Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

16 Ağustos Perşembe Dolar Kuru! Dolar Düşmeye Devam Ediyor!

Ekonomi

15 Ağustos 2018 Çarşamba 23:11:55

16 Ağustos Perşembe Dolar Kuru! Dolar Düşmeye Devam Ediyor!

Amerika ile yaşanan krizin ardından ateşi sönmeyen dolar kuru son günlerde Türkiye’den gelen hamlelerin ardından hızla erimeye başladı! Merkez Bankası ve BDDK ile Hazine Bakanlığı’nın attığı adımlar doların hızının kesilmesinde etkili oldu! Dolar 15 Ağustos günü 5.90-6.00 seviyelerinde işlem görürken 16 Ağustos Perşembe günü de düşüşünü sürdürdü! 16 Ağustos Perşembe dolar kuru. 16 Ağustos Perşembe dolar düşmeye devam edecek mi? Sizler için araştırdık…

Amerika tarafından başlatılan ekonomik saldırı devam ederken başta Merkez Bankası, BDDK, Hazine Bakanlığı ve Hükümet tarafından alınan etkili tedbirler ve ayrıca sivil toplum kuruluşları ve topyekün Türk milletinin birlik ve beraberlik ruhunu yaşayarak başlattığı “Döviz” seferberliği sonucu dolar erimeye başladı! 13 Ağustos Pazartesi gece saatleri itibariyle Asya piyasalarındaki spekülasyon sonucu tarihi zirve 7.80’leri gören Dolar kuru 15 Ağustos Çarşamba akşam saatleri itibariyle 5.90-6.00 seviyelerine kadar geriledi. Dolardaki bu gerileme daha da sürecek. 16 Ağustos Perşembe günü dolar kurunun daha da aşağı seviyelerden işlem görmesi ve bir yerde döviz kurlarının dengesini bulması bekleniyor.

15 Ağustos 2018 Çarşamba günü saat 23.08 itibariyle Dolar 5.8870 seviyesinden işlem görüyor! Euro 6.7014, Sterlin 7,4984 seviyesinde! Çeyrek Altın fiyatı 367 TL Satış, 360 TL Alış fiyatıyla düşüşünü sürdürüyor! Dolar kurunun önümüzdeki günlerde daha da düşmesi bekleniyor! 16 Ağustos 2018 Perşembe günü de dolar kurunda gerileme yaşanması bekleniyor!

AMERİKA İLE İLİŞKİLER – DOLARIN DÜŞÜŞÜ SÜRECEK Mİ?  

Amerika’dan ve özellikle Beyaz Saray’dan gelen açıklamalara bakıldığında Rahip Brunson kisvesi altında başlatılan bu ekonomik saldırının daha da sürebileceği hatta Amerika’daki seçimlerin bitiş tarihine kadar bu krizin devam edebileceği düşünülebilir. Önemli olan bu süreçte Türkiye’nin bu krizi fırsata çevirebilme kabiliyetini kullanmasıdır. Öyle ki Türkiye, şimdiden Amerika’sız yeni alternatiflere yönelme yolunda adımlar atmış ve hukuk devleti ilkesi ile bağlı kalarak ilkeli dik duruşundan taviz vermemiştir. Rusya, İran, Çin ve Avrupa Birliği ülkelerinden gelen Türkiye’ye destek mesajları uluslararası kamuoyunda Türkiye’nin bu meseledeki  haklılığını ortaya koymakta olup, Türkiye’nin bundan sonraki saldırılarda atacağı adımlara hukuki bir zemin de hazırlamaktadır. Öyle ki Amerika son zamanlarda Kudüs, NATO ve diğer bazı ekonomik konulardaki tek yanlı hukuk tanınmaz kararları ile uluslararası hukuku ve barışı da tehdit ederek tüm Dünya devletlerinden olumsuz tepkiler almakta ve git gide yalnızlaşmaktadır. Bu yalnızlaşmasını Türkiye karşısında bu son yaptığı hamle ile daha da ileri bir boyuta taşımıştır.

Türkiye 15 Ağustos Çarşamba günü atmış olduğu adımlarla Amerika’ya mütekabiliyet çerçevesinde Amerikan menşeili bazı firmaların ürünlerine özellikle de Amerikan “içki, inşaat, kozmetik ve teknoloji” ürünlerine %100’e varan ve hatta %100’ü aşan ek vergiler getirmiştir. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla başta Apple olmak üzere Amerikan mallarına boykot kararı alınmış, bu karar dış basında da geniş yankı bulmuştur. Öyle ki sosyal medyada da büyük Türk firmalarına çağrılar yapılmış ve Amerikan firmalarına özellikle Google, Youtube, Instagram gibi yerlere verilen reklamların geri çekilmesi istenmiştir. THY, Garanti vb. büyük firmaların Amerikan menşeili bu platformlarda reklam için ödedikleri 1 yıllık tutar 35 milyar Türk Lirasına denk gelmektedir. İlk adımı atan Türk Hava Yolları olmuştur. Türk Hava Yolları yaptığı açıklamayla Amerikan şirketlerine reklam vermekten vazgeçtiğini ve bundan böyle bu şirketlere reklam verilmeyeceğini açıkça beyan etti. Atılan ve atılacak bu tip adımlarla Amerikan Dolarına olan bağlılık en aza indirgenerek, Amerikan yaptırımlarının ekonomimizi en az etkilenmesinin yolu açılmış olacaktır.

DOLAR SİLAH OLARAK KULLANILDI, GÜVENİLİRLİĞİNİ YİTİRDİ!

Amerika Dolar kozunu silah olarak kullanıp Türkiye’yi kendi istekleri doğrultusunda dizayn etmek istedi. Ancak dik duruş ve hukuka bağlılıktan ödün vermeyen Türkiye, Amerika’nın imajını sarstı! Öyle ki Avrupa Birliği, Rusya, İran, Çin ve ipi Amerika’nın elinde olmayan Müslüman ülkelerden Türkiye’ye destek yağdı! Öyle ki Pakistan, Katar ve İran her türlü desteğe hazır olduğunu beyan etti. Katar Emiri tarafından 15 milyar dolarlık doğrudan yatırım kararı alındı! Pakistan’da vatandaşlar dolarlarını bozdurup Türk Lirası’na geçiş yaptı. Aslında Türkiye, şu an tam yatırım yapılacak seviyelerde olduğunu bir kez daha kanıtladı. Öyle ki güçlü ekonomisi ve güven veren politikalarıyla Türkiye şuan yatırımcılar için çok cazip hale geldi.

Türkiye, bu ekonomik saldırıyla mücadele etme kararı aldığında bir şeyi daha ortaya çıkardı. Amerika ile karşı karşıya kalındığı en ufak bir meselede ekonomik bir saldırı aracı olarak “Dolar” tehlike arz ediyor. Dolar uluslararası güvenilirliğini Trump’ın bu dengesiz ve tek taraflı politikalarıyla kaybetmeye devam ediyor. Rusya’dan yapılan açıklamada da buna işaret edilerek, ulusal para ile uluslararası ticaretin önemine vurgu yapıldı ve Erdoğan’ın uzun zamandan beri üzerinde durduğu konuların başında gelen bu ticaret şekli için çalışmaların ivedikle süreceği açıklandı. Yani Dolar, artık uluslararası ticaretin kilit para birimi olmaktan çıkabilir! Amerikan’ın sonunu getirecek teorilerin ortak noktasında bulunan Dolar, gerçekten de kan kaybına başladı. Amerika, Türkiye’ye karşı açtığı ekonomik savaşta kendi ayağına sıkmış oldu. Türkiye, bir yandan Amerika’dan gelen ekonomik saldırılara karşı koyarken bir yandan da Amerika’nın Orta Doğu’da binlerce tır silahla destek verdiği PKK/PYD terör örgütleriyle mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor. Kuzey Irak ve Suriye’de operasyonlar aralıksız ve kararlılıkla sürüyor. Buda gösteriyor ki Türkiye bu tür tehditlere karşı sağlam duruşuyla güven veriyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Ekonomi

Yukarı