Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

2018 Dolar Kurunun Artması ile Konut Fiyatları Ne Olacak? En Avantajlı Konut Kredileri

Ekonomi

13 Ağustos 2018 Pazartesi 12:06:58

2018 Dolar Kurunun Artması ile Konut Fiyatları Ne Olacak? En Avantajlı Konut Kredileri

Döviz kuru ve altın fiyatlarında yaşanan artış ekonomimize bir saldırı olduğu gerçeğini ortaya koyuyor! Şimdi herkes gayrimenkul, ev, konut fiyatları ne olacak? Konut fiyatları artacak mı düşecek mi? Sorusunun yanıtını aramaya başladı. Dolar 6,70 ve Merkez Bankası’nın faiz artırımına gideceği konuşulan bu günlerde Konut fiyatları ne olacak? Konut fiyatları düşecek mi? Sizler için araştırdık…

Ekonomimiz son günlerde büyük bir saldırı altında! 13 Ağustos 2018 Pazartesi itibariyle Dolar 6,82 Euro 7,77 seviyelerinden işlem görüyor! Şu dönemde Konut, ev alınır mı? Konut fiyatları ne olacak? Soruları sorulmaya başladı! Ekonomik krizle birlikte konut fiyatlarında da büyük bir artışın, faizlerle birlikte yükselmesi beklenmesine karşın bunun tam aksi yaşanabilir! 2008 yılında Amerika’da da yaşanan bir “konut” krizi Türkiye’de yaşanır mı? Bunun analizini yapmalıyız…

24 Haziran seçimlerinden kısa bir süre önce Ziraat Bankası öncülüğünde başlatılan Konut kredisinde %0,99 faiz avantajı seçimlerin ardından kısa bir süre sonra kaldırılmıştı. 0,99’luk faiz kolaylığının ardından bugün ekonomimiz ve para birimimiz TL saldırı altına alındı. Amerika tarafından başlatılan ekonomik savaşa karşın Merkez Bankası henüz yeni bir faiz artırımına gitmedi! Ancak yeni faiz artırımına gidilmesi yolunda bir karar alınması ile faiz oranları çok büyük boyutlara ulaşacağından konut kredileri cep yakmaya başlayacak. Zaten şuanda bile el yakan kredi faizleri MB’nin yeni faiz artırımı ile daha zor bir hâl alabilir. Konut kredilerinin yüksek faizle verilmesi, insanları korkuttuğundan konut alımlarında önümüzdeki günlerde azalma yaşanabilir. Bu nedenle konut satışlarında da azalma yaşanacaktır. Peki evini satamayan ev sahibi ne yapacak? Ev fiyatları düşmeye başlayabilir! Evet, faizle ev almak istemeyen, elinde parası bulunanlar için konut fiyatlarında uygun fiyatlara inme görülebilir. Elbette bu bir tahmindir. Ancak Türkiye’de konut ihtiyacının her geçen gün artması konut fiyatlarında düşüş yaşanmayacağına bir işaret sayılabilir.

EN İYİ KONUT KREDİSİ VEREN BANKALAR

Konut için kredi çekmek isteyenler bankalara müracaat ediyor. Peki en avantajlı en düşük faizli konut kredisi veren bankalar hangisi? Bunu bir örnek üzerinden açıklayalım. 200 Bin TL, 10 yıl vadeli konut kredisi hangi bankadan alınır? Bunu açıklayalım. Bu krediyi İş Bankası‘ndan aldığımızda Aylık 3.807 TL %1,63 faiz oranı ile toplam maliyet 458.795 TL’dir. Ziraat Bankası 4.031 TL aylık taksit %1,77 faiz oranı ile toplam maliyet 485.482 TL’dir. Halkbank Aylık 4.047 TL %1,78 faiz oranı ile toplam maliyet 487.463 TL’dir.

KONUTTA MALİYET ARTTI, FİYATLAR UÇACAK MI?

Döviz kuru birçok sektörü vurduğu gibi inşaat sektörünü de vurdu. İnşaatta maliyetler döviz kuruyla birlikte yükselişe geçerken, ekonomi spekülatörleri de ellerinden geleni yaparak dövizi uçurmaya devam ediyor. Doların ne olacağı, nerede duracağı, ateşinin nasıl söneceği henüz belli değilken konut maliyetlerinin artmasıyla konut fiyatlarının artması söz konusu olabilir. Ancak krizin kısa sürede aşılması, Amerika yerine Rusya, İran ve Çin gibi pazarlardan yeni arayışlara girilmesi ve sonuç alınması ile konut fiyatlarında aşağı yönlü hareketler görebiliriz.

Gayrimenkul fiyatları çok çok büyük bir kriz ile düşme eğilimi gösterebilir. 2014 yılındaki süreçte de Gayrimenkul, konut fiyatlarının düşeceği dedikoduları yayılmış, bu spekülatif iddialara rağmen konut fiyatları ilk başta durağan ardından yükseliş eğilimine girmişti. Yani çok büyük bir kriz olmadıkça Konut fiyatlarının düşmeyeceği açık. Ancak şu an Amerika ile yaşadığımız kriz, başka bir formülle aşılamazsa büyük bir krizin içine girmemiz durumunda konut fiyatlarında değişiklikler gözükebilir.

Sonuç olarak ekonomimizin uzun vadede geleceğiyle birlikte konut fiyatları da şekillenecektir. Şuan için anlık spekülatif kur hareketleriyle konut fiyatlarında fırlama yaşanacağı, konutta kriz yaşanacağı iddiaları manipülatif ve ülke ekonomisine zarar verici haberler olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Ekonomi

Yukarı