Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

13 Ağustos Dolar Yeni Haftaya Nasıl Başlayacak? Dolar Düşsün Vatan Düşmesin!

Genel

11 Ağustos 2018 Cumartesi 01:56:41

13 Ağustos Dolar Yeni Haftaya Nasıl Başlayacak? Dolar Düşsün Vatan Düşmesin!

Amerikan Başkanı Donald Trump’ın Twitter’dan duyurduğu Türkiye’den ihraç edilen Alüminyum’da %20, Çelikte %50 ek vergi paketinin ardından Dolar/TL 6,40-6,50 seviyelerinden fiyatlanmıştı! Peki ABD’ye toplam 1 Milyar Dolarlık Alüminyum Çelik ihracatımıza gelen bu vergi sonucu %15 ila 20 değer kazanan Dolar 13 Ağustos Pazartesi ne olacak, yeni haftada da yükselmeye devam mı edecek yoksa sert düşüş yaşanacak piyasalar biraz olsun rahatlayacak mı? Sizler için araştırdık…

10 Ağustos 2018 Cuma günü itibariyle Hazine Bakanlığı tarafından açıklanan yeni orta vadeli planla eş güdümlü olarak Amerikan Başkanı Donald Trump’ın piyasaları yerinden oynatan hamlesi geldi! Donald Trump, Türkiye’den ihraç edilen Alüminyüm ve çelik için ek vergiler getirdiğini Twitter üzerinden duyurarak, şu anda Türkiye ile Amerika arasında ilişkilerin iyi olmadığını açıkça ifade etti! Bu hamlenin ardından Dolar 6,40-6,50 seviyelerine fırlayarak TL karşısında %15 ila %20 değer kazandı! Günü de 6,30 dolaylarında kapattı ancak gece saatlerinde işlem gören Asya piyasalarının etkisiyle tekrar 6,41 dolaylarında seyretmeye başladı!

Dolar’ın önümüzdeki hafta yani 13 Ağustos Pazartesi günü itibariyle başlayacak hafta başından itibaren biraz daha sert düşüşler gerçekleştirmesi bekleniyor. Öyle ki Dolar kuru 10 Ağustos Cuma günü 5.40’tan açılıp bir anda 6,42’lere yükselip 6,03’lere geri düşmüştü. Ancak Trump’tan gelen tweet ve diğer etkenler sebebiyle Dolar günü 6,30-6,40 civarlarında gezinerek kapatmıştı! Doların önümüzdeki hafta itibariyle ateşini düşürmesi bekleniyor.

DOLARIN YÜKSELİŞİNE DAİR NOTLAR…

Bu gün yaşadıklarımız ışığında şu artık kesin ki Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri tarafından ekonomik saldırı altındadır. Bu bir Rahip meselesi değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni etkisizleştirme projesinin faaliyete geçirilmesidir. Yani 15 Temmuz girişiminin ekonomik versiyonudur! Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin atacağı adımlar çok önemlidir. Hedef Türkiye’nin bekâsıdır. Oynanan oyun seçimle değişmeyen meşru iktidarın 15 Temmuz’da ki hain girişimle de alt edilememesinin ardından ekonomik saldırılarla alt edilmeye çalışılmasıdır. Bu krizden nemalanan Yurt dışındaki bazı gruplar var ki Türkiye’de ucuza topladıkları malları Avrupa’da Euro/Dolar üzerinden satışa sunarak kriz pompalamaktadırlar. Dövizin tek kuruş dahi artması bu “grupların” milyarlar kazanması demektir. Peki Türkiye bu saatten  ne yapacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrı yaptığı gibi yastık altındaki euro, dolar ve altını bozdurarak bu gidişatı durdurabilir miyiz? Milletin yastık altında dövizi var mı ki devlete çözüm olsun? Evet belki birazda olsa yastık altında döviz ve altın stoğu bulunabilir. Ancak bu minik ve geçici bir çözüm sağlayacaktır. Dövizdeki bu dalgalanmanın kesin çözümleri kurumlar vergisinin %10 seviyelerine çekilerek yabancı yatırımcının önünün açılması, hızlı bir yabancı sermaye girişi için gerekli koşulların sağlanması ve yabancı yatırımcıya gerekli güveni verecek hukuk sisteminin sağlanmasıdır. Devletimizin bir an önce yurt dışı vakıf ve derneklere para akışını kesmeli ve bunlar yerine üretime dayalı yeni bir ekonomik model benimseyerek milli şirketlerle faaliyet yürütmelidir.

DOLAR NASIL DÜŞER? NELER YAPILMALI?

Türk Hava Yolları biletleri yarı yarıya hatta daha da düşük seviyelere çekilerek gerekirse ek seferler de düzenlenerek uçak firmalarıyla anlaşılıp Türkiye’ye çok daha turist ve gurbetçinin giriş yapmasının yolu açılmalıdır. Dövizin ülkemize giriş yolu bu olacaktır. Turizm, dövizdeki bu sert dalgalanmayı önleyebileceğimiz en önemli sektörlerden biridir.

Şimdi gelelim Dolar’ın bu önüne geçilemez yükselişine… Dolar evet %20 değer kazanıyor ancak çıkan doların yanı sıra milli paramız Türk Lirası itibar ve değer kaybı yaşıyor! Yani dolar artarken TL kaybediyor. Milli paramızı tekrar eski itibarlı ve değerli günlerine taşımak için her ne kadar hoş olmasa da Merkez Bankası’nca faiz artırımına gidilerek, vatandaşın yastık altındaki döviz ve altınını Türk Lirasına çevirmesinin cazip hale getirilmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki hepimiz aynı gemide olduğumuz için bu operasyonlara karşı bir olup TL’nin Dolara karşı her an değer kaybettiği bu dönemde beraber olmaktan çaremiz yoktur.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı