Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

20 Ağustos 2018 Pazartesi Dolar Kuru Düşecek mi? Piyasalar Kapalı ama Yurtdışında Dolar/TL İşlem Görüyor!

Ekonomi

18 Ağustos 2018 Cumartesi 18:00:06

20 Ağustos 2018 Pazartesi Dolar Kuru Düşecek mi? Piyasalar Kapalı ama Yurtdışında Dolar/TL İşlem Görüyor!

20 Ağustos 2018 Pazartesi günü dolar düşecek mi? 20 Ağustos 2018 Pazartesi Dolar kuru kaç oldu? Dolar daha da artacak mı yoksa düşecek mi? Kurban Bayramı tatili nedeniyle Türkiye’de piyasalar kapalı olsa da yurtdışı piyasalarda Dolar/TL işlem görmeye devam ediyor! Dolar düşmeye devam mı edecek? Sizler için araştırdık…

Dolar kurunda hareketlilik sürüyor! 20 Ağustos 2018 Pazartesi hafta başı olmasına karşın Kurban Bayramı tatili nedeniyle 9 günlük tatil dolayısıyla Türkiye’de piyasalar ve bankalar kapalı! Ancak yurt dışı piyasalarda Dolar/TL işlem görüyor! Peki Dolar kuru ne olacak? 20 Ağustos 2018 Pazartesi dolar kuru ne kadar? 20 Ağustos 2018 Pazartesi 1 Dolar Kaç TL? soruları sorulmaya başladı!

Dolar Kurunda son dönemdeki sert dalgalanmanın etkileri halen sürüyor! Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump tarafından başlatılan ekonomik saldırının etkileri sürerken 20 Ağustos 2018 Pazartesi Dolar kuru, 1 Dolar Kaç TL olacak? gibi sorular daha da önem kazandı! Son olarak Twitter’dan yine Türkiye’ye tehdit ve yaptırım söylemlerinde bulunan Donald Trump, piyasaların kapanışa girdiği 17 Ağustos 2018 doların artmasına sebep oldu!

DOLAR KURU NE DURUMDA? 1 DOLAR KAÇ TL?

Dolar 18 Ağustos 2018 Cumartesi günü piyasaların kapandığı 00.59 saati itibariyle 6.0148 seviyelerinde! Katar Emiri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesi sonrası açıklanan 15 milyar dolarlık doğrudan yatırım kararının ardından Dolar 5.78 seviyelerine kadar düşmüştü. Ancak ertesi gün Donald Trump’tan gelen yeni tehditler ve “Ne olacağını göreceksiniz.” sözleri ile piyasaların 9 günlük tatile girmesinin etkisiyle birlikte dolar tekrar 6’yı gördü! Doların 20 Ağustos 2018 günü Türkiye’de piyasaların kapalı olmasını fırsat bilip tekrar spekülatif şekilde artış göstermesine karşı BDDK’dan önlem de geldi!

BDDK swap işlemlerine getirdiği sınırlamanın bir benzerini piyasaların tam 9 gün boyunca kapalı olacak olmasından dolayı spekülatif hareketlere izin vermemek adına yeniden getirdi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankaların vadeli TL alımları için gerçekleştirdikleri forward, opsiyon ve buna benzer tüm swap dışındaki türev işlemlerine en son hesaplanan yasal öz kaynaklarının %25’ini geçememesi yönünde bir sınırlandırma kararı alarak TL’nin değerini koruma yolunda bir adım attı! Bu kararla birlikte 20 Ağustos 2018 Pazartesi dolar kuru beklenenin dışında, olağanüstü şekilde bir artış göstermeyecek. Ancak büyük bir düşüşün de yaşanması beklenmiyor! Dolar’ın Pazartesi günü 5.90 ila 6.10 seviyeleri arasında gidip gelmesi ve piyasaların kapalı olacağı hafta boyunca durağan seyretmesi bekleniyor.

DOLAR/TL DÜŞECEK Mİ? DOLAR’IN HAKİMİYETİ BİTİYOR MU?

Avrupa Birliği (Almanya, Fransa), Rusya, Çin ve İran başta olmak üzere tüm Dünyadan Türkiye’ye Amerika karşısında destek mesajları yağarken Dolarda büyük bir düşüşün gerçekleşmesi ve Doların 5 TL’nin altına inmesi bekleniyor. Piyasaların açılacağı 27 Ağustos 2018 Pazartesi günü itibariyle Türk Lirası’nın ve BIST Endeksinin hızla değer kazanarak büyük atılımlar yapması bekleniyor.

Birçok devletten Amerikan Doları’na karşı gelen tepkilerin ardından Dolar’ın güvenilirliği sorgulanmaya başlandı! Dolar’ın Uluslararası ticarette yerini ulusal para birimlerine bırakmaya başlamasıyla birlikte Amerika ekonomisinin derinden etkilenebileceği de bir gerçek. İlerleyen dönemde AB, Rusya, Çin ve İran ile Türkiye ulusal para birimleriyle ticaret yapma konusunda mutabakata vardı bile.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Ekonomi

Yukarı