Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

2018 Kurbanlık Fiyatları Kurban Kesim Yerleri Ücretleri Ne Kadar? Kurban Derisi Nereye Bağışlanır?

Genel

18 Ağustos 2018 Cumartesi 20:59:59

2018 Kurbanlık Fiyatları Kurban Kesim Yerleri Ücretleri Ne Kadar? Kurban Derisi Nereye Bağışlanır?

Kurban Bayramı’na az bir süre kala Kurban ibadetini yerine getirmek isteyenler 2018 Kurban fiyatları, Kurban kesim yerleri ve Kurban kesim ücretlerini araştırmaya başladı. 20 Ağustos Pazartesi Arefe günün ardından 21 Ağustos Salı günü Kurban Bayramının ilk günü Kurbanlıklar kesilmeye başlanacak. Kurban Bayramı’na dair tüm detayları sizler için derledik…

Kurban Bayramı’na artık sayılı günler kaldı. Kurbanlıklarını alanlar ve almayanlar Kurbanlık fiyatlarını, Kurban kesim yerlerini ve kurban kesim ücretlerini araştırmaya başladı. 81 ilde kurulan Kurbanlık pazarlarında binlerce kurbanlık görücüye çıktı, pazarlıklar yapıldı! Hala kurbanlık alamayanlar bayramın son gününe doğru daha ucuza kurbanlık almak için beklemeyi tercih etti. Kurban Bayramı’nın ilk günü 21 Ağustos 2018 Çarşamba gününe rastlıyor. Kurban Bayramı’nın ilk günü sabah kılınacak bayram namazının ardından kurbanlıklar kesilmeye başlanacak.

KURBANLIK FİYATLARI 2018’DE NE KADAR OLDU? DİYANET KURBAN KESİMİ…

Kurbanlık fiyatları 2018 yılında bir miktar artış gösterdi. aNCAK Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından vekalet yoluyla kurban kesimi hem yurt içi hem de yurt dışında gerçekleştiriliyor. Yurt içi vekaletle kurban kesimi bu yıl geçen yıl gibi 850 TL olurken yurt dışı vekaletle kurban kesimi de aynı fiyatta kalarak 625 TL oldu. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından vekalet yoluyla kurbanınızı kestirebilir, etlerini hiç et görmeyen, fakir ailelerle buluşturabilirsiniz. TDV üzerinden kurban kesimi için diyanetvakfi.org.tr ve bagis.diyanetvakfi.org.tr adreslerinden online olarak ödeme yapabiliyorsunuz.

Öte yandan Kurbanlıklarını kendileri alıp kesmek isteyen vatandaşların cebinden çıkacak para küçükbaş hayvan için ortalama 800 ila 1000 TL olurken büyükbaş hayvanlar için 6.000-7.000 TL oldu. Kurbanlık fiyatlarında bu yıl bir miktar artış olduğu gözleniyor. Kurbanlıklar bayramın ilerleyen günlerine dek satılmaya devam edecek.

KURBANLIK KESİM YERLERİ NERELER?

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde kurbanlık kesimi büyük problemlere yol açabiliyor. Bu yılda İstanbullular başta olmak üzere büyük illerdeki vatandaşlar kurban kesim yerlerini öğrenmek istiyor. Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası’nda kurbanlık kesimleri için kurulmuş mezbahaneler faaliyetlerini sürdürüyor. İnternette ufak bir araştırma yaparak bu mezbahanelerde kurbanlık kesimini yapabilirsiniz. Kurbanlık kesimini boş arsa ve arazilerde yapmak hem çevre kirliliğine hem de sağlıksız görüntülerin oluşmasına neden oluyor. Bu nedenle etrafta kurban kesimi yerine daha sağlıklı, hijyenik mezbahanelerde kısa sürede kurbanlığınızı kestirebilirsiniz.

KURBAN BAYRAMININ İSLAMİYET’TEKİ YERİ VE ÖNEMİ

Kurban Bayramı, İslam dininin en temel bayramlarından, Kurban ibadeti de müslümanlığın en temel ibadetlerinden biridir. Zilhicce ayının 10. gününden itibaren başlayan Kurban Bayramı 4 gün boyunca sürmektedir. Bu sene 20 Ağustos Pazartesi günü Arefe, 21, 22, 23 ve 24 Ağustos Cuma günü Kurban Bayramı olacak. Kurban Bayramının son, 4. günü 21 Ağustos Cuma günü olacak.

İslam dininin en temel 2 bayramından biri olan Kurban Bayramında Kurbanlıklar Allah’a yaklaşmak, onun rızasını kazanabilmek için kesilir ve kanları Allah rızasına erişmek için akıtılır. Kur’an-ı Kerim de geçen kıssada Hz.İbrahim oğlu Hz.İsmail’i Allah’a adanmış bir şekilde kurban etmek ister. Ancak bıçak İsmail’i kesmez ve bir koç belirir. Gelen ses ona İsmail’i değil koçu kurban etmesini ister. İşte bu denli bir adanmışlık ve Allah rızası için bu denli bir takvanın göstergesidir Kurban Bayramı.

KURBAN DERİSİ NEREYE BAĞIŞLANIR?

Kurbanlığı kestikten sonra derisi sizin bir işinize yaramayabilir. Ancak Kurban derisini bir kuruma bağışlayarak büyük bir iyilik yapabilirsiniz. 2018 Kurban bayramında kurbanlık derilerini Darülaceze, Darüşşafaka, Türk Kızılayı, TSK Mehmetçik Vakfı, Türk Hava Kurumu ve Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfına bağışlayabilirsiniz.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN SÜRECEK?

Hükümetin açıkladığı takvime göre Resmi Kurban Bayramı Tatili 17 Ağustos Cuma mesai bitiminden itibaren başlıyor ve 26 Ağustos Pazar günü dahil olmak üzere toplam 9 günlük bir izin bulunuyor. Kurban Bayramı Tatili 27 Ağustos Pazartesi günü sona erecek ve başta devlet daireleri olmak üzere iş yerleri ve bankalar, kurumlar Pazartesi günü iş başı yapacak.

KURBAN NASIL KESİLİR? KİM KURBAN KESEBİLİR?

Kurban kesebilmek için kurban yükümlülüğüne uygun şartları yerine getirmek gerekir. Aksi takdirde kesilen kurban ibadet sayılmayabilir. Bu şartlar şunlardır;

  • Müslüman olmak.
  • Aklı başında ve buluğ hale gelmiş olmak.
  • Seferi, yolcu olmamak.
  • Kurban kesebilecek zenginlikte, belli bir ekonomik güce sahip olmak.

Kurban Bayramı bu yıl da sevgi, mutluluk ve huzurla geçirilecek. Tüm Müslüman aleminin Kurban Bayramı’nı Bilgihanevi.com olarak şimdiden kutluyoruz. Lütfen sevdiklerinize giderken trafikte hız sınırlarına dikkat ederek hem kendinizi, hem ailenizi hem de Türkiye’yi ateşe atmayın ve bayram sevincine gölge düşürmeyin.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı