Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

13 Ağustos Pazartesi Dolar Kuru! Dolar Hızlı Çıktı Sert Düşecek!

Genel

10 Ağustos 2018 Cuma 02:11:45

Son Güncelleme: 10/08/2018 02:12:23

13 Ağustos Pazartesi Dolar Kuru! Dolar Hızlı Çıktı Sert Düşecek!

Ülkemizde son dönemde Doların ateşi dinmiyor! Hızla yükselişe geçen dolar kuru TL karşısında her gün %4 ila %4,5 değer kazanarak mali yapımızı zora sokmaya devam ediyor! Türk şirketlerin borcu şu 1 haftalık süreçte tam 150 milyar Türk Lirası arttı! Peki dolar daha ne kadar artmaya devam edecek? Dolar nerde duracak? Dolar 6 TL’yi görecek mi? Yoksa Dolar “Hızlı Çıkan Sert Düşer” trendine uyup bir anda çakılacak mı? Sizler için araştırdık…

Ülkemizde son yılların en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olabiliriz! 24 Haziran seçimleri öncesi döviz kurlarında başlayan hareketlilik %52’yle ilk turda seçimin sonuçlanmasına, belirsizliğin sona ermesine rağmen yurtdışı merkezli siyasi ve spekülatif oyunlarla tırmandırılmaya devam ediyor. Tabi bunda Amerika’da yaklaşan Başkanlık seçimleri ve ayrıca Amerika’nın İran’a uyguladığı yeni ambargo paketinin etkisi çok açık olarak gözükmektedir. Bir de Amerikan Başkanı Donald Trump’un başta Çin ve Rusya olmak üzere Avrupa Birliği ve ülkemiz Türkiye’yi de içine alacak şekilde haksız ve üstünlük emaresi olarak yürürlüğe soktuğu yeni “vergiler” adeta bir ekonomik savaşı tetikledi! Bu hamleler  Amerikan Başkanı Donald Trump’ın dengesiz hamleleri ve politikalarını gözler önüne seriyor. Amerika’nın “Büyük Devlet” vasfına gölge düşüren bu Evanjelist ve Neocon’cu yapı başta müttefikleri olmak üzere tüm Dünya Barışı’na tehdit olarak algılanıyor! Trump’ın bu saldırgan tutumuyla Amerika Birleşik Devletleri dış politikasında uyguladığı “Güç” odaklı politikanın hem AB hem Rusya ve Çin bloğunda daha fazla kabul görmeyeceği de bir gerçek. Öyle ki Rusya ve Çin, Trump’ın ek vergilerine yönelik misilleme adımlarını atmaya şuanda hazır! Avrupa Birliği’de Trump’ın İran yaptırımlarını yok sayarak İran’la iş yapmaya devam edeceğini açıkladı! Hal böyleyken yalnızlaşan ve daha da saldırganlaşan bir Amerika, Trump’ın eseri olarak karşımıza çıkıyor!

Dolayısıyla hal böyleyken ülkemizde dolar kurunun bu spekülatif yükselişinin uzun sürmeyeceği, kurdaki bu olağanüstü dalgalanmaların Türkiye ekonomisinin dik ve sağlam duruşu karşısında çok uzun süre varlık gösteremeyeceği gerçeğine ulaşıyoruz. Türkiye her yıl %7 ila 8 civarında büyüme oranlarına ulaşarak rekorlar kırarken bu spekülatif hamlelerle önünün kesilmesi ve hızının yavaşlatılıp orta gelir tuzağına çekilmesi oyunu karşısında Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kurumlarının topyekün bir milli seferberlik göstermesi, dış merkezli bu oyunları bozması gerekmektedir. Bu oyunları bozmak için ilk olarak oyunu kuranların kim olduğunu ve oyunun ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. İşte bugün döviz kurları üzerinden Türkiye’ye ayar vermek isteyen odakların bu emellerine ulaşamayacakları çok yakın zamanda görülecektir. Unutulmamalıdır ki “Hızlı çıkan sert düşer.”

DOLAR 13 AĞUSTOS PAZARTESİ NASIL OLACAK? DERİN ANALİZ…

Dolar 10 Ağustos 2018 Cuma gece 01.58 saatinde 5.55’ten işlem görüyor! Ancak bugün itibariyle Hazine ve Ticaret Bakanlığı’ndan orta vadeli ekonomik plan ile kamuda sıkılaşma ve yüksek tasarruf adımlarının atılması noktasında adımların atılmasıyla birlikte Dolar kurunun çok daha hızlı bir şekilde düşüşe başlayacağı öngörülüyor. Aynı zamanda Washington’a giden Dışişleri heyetinin ilk görüşmeden olumlu ayrılması, aynı zamanda Türkiye’nin egemenlik haklarını çiğnetmeyeceğini, ulusal ve uluslararası hukuktan ayrılmayacağını bu yolla Rahip Brunson konusunda asla taviz vermeyeceğini Amerika Birleşik Devletleri’nin anlamış olmasının da etkileri olacağından yeni yaptırım tehditlerinin Türkiye’yi yolundan edemeyeceği ve taviz vermeye itmeyeceği konusunda güçlü emareler oluşturacaktır.

Amerika ile özellikle Amerikan seçimlerinin ardından müzakere ritminin yakalanması ile birlikte çok daha sağlıklı adımlar atılarak ilişkiler yeniden normalleşme yoluna gidebilir. Bu da doların ateşinin sönmesine ve kurdaki hareketliliğin büyük bir çakılma ile gerilemesine ortam hazırlayacaktır. Bu noktada şuan yapılması gereken ve asıl önemli olan döviz kurlarının yükselmesinden ziyade Türk Lirası’nın değer kazanmasının sağlanmasıdır. Esasında bugün sorunumuz da Dolardaki artış değil Türk Lirası’ndaki kayıptır. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti’nin diğer ülkelerle kendi para birimleri üzerinden ticaret yapması büyük önem taşımaktadır. Şuanda Çin, Rusya ve İran ile Türkiye arasında kendi para birimleriyle ticaret konusunda adımlar atılmaya başlamıştır. Ayrıca şuan Türkiye’nin sürdürdüğü dev yatırımların yabancı ortaklıklarla sürdürülmesinin önemi de vurgulanmalı, yabancı yatırımcının Türkiye’yi tekrar güvenli liman olarak görmesi ve Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için kâr marjı en yüksek yer olduğu bilincinin aşılanması gerekmektedir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı