Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

13 Ağustos Altın Fiyatları Yükselecek mi? Çeyrek Cumhuriyet Altın Fiyatları Son Durum

Ekonomi

13 Ağustos 2018 Pazartesi 01:13:49

13 Ağustos Altın Fiyatları Yükselecek mi? Çeyrek Cumhuriyet Altın Fiyatları Son Durum

12 Ağustos 2018 Pazar gecesi Uzakdoğu ve Orta Asya piyasalarının açılmasının ardından Dolar, Euro ve Altında sert dalgalanmalar başladı! İlk başta yeni haftaya başlangıçta da çok sert bir yükseliş yaşanacağı izlenimini veren ilk hamlelerin ardından gecenin ilerleyen saatlerinde altın ve döviz kuru düşmeye başladı! Öyle ki 22.14’te 540 TL’yi gören Çeyrek altın fiyatı 00.25 itibariyle 452 TL seviyesine indi! Peki 13 Ağustos Pazartesi Altın fiyatları ne olacak? Altın fiyatları yükselecek mi?

Yeni haftaya başlangıç 12 Ağustos Pazar gününü 13 Ağustos Pazartesi gününe bağlayan günün son dakikalarında Asya piyasalarının açılmasıyla başladı! İlk anda dolar 7,80, çeyrek altın 540 TL euro 8,75 seviyelerine kadar fırlarken ilerleyen dakikalarda Cumhurbaşkanlığı’ndan “Mevduat hesaplarına el konmayacak, döviz hesapları korunacak.” açıklaması ve Berat Albayrak’tan gelen “Faiz artırımı” sinyali ile döviz ve altın fiyatlarında gerileme yaşandı. Şuanda 13 Ağustos 2018 Pazartesi saat 00.28 itibariyle gram altın 266.8 TL, çeyrek altın 440,89 TL, Cumhuriyet Altını 1793,34 TL, Tam Altın 1760,65 TL üzerinden işlem görüyor!

ALTIN FİYATLARI NE OLACAK?

Gündüz piyasalarının açılması ile birlikte nelerin yaşanacağı tam olarak netlik kazanacakken, döviz kurlarında ve altın fiyatlarında yaşanan bu sert spekülatif dalgalanmanın geçici ve bir “ekonomik saldırı” niteliği taşıdığı apaçık ortadadır. ABD’nin tek taraflı olarak aldığı yaptırım kararları ve megaloman Amerikan başkanı Donald Trump tarafından atılan sadece Türkiye’yi değil tüm dünya devletlerini tehdit eden ekonomik ve siyasi adımlar, Amerika’nın bilinçli bir politika gütmediğini ve anlık kararlarla hareket ederek Dünya Barışı’nı tehlikeye düşürdüğünü ortaya koyuyor. Bu durumun sürdürülebilirliğinin olmadığı en kısa zamanda görülecektir.

Altın fiyatları 13 Ağustos 2018 saat 01.02 itibariyle Gram altın 264,7729 TL, Çeyrek Altın 437,7302 TL, Cumhuriyet Altını 1800,0248 TL, Tam Altın 1767,7338 TL seviyesinde işlem görüyor!

TÜRK-AMERİKAN İLİŞKİLERİ ve ALTIN FİYATLARI

ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı bu hasmane tavır ve başlattığı ekonomik saldırının nedeni nedir? Öncelikle bunu cevaplamalıyız. İlk olarak göz önünde bulunan nedene odaklanalım. 15 Temmuz sürecinde rol aldığı ve Türkiye’nin zararına olarak ajanlık faaliyeti güttüğü delillerle ortaya konan “Papaz” görünümlü Brunson’ın iadesi meselesinin Amerika’da seçimlerde iç siyaset malzemesi yapılması, Trump’ın aşırı muhafazakar Amerikan seçmeninden oy koparmak için başvurduğu bir yöntemdir. Türkiye’ye uygulanan ekonomik yaptırımların görünen yüzünde Brunson’ın iade edilmemesi iken bu ekonomik saldırının arkasında Brunson’dan çok daha fazlası yatmaktadır.

Yıllardır müttefikimiz olan Amerika Birleşik Devletleri’nin tam bağımsız bir hukuk devleti olan Türkiye’den usulsüz ve hukuksuz davranmasını isteyip hatta dikte edip Brunson’u talep etmesi ve bu talebin Türkiye tarafından olummsuz yanıtlanacğı biliniyorken böyle bir isteğin/tehdidin olması asıl amacın Rahip Brunson olmadığını gün yüzüne çıkarıyor. ABD’nin Türkiye’ye karşı olan bu saldırgan tutumunun ardında yatan asıl gerçek, Türkiye’yi Amerikan yörüngesinde kalmaya ikna edememektir. Çünkü Türkiye ekonomik ilişkilerde atılım yaparak kaynaklarını çeşitlendirme yoluna giderek Afrika’dan Çin’e Rusya’dan Avrupa Birliği’ne genişleme yolunu seçerek özellikle ABD’nin hasım olduğu İran, Rusya ve Çin gibi devletlerle yakın ekonomik ilişkiler kurma yoluna gitmiştir. Türkiye’nin bu ekonomik işbirlikleri Amerikan yaptırımlarıyla birlikte artarak devam etmektedir. Özellikle Rusya ve İran, yakın komşularımız olmaları sebebiyle Amerika’dan gelen bu saldırılara karşı Türkiye’nin yanında olduklarını beyan eden açıklamalar yapmış, Türkiye’ye destek mesajları göndermiştir. Sadece Rusya ve İran mı? Trump’ın savaş açtığı Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere birçok dünya devleti “Dolar’ın hegamonyasını” kırmak ve ülkelerin ekonomik politikalarını etkilememesi için Türkiye’ye desteklerini yakın zamanda sunacak. Bunun en yakın örneği Avrupa Birliği’nin lokomotifi Almanya’nın Ekonomi Bakanı’nın bugün yaptığı Türkiye’ye destek açıklamasıdır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha öncede belirttiği üzere kendi yerli ve milli para birimlerimiz üzerinden uluslararası ticaret yapılması önerisi Rusya, İran ve Çin tarafından zaten olumlu karşılanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı açıklamada Avrupa Birliği ülkelerine de seslenerek “ulusal para birimleri” üzerinden ekonomik politikalar geliştirilmesi ve uluslararası ticaretin yerli para birimleri üzerinden yapılması çağrısında bulundu.

AMERİKA’NIN KARŞILIKSIZ DOLAR BASMASI

Ülkeler, para basma işini Merkez Bankaları aracılığıyla görür. Her ülke hazinesinde bulunan Altın oranınca para basabilmektedir. Yani her paranın karşılığı altındır. Altın karşılığı bulunmayan para değersiz ve hatta resmi olmayan hükümsüz paradır. Ancak Amerika Birleşik Devletleri, karşılığı olmayacak kadar çok dolar basmakta, yani karşılıksız dolar basmaktadır. Kendisine karşı gelebilecek bir güç de olmadığından karşılıksız dolar basarak Dolar’ın egemenliğini sürdürmek istemektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin şu anda 41 trilyon dolar borcu bulunmaktadır. Bu akla hayale sığmayan borç ve karşılıksız dolar bir gün Amerika’nın sonu olacaktır.

Uluslararası ticarette altın yukarıda değindiğimiz şekliyle anlayacağınız üzere çok önemlidir. Ekonomide para bile altına endeksli olarak basılabilmektedir. Bir ülkenin altın rezervlerinin seviyesinden ekonomisinin gücünü anlayabilmekteyiz. Bu açıdan bakıldığında Türkiye ekonomisinin sağlam bir altın temeline dayandığı ve bu ekonomik saldırının da altından kalkabileceği söylenebilir.

SONUÇ OLARAK…

Devletimizin güçlü bir ekonomik altyapısı bulunuyor. ABD’den gelen ekonomik saldırıların üstesinden gelinecektir. Yeter ki milletimiz sağ duyu ve milli ruhla hareket etsin ve paniğe kapılmadan dışarıdan ve içeriden olumsuz hava yaratma çabalarına prim vermesin. Şu unutulmamalıdır ki ABD ne kadar süper güç olsa da Türkiye’nin müttefikliğine Ortadoğu başta olmak üzere birçok konuda muhtaçtır. Türkiye, Amerika’ya karşı daha hiçbir kozunu oynamamıştır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Ekonomi

Yukarı