayüzünü çözmeniz halinde kullanımı gayet ideal. Windows ve Mac kullanıcıları Google Drive’ı rahatlıkla indirebilir.

LİSTENİN 3. SIRASI MEGA’YA AİT

Upload/Download platformu olduğu kadar cömert bir şekilde boş alan hizmeti de sunan Mega basit bir mantıkla çalışıyor. Sürükle ve bırak ile dosyalarınızı, fotoğraflarınızı, oyunlarınızı ve daha birçok dökümanı, eşyayı saklamak mümkün. Özellikle Mega’nın mobil uygulamasını indirip fotoğraf ve videolarınızı kolayca saklayabilirsiniz.

Mega’nın en önemli artısı ise güvenlik. Mega’da sakladığınız tüm her şey şifreli şekilde saklanıyor. Mega, kendisine o kadar çok güveniyor ki açık kaynak kodlarını bile gizlemedi. Mega’nın açığını bulmak isteyenler bu kodlar sayesinde denetleme yapabilirler.

LİSTENİN 4. SIRASINDA OneDrive YER ALIYOR

Önceki adı SkyDrive olan OneDrive hizmetini kullanmak için ek bir indirme ve kurulum yapmanıza gerek yok. OneDrive günümüzde Windows 10 işletim sistemiyle birlikte otomatik olarak yüklü geliyor. Doğrudan kullanabileceğiniz, ek özellikleri de bulunan OneDrive, ücretsiz versiyonunda 5 GB depolama alanı sunuyor. Öte yandan Windows, Mac, iOS ve Android’de kullanılabilmesi OneDrive’ın bir diğer artısı.

LİSTENİN SONUNCUSU iCLOUD

iPhone’unuzun verilerini depolamak istiyorsanız iCloud’u kullanmak zorundasınız. Yine de ücretsiz olarak 5 GB depolama alanı sunan iCloud’un bu yedeklemeyi yapması zor görünüyor. Ancak premium versiyonları diğer bulut hizmetlerine oranla daha bir makul ve esnek. Mac’ta Finder uygulamasını iCloud ile eşleştirerek kolay ve hızlı dosya aktarımı yapabiliyorsunuz, bu da bir artı.

 

1 Yorum

1 Yorum

  1. abdullah

    22 Ekim 2018 at 19:21

    bana göre google drive çünkü tercihen google ürünlerini tercih ediyorum daha güvenli daha sağlam oluyor

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Teknoloji

Yukarı